Jak wybrać toner do drukarki?

Kinga Sobczak
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Producenci oferują tonery do drukarek dopasowane do konkretnego modelu. Na rynku dostępne są również zamienniki. Czym jednak kierować się, dobierając tusz do drukarki? Podpowiadamy.

Toner a drukarka

Dobrze dobrany tusz decyduje nie tylko o prawidłowej pracy urządzenia i o jego wydajności, ale także o jakości wydruków, zarówno czarno-białych, jak i kolorowych. Ma również wpływ na koszty eksploatacyjne. Warto więc wybrać odpowiedni toner, żeby cieszyć się jakością wydruków oraz pracy urządzenia.

Model i typ urządzenia

Najbardziej rozpowszechnioną metodą dopasowania tuszu jest wybór oryginalnego tonera od producenta danego modelu drukarki. Wystarczy podać model urządzenia, a zostaje nam zaprezentowany odpowiedni produkt. Jest to względnie szybkie rozwiązanie, pod warunkiem, że w naszym mieście znajduje się punkt handlowy albo serwisowy producenta drukarki. Najlepszym rozwiązaniem może się okazać zakup tonera przez Internet, na przykład na stronie https://drukmistrz.pl/.

Każdy producent drukarek posiada tusze dedykowane do swoich urządzeń. Przykładem są drukarki firmy Brother, których tusze można znaleźć tutaj: https://drukmistrz.pl/tonery-do-drukarek-brother.

Mamy możliwość zrezygnować z zakupu oryginalnych tonerów, wybierając zamiennik wysokiej jakości. W tym przypadku również istotny będzie model i rodzaj drukarki, a także producent. Różne zamienniki będą odpowiadać urządzeniom różnych producentów. Przykładowo, na stronie https://drukmistrz.pl/tonery-zamienniki-hp dostępne są zamienniki tonerów do drukarek HP.

Przy wyborze zamiennika przydatny może się okazać również symbol, który znajdował się na oryginalnym pojemniku. Jeśli więc posiadamy go, warto go zachować na wszelki wypadek. Dobrze jest również zwrócić uwagę na producenta zamienników. Niektóre firmy są bardziej cenione na rynku, ponieważ ich towary nie odbiegają jakościowo od oryginałów.

Sposób eksploatacji

Kiedy wybieramy toner do drukarki, ważny jest także kolor. Niektóre modele drukarek obsługują pojedyncze pojemniki z tuszem kolorowym, a inne z większą liczbą. Musimy więc wiedzieć, jaki pojemnik będzie dla nas odpowiedni.

Jeżeli drukujemy tylko teksty czy też czarno-białe fotografie, nie ma konieczności zakupu kolorowego tuszu. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając toner.

Co jeszcze jest istotne?

Wybierając toner odpowiedni dla danego modelu drukarki, trzeba zwrócić uwagę na typ kasety, ponieważ każde z urządzeń ma konkretne wymagania.

Istotnymi parametrami tonerów do drukarek są także:

– wydajność – najczęściej określana w liczbie stron A4. Można więc dowiedzieć się, że dany toner da nam możliwość wydrukowania na przykład 1000 czy 5000 stron. Im większa jest kaseta i sama drukarka, tym więcej najczęściej można wydrukować stron.

– kolor – podstawę stanowi wspomniany wyżej kolor czarny. Niektóre sprzęty posiadają pojedyncze kasety, które są dedykowane wszystkim kolorom, a inne potrzebują oddzielnych pojemników z danymi kolorami. Trzeba to sprawdzić przed wyborem odpowiedniego tonera.

– koszt – cena tuszu jest uzależniona przede wszystkim od posiadanego przez nas urządzenia. Najtańsze tusze można kupić już za kilkanaście złotych, z kolei za najdroższe można zapłacić nawet do kilku tysięcy złotych. Te ostatnie są jednak przeznaczone do większych drukarek biurowych oraz do różnego rodzaju urządzeń wielofunkcyjnych laserowych.

Podsumowując, bez względu na to, czy decydujemy się na oryginalny tusz, czy też zamiennik, należy zwrócić uwagę na jego dopasowanie do konkretnego modelu drukarki. Warto wziąć również pod uwagę to, jaki toner będzie nam najczęściej potrzebny.

Zdj. główne: Mahrous Houses/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W czym pomoże Ci Adobe InDesign?
W czym pomoże Ci Adobe InDesign?
Do czego służy tajemniczy Adobe InDesign? Do większej lizby rzeczy, niż Ci się może wydawać!
/