Oryginalne plakaty do salonu. Sprawdź nasze inspiracje na ścianę!

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wystrój salonu można odmienić na wiele sposobów. Tapeta, obrazki, zdjęcia to tylko niektóre z pomysłów. Bez wątpienia nadają się do tego celu także plakaty. Podpowiadamy, jakie wybrać!

Nazwa „plakat” wywodzi się bezpośrednio z francuskiego placard i dosłownie oznacza tablicę z afiszem. Plakaty to wielkoformatowy (co najmniej A3) wyrób poligraficzny o zadrukowaniu jednostronnym. Pierwotną rolą plakatów było informowanie, anonsowanie i ostrzeganie. Ich twórcy na pewno nie sądzili, że plakaty przeniosą się do wnętrz mieszkań i będą stanowić pożądaną ozdobę.

Plakaty do salonu

Współcześnie wybór plakatów przeznaczonych do salonu jest bardzo szeroki. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy rozmaite formaty, wzory. Plakaty oprawione i bez ramy, z napisami i te przedstawiające pejzaże. Możemy wybrać plakat w stylistyce retro albo całkowicie współczesny design. Każdy znajdzie plakat odpowiedni do wystroju i charakteru dziennego pokoju.

Plakat z motywem florystycznym

Hitem wnętrzarskim ostatnich lat jest stylistyka boho i nawiązania do natury. Popularnością cieszą się plakaty, grafiki i gadżety z liściem monstery, paproci czy sukulentami. Wybór takiego plakatu sprawi, że nasze wnętrze nabierze modnego charakteru. Plakaty florystyczne możemy wieszać pojedynczo, jako tryptyk lub w dużej instalacji wielu plakatów na ścianie.

Plakaty z napisami i symbolami

Kolejną grupę modnych w obecnym sezonie plakatów stanowią te z napisami, cytatami i symbolami. Plakaty można także mieszać w ramach jednej ściany. Taka aranżacja przykuwa wzrok i staje się centralnym punktem salonu.

Aby zaaranżować ścianę w spersonalizowany sposób, możemy postawić na plakaty z cytatami. Mogą pochodzić z książek, wierszy, być inspirowane tekstami piosenek. W Internecie znajdziemy mnóstwo podpowiedzi w języku polskim, angielskim, niemieckim czy każdym innym, którym się posługujemy.

Odrębną grupę stanowią plakaty zawierające symbole. Znaki mogą wywodzić się z kultury ludowej, starożytności, wierzeń skandynawskich, Chin, a nawet z książek. Fani Harry’ego Pottera mogą zaopatrzyć się w plakaty przedstawiające Insygnia Śmierci. Zakochani mogą odwołać się do symbolu miłości i nieskończoności.

Plakat dla fanów muzyki

Jedną z pierwotnych ról plakatów było obwieszczanie wydarzeń. W tym także koncertów. Wielu artystów polskiej i światowej sceny muzycznej oferuje w swoich sklepach internetowych możliwość zakupu plakatów. Takie grafiki związane są najczęściej z nową płytą, zapowiedzią trasy koncertowej, jubileuszem pracy artystycznej itd. Plakaty znajdziemy na indywidualnych stronach artystów, np. u Dawida Podsiadły. Plakaty nawiązujące do muzycznej pasji, ulubionego artysty lub zespołu znajdziemy także w sklepach fanowskich. Bardzo często zakup plakatów jest możliwy także przed i po koncercie muzyka.

Plakaty w stylu retro

Oryginalną grupę plakatów stanowią te pochodzące ze swojej epoki oraz stylistyką nawiązujące do retro. Takie plakaty sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, loftowych, retro oraz boho. Można wybrać plakaty nawiązujące do nieodległej historii naszego kraju – PRL-owskie, robotnicze hasła i zabawne sentencje. Modną opcją są także plakaty w stylu amerykańskim. Hipisowskie samochody „ogóry”, pin-up girls czy inne zabawne motywy przewodnie nawiązujące do lat 60. i 70. XX wieku.

Zdjęcie główne: Yonghyun Lee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sprawdzona drukarnia w Warszawie Druk24h – druk najwyższej jakości zawsze na czas
Sprawdzona drukarnia w Warszawie Druk24h – druk najwyższej jakości zawsze na czas
Szukasz drukarni w Warszawie? Druk24h to obowiązkowe miejsce na mapie stolicy, które powinieneś odkryć!
/