Jak najlepiej oprawić pracę dyplomową? Nasze sprawdzone porady

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Większość studentów zwraca uwagę głównie na treść i układ swojej pracy dyplomowej, jednak sama oprawa również jest ważna. Praca oprawiona niezgodnie ze standardami może nie zostać przyjęta.

Oprawa każdego dzieła pełni kilka ważnych funkcji: przyciąga uwagę, informuje o zawartości, tytule, autorze, tematyce, chroni arkusze przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami i sprawia, że dzieło jest bardziej estetyczne. Również czytanie go staje się wygodniejsze. Nie inaczej jest z oprawą pracy dyplomowej, choć w tym wypadku okładka musi również spełniać oficjalne wymogi uczelni. Jakie oprawy są dostępne na rynku i która jest najlepsza?

Zanim oprawisz pracę dyplomową

Przed dokonaniem wyboru powinniśmy sprawdzić zasady uczelni dotyczące edycji, wydruku i oprawy prac dyplomowych. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, możemy zapytać promotora lub zasięgnąć informacji w dziekanacie. Warto mieć aktualne i oficjalne wymagania, by nie narażać się na dodatkowe koszty związane z ewentualną koniecznością powtarzania wydruku.

Oprawę pracy dyplomowej najlepiej zlecić profesjonalistom, szczególnie gdy zależy nam na odpowiedniej prezentacji naszego dzieła. Praktycznie wszystkie drukarnie mają w swojej ofercie taką usługę i dają nam możliwość wyboru oprawy. Jakie są więc dostępne warianty?

Oprawa kanałowa twarda

Taka oprawa składa się z twardej okładki i twardego grzbietu zaciskowego (kanału) z plastiku lub metalu, który łączy ją ze stronami dokumentu. Specjalne ograniczniki pomagają wypośrodkować całość i uniemożliwiają jej przesuwanie się w kanale. Ta metoda jest nie tylko szybka i trwała, ale także wygodna – jeśli chcemy dodać lub zmienić strony w pracy, możemy to łatwo zrobić i ponownie złączyć wszystko, używając tego samego zacisku. 

Na korzyść tej opcji przemawia również twarda okładka, dzięki której nasza praca dyplomowa będzie prezentować się solidnie i elegancko i na pewno szybko się nie zniszczy. Największym i prawdopodobnie jedynym minusem twardej oprawy jest jej cena, zwłaszcza gdy musimy oprawić więcej niż jeden egzemplarza kilkuset stronicowego dokumentu.

Oprawa kanałowa miękka

Podobnie jak w twardej oprawie kanałowej tutaj również strony i okładka są połączone plastikowym lub metalowym zaciskiem. Różnica polega na tym, że sama okładka jest miękka, a więc mniej trwała, wygodna i estetyczna. Ta opcja będzie dobrym wyborem dla dodatkowych egzemplarzy pracy dyplomowej, np. jeśli chcemy wydrukować jeden dla siebie. 

Bindowanie

Bindowanie to inaczej oprawa dziurkowana, która polega na łączeniu dziurkowanych arkuszy i miękkiej okładki za pomocą jednej z poniższych metod:

  • plastikowa sprężyna – najmniej trwała opcja, pierścienie sprężyny mogą łatwo ulec zniszczeniu, a w efekcie arkusze będą z nich spadać
  • plastikowa spirala – lepszy wybór niż sprężyna, chociaż nie pozwala na ewentualne dodanie arkuszy do dokumentu;
  • metalowa sprężyna – niezawodny wariant.

Zaletą bindowania jest to, że dokument można otworzyć na całą szerokość i bez trudu skopiować wybrane strony bez konieczności wyjmowania ich. Taka oprawa wygląda dość estetycznie przy niskich kosztach. Dużą wadą natomiast jest konieczność dziurkowania arkuszy, co może uszkodzić zawartość pracy oraz długi czas wykonania oprawy, zwłaszcza jeśli mówimy o dokumentach o dużej objętości.

Termobindowanie

Termobindowanie wykorzystuje gotowe okładki z klejem na grzbiecie, do których wkłada się arkusze. Następnie całość umieszcza się w termobindownicy, która rozgrzewa klej. Po jego ostygnięciu łączenie staje się trwałe. Jest to szybka metoda, która oczywiście nie wymaga dziurkowania jak zwykłe bindowanie. Niestety okładki do termobindowania nie dają wielu możliwości wyboru – najczęściej są przezroczyste z przodu i kolorowe z tyłu.

Kilka słów o samej okładce

Konkretny rodzaj oprawy wiąże się z koniecznością wykorzystania konkretnych typów okładek. I nie wszystkie nadają się dla pracy dyplomowej.

Najlepsza opcja to oczywiście twarda okładka z grubej tektury, imitacji skóry (lub skóry ekologicznej), rzadziej z plastiku. Oprócz standardowych okładek czarnych, niebieskich, zielonych i bordowych, dostępne są obecnie także białe, fioletowe, różowe, a nawet srebrne czy złote.

W większości przypadków z tyłu na wewnętrznej stronie okładki znajduje się mała przegroda (pasek, zakładka), w której można umieścić dodatkowe dokumenty: materiały informacyjne, streszczenie, recenzje itp. Na okładkach zwykle widnieje uniwersalny napis, np.: „praca dyplomowa” czy „praca inżynierska”, jednak drukarnie i zakłady poligraficzne coraz częściej oferują opcję jego personalizacji.

Miękka okładka również może występować w różnych wariantach kolorystycznych, z napisem lub bez. Jednak mniej skutecznie zabezpiecza pracę i nie wygląda już tak elegancko i solidnie jak twarda oprawa.

Oprawa pracy dyplomowej – najlepsze rozwiązanie

Podsumowując, ostateczny wybór oprawy powinien być w pełni zgodny z wymogami uczelni. W przypadku dwóch egzemplarzy (dla promotora i recenzenta) najlepsza będzie twarda oprawa kanałowa i okładka w stonowanym kolorze, z odpowiednim napisem. Natomiast egzemplarz, który mamy złożyć w dziekanacie możemy oprawić metodą kanałową miękką lub ewentualnie trwalszym wariantem bindowania.

Zdj. główne: Krzysztof Maksimiuk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Boom na rich media – alternatywa dla tradycyjnej reklamy!
Boom na rich media – alternatywa dla tradycyjnej reklamy!
Rich media rewolucjonizują kampanie reklamowe. Zobacz, na czym to polega?
/