Samodzielne drukowanie naklejek w domu. Jak się do tego zabrać?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W asortymencie nowoczesnych produktów poligraficznych naklejki zajmują szczególne miejsce. Są cenione za wszechstronność, różnorodność oraz łatwość użycia. 

Naklejki mogą być elementem dekoracyjnym, formą reklamy i nośnikiem informacji. Oszczędzają czas podczas etykietowania produktu i umieszczania materiałów promocyjnych na różnych powierzchniach. Są trwałe i łatwe w przygotowaniu, a nowoczesne technologie pozwalają tworzyć naklejki w dowolnym nakładzie w optymalnej cenie. Również projekt naklejki może być dowolny – od prostego dwuwymiarowego konturu do kolorowej grafiki 3D.

Najpopularniejsze rodzaje naklejek

W poligrafii wyróżnia się wiele rodzajów naklejek w zależności od ich zastosowania i wykorzystanego podłoża. Najpopularniejsze są naklejki:

  • papierowe – mają najszersze zastosowanie, ale są mało odporne na działania czynników zewnętrznych, dlatego najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach. Ich żywotność można natomiast wydłużyć odpowiednią obróbką;
  • foliowe – praktycznie we wszystkich sytuacjach mogą z powodzeniem zastąpić naklejki papierowe, od których są znacznie trwalsze. Ich główne zalety to odporność na wilgoć, działanie promieni słonecznych oraz uszkodzenia mechaniczne;
  • przezroczyste – również wykonane z folii i bardzo odporne. Dzięki swojej przezroczystości idealnie nadają się do oklejania witryn sklepowych, szyb i szklanych produktów;
  • magnetyczne – drukowane na folii magnetycznej, która pozwala umieszczać je na powierzchniach metalowych bez użycia kleju. Mogą być dowolnie przemieszczane bez szkody dla powierzchni i samej naklejki;
  • odblaskowe – wykonane na specjalnym materiale odbijającym światło. Wykorzystywane są do tworzenia znaków ostrzegawczych;
  • plombowe – stanowią doskonałą ochronę gwarancji i sposób na potwierdzenie oryginalności danego produktu. Przy próbie odklejenia naklejka kruszy się, co uniemożliwia całkowite usunięcie jej z powierzchni.

Oprócz tego istnieją także naklejki z klejem od strony grafiki (lewo-czytelne), podłogowe, bezklejowe i łatwo usuwalne czy na żywność.

Naklejka krok po kroku

W warunkach domowych możemy bez trudu przygotować najbardziej standardową naklejkę papierową. Potrzebny będzie do tego komputer, papier samoprzylepny, drukarka, nożyczki lub gilotyna.

Projektowanie i przygotowanie pliku do druku

Pierwszy niezbędny krok to oczywiście zaprojektowanie naklejki. Można zrobić to w dowolnym programie graficznym lub wykorzystać gotowe grafiki, jeśli brakuje nam talentu. Przy projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę rozmiar naklejki. Ważne jest także uwzględnienie spadów w przypadku naklejek, które mają tło inne niż białe. Spady to nic innego jak dodatkowe miejsce między rysunkiem czy grafiką a krawędzią projektu. Najlepiej pozostawić około 2 mm miejsca z każdej strony. Na tym etapie warto przygotować także linie cięcia i zaznaczyć je krzywą w wyróżniającym się i widocznym kolorze, np. czerwonym.

Przy tworzeniu naklejki w warunkach domowych dobrze postawić na regularne i proste kształty projektu – prostokąty, kwadraty, trójkąty, kółka czy owale. Takie kształty najłatwiej wyciąć – bardziej nieregularne mogą stanowić wyzwanie i zabrać więcej czasu.

Najwygodniej pracować na pliku zawierającym jedną naklejkę w skali 1:1 powiększoną o wspomniany już spad. Plik powinien być dobrej jakości, najlepiej wektorowy.

Druk naklejki

Przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni papier, czyli arkusze samoprzylepne. Lepszym wyborem są te matowe, ponieważ papier błyszczący gorzej chłonie tusz, przez co stwarza większe ryzyko rozmycia i zniszczenia wydruku.

W warunkach domowych naklejki można drukować na drukarkach atramentowych lub laserowych. W opcjach drukowania trzeba pamiętać o wybraniu „Dopasuj obraz do ramki”. Warto też zmienić w ustawieniach domyślnych rodzaj papieru, z którego korzystamy.

Drukowanie naklejek na drukarce atramentowej jest bardzo proste i pozwala na uzyskanie dokładnego odwzorowania kolorów z projektu. Niestety wydruki atramentowe są mniej trwałe i mogą źle znosić wilgoć. Rozwiązaniem tego problemu może być nałożenie dodatkowej warstwy ochronnej, na przykład laminowanie. Druk na drukarkach laserowych jest trwalszy, ponieważ tusz wnika w strukturę papieru. Nie oznacza to jednak, że nie przyda się dodatkowe zabezpieczenie wydruku.

Wycinanie naklejek

Po wydrukowaniu należy odczekać chwilę, aby tusz odpowiednio wysechł. Jeśli od razu zabierzemy się za wycinanie, możemy uszkodzić wydruk. Jeśli drukujemy niewielką ilość sztuk, możemy wyciąć je ręcznie za pomocą nożyczek. Natomiast przy większym nakładzie przydatnym narzędziem będzie gilotyna. Doskonale sprawdzi się do wycinania naklejek o regularnych i prostych kształtach, ale będzie zupełnie nieprzydatna w przypadku okrągłych i nieregularnych form.

Jak widać, przygotowanie naklejek w warunkach domowych nie wymaga specjalnego sprzętu ani umiejętności. W kilku prostych krokach jesteśmy w stanie stworzyć projekt odpowiadający naszym potrzebom, jednak nie będą to duże nakłady, a same naklejki nie będą zbyt trwałe. Po druk w większej ilości i na trwalszym podłożu warto zwrócić się do profesjonalistów.

Zdj. główne: Vladislav Klapin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
CCC zakupiło drukarkę 3D do projektów obuwia
CCC zakupiło drukarkę 3D do projektów obuwia
Buty i torebki z drukarki 3D? Oczywiście! Właśnie tak powstaną prototypy nowych produktów firmy CCC.
/