Jak działa Scribus i co musisz wiedzieć na start?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Scribus to darmowe oprogramowanie do składu dokumentów takich jak gazety, czasopisma, książki czy broszury. To idealne narzędzie zarówno dla osób prywatnych, jak i dla małych oraz dużych wydawców.

Scribus został opracowany przez fachowców z branży poligraficznej i typograficznej, dlatego posiada dość szerokie możliwości profesjonalnego składu i przygotowania tekstu przed drukowaniem. Z powodzeniem może zastąpić płatne produkty takie jak Adobe InDesign czy QuarkXPress.

Scribus – jakie daje możliwości?

Oprócz nowoczesnego i przyjaznego dla użytkownika interfejsu Scribus obsługuje wszystkie funkcje profesjonalnych systemów wydawniczych. Program jest kompatybilny z praktycznie wszystkimi systemami operacyjnymi i różnymi wersjami Windows. Projekty utworzone w Scribus są w pełni gotowe do druku. Ponadto program ma wiele dodatkowych funkcji poprawiających jakość wydruku. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym.

Układ strony

Tutaj możesz korzystać z wielu wstępnie ustawionych szablonów dla arkuszy jedno-, dwu- i wielostronicowych z uwzględnieniem różnych formatów papieru, wprowadzać własne dane, włączyć podział stron na prawe i lewe dla wydawnictw, a także tworzyć strony wzorcowe, mające zastosowanie do wielu arkuszy jednocześnie.

Praca z grafiką

Program obsługuje układ CMYK i pozwala na pracę z grafikami wektorowymi (krzywe Béziera, prymitywy, swobodne rysowanie) oraz rastrowymi (wstawianie obrazów, skalowanie, podstawowa edycja i korekcja kolorów). Dla miłośników bardziej zaawansowanego rysowania wektorowego istnieje możliwość importowania i eksportowania plików do svg.

Praca z tekstem

W tym obszarze Scribus daje najwięcej możliwości:

  • pełna obsługa Unicode ze wszystkimi znakami specjalnymi, zmienionym kierunkiem tekstu, a nawet ligaturą arabską;
  • wstawianie bloków tekstowych o różnych kształtach, zaokrąglanie narożników, obracanie i przekształcanie;
  • łączenie poszczególnych bloków dla płynnego przejścia tekstu między nimi;
  • wybór fontów, kerningów, odstępów we wszystkich kierunkach, niestandardowych proporcji czcionek;
  • tworzenia gotowych stylów ze wszystkimi możliwymi parametrami i zastosowania ich jednym kliknięciem do wybranych części tekstu.

Początek pracy z programem

Przy pierwszym uruchomieniu pojawia się okno ustawień nowego dokumentu. Dotyczą one tylko bieżącego projektu. Domyślnie pobierane są ogólne ustawienia programu, które można zmienić.

W oknie Document layout możesz wybrać typ dokumentu, w zależności od tego, co chcesz utworzyć. Jeśli jest to tylko streszczenie, wystarczy opcja Single Page. Jeśli jest to dokument wielostronicowy, możesz wybrać jedną z opcji: Double Sided, 3-fold, 4-fold. Kluczowe jest tutaj słowo „fold”, które mówi o tym, ile razy złożona zostanie strona Twojego dokumentu.

W tym oknie można również ustawić pozostałe parametry dokumentu. W sekcji Page Size określa się wymiary strony: format arkusza (A1, A2, A3, A4); orientację strony. Po dokonaniu wyboru pola szerokości i wysokości automatycznie ustawią wymiary odpowiadające danemu formatowi. W sekcji Options można ustawić jednostki miary i liczbę tworzonych stron (możesz to zmienić także później). 

Po ustawieniu wszystkich opcji kliknij przycisk OK. Nowy dokument zostanie utworzony i pojawi się panel sterowania podzielony na cztery części: File, Edit, Item, PDF Item.

Scribus jest bardzo intuicyjny, a odkrywanie jego wszystkich możliwości to przyjemność, nawet dla użytkowników, którzy pierwszy raz mają do czynienia z DTP. Warto dodać, że aplikacja ma charakter open source, co znaczy, że jej kod można w pełni modyfikować.

Zdjęcie główne: MichaelGaida/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie są rodzaje druku?
Jakie są rodzaje druku?
Dzięki rozwojowi technologii możemy cieszyć się również rozwojem druku. Na dzisiejszym rynku znajdziemy więc wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają nam […]
/