Jak drukować dyplomy?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dyplom to specjalne wyróżnienie, które świadczy o sukcesie osoby lub zespołu na różnych polach. To przykład prostego, wartościowego prezentu, doskonałe narzędzie motywacyjne i dobry sposób na okazanie wdzięczności.

Wręczanie dyplomów często jest głównym punktem uroczystości podsumowującej jakieś wydarzenie, konkurs lub etap nauki/pracy. Dyplomem możemy wyrazić uznanie dla sukcesów szkolnych, kompetencji zawodowych, wyników sportowych czy innych osiągnięć. Ważne jest jednak, by dyplom prezentował się nienagannie i pasował do celebrowanej okazji. Jak więc go przygotować, by spełniał najważniejsze wymogi? I o czym należy pamiętać przy druku?

Metody drukowania

Dyplomy drukowane są na grubym kartonie powlekanym. Możesz również użyć zwykłego papieru, a później go zalaminować. Aby stworzyć produkty wysokiej jakości, druk odbywa się na specjalnym papierze designerskim z wyjątkową fakturą, kolorem czy efektem połysku. Dodatkowo można zastosować różne warianty obróbki dyplomu już po wydruku, takie jak tłoczenie, złocenie, laminowanie itp.

Do produkcji dyplomów i certyfikatów stosuje się głównie następujące rodzaje druku:

  • offsetowy,
  • cyfrowy,
  • sitodruk.

Przed drukiem omawiane są indywidualne wymagania: rodzaj i cechy dokumentu, design, jakość i format papieru. Po wybraniu projektu można przystąpić do druku. Każda wymieniona metoda ma swoje wady i zalety.

Druk offsetowy

Ten rodzaj druku wybieramy, gdy nakład produktów przekracza 1000 sztuk. W druku offsetowym farba nakładana jest na papier za pomocą kliszy drukarskiej. Zalety metody:

  • niskie koszty;
  • dobrej jakości obraz;
  • możliwość druku na grubym papierze lub kartonie.

Wśród wad druku offsetowego należy wyróżnić długi czas przygotowania produktu i dodatkowy czas potrzebny na wyschnięcie farby.

Druk cyfrowy

W druku cyfrowym drukarka laserowa nakłada atrament bezpośrednio na papier. Każdorazowo bez większego problemu można zmienić dane nadrukowywane na dyplomie. Zalety druku cyfrowego to:

  • możliwość szybkiego przygotowania pojedynczych egzemplarzy;
  • łatwość nanoszenia zmian w projekcie w trakcie pracy;
  • brak konieczności suszenia wydruków.

Jednak koszt wydruku jednego dyplomu jest dosyć wysoki, a sama technika gorzej oddaje barwy i nie nadaje się do nanoszenia obrazu na wszystkie rodzaje papieru.

Sitodruk

Sitodruk to transfer obrazu na podłoże za pomocą wcześniej przygotowanego szablonu. W tej metodzie stosuje się lakiery i farby, czego nie da się zrobić przy innych rodzajach druku. Sitodruk jest idealny dla papierów ciemnych i kolorowych.

Wskazówki ogólne

Do produkcji dyplomów używa się najczęściej wysokiej jakości grubego papieru A4. Dzięki temu produkt jest bardziej wytrzymały i wygląda lepiej. Gruby papier pozwala także na dodatkową obróbkę wydruku w celu uzyskania nietypowych efektów. Druk dyplomów i certyfikatów musi odbywać się na wysokiej jakości sprzęcie, co pozwala na osiągnięcie odpowiedniego nasycenia i rozdzielczości, a także uniknięcie efektu ziarnistości. Ważne, aby efekt był wysokiej jakości, wyraźny i kontrastowy.

Przed stworzeniem własnej wersji dyplomu przejrzyj szablony, które znajdziesz w sieci. Możesz też zlecić przygotowanie dokumentu profesjonalnemu grafikowi. Jeśli drukujesz dyplomy firmowe, zadbaj o to, by ich kolorystyka, a także poszczególne elementy pasowały do identyfikacji wizualnej firmy. Przy druku większych nakładów koniecznie zadbaj o to, by wcześniej zostały wypuszczone wydruki testowe – może być wymagana korekta kolorów, kompozycji lub błędów w tekstach.

Zdj. główne: Yuhan Du/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie cechy powinna posiadać skuteczna ulotka reklamowa?
Jakie cechy powinna posiadać skuteczna ulotka reklamowa?
Ulotka reklamowa stworzona w przemyślany sposób może wezwać do działania. Jakie zatem cechy powinna posiadać dobra ulotka?
/