Jak działa Scribus i co musisz wiedzieć na start?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Scribus to darmowe oprogramowanie do składu dokumentów takich jak gazety, czasopisma, książki czy broszury. To idealne narzędzie zarówno dla osób prywatnych, jak i dla małych oraz dużych wydawców.

Scribus został opracowany przez fachowców z branży poligraficznej i typograficznej, dlatego posiada dość szerokie możliwości profesjonalnego składu i przygotowania tekstu przed drukowaniem. Z powodzeniem może zastąpić płatne produkty takie jak Adobe InDesign czy QuarkXPress.

Scribus – jakie daje możliwości?

Oprócz nowoczesnego i przyjaznego dla użytkownika interfejsu Scribus obsługuje wszystkie funkcje profesjonalnych systemów wydawniczych. Program jest kompatybilny z praktycznie wszystkimi systemami operacyjnymi i różnymi wersjami Windows. Projekty utworzone w Scribus są w pełni gotowe do druku. Ponadto program ma wiele dodatkowych funkcji poprawiających jakość wydruku. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym.

Układ strony

Tutaj możesz korzystać z wielu wstępnie ustawionych szablonów dla arkuszy jedno-, dwu- i wielostronicowych z uwzględnieniem różnych formatów papieru, wprowadzać własne dane, włączyć podział stron na prawe i lewe dla wydawnictw, a także tworzyć strony wzorcowe, mające zastosowanie do wielu arkuszy jednocześnie.

Praca z grafiką

Program obsługuje układ CMYK i pozwala na pracę z grafikami wektorowymi (krzywe Béziera, prymitywy, swobodne rysowanie) oraz rastrowymi (wstawianie obrazów, skalowanie, podstawowa edycja i korekcja kolorów). Dla miłośników bardziej zaawansowanego rysowania wektorowego istnieje możliwość importowania i eksportowania plików do svg.

Praca z tekstem

W tym obszarze Scribus daje najwięcej możliwości:

  • pełna obsługa Unicode ze wszystkimi znakami specjalnymi, zmienionym kierunkiem tekstu, a nawet ligaturą arabską;
  • wstawianie bloków tekstowych o różnych kształtach, zaokrąglanie narożników, obracanie i przekształcanie;
  • łączenie poszczególnych bloków dla płynnego przejścia tekstu między nimi;
  • wybór fontów, kerningów, odstępów we wszystkich kierunkach, niestandardowych proporcji czcionek;
  • tworzenia gotowych stylów ze wszystkimi możliwymi parametrami i zastosowania ich jednym kliknięciem do wybranych części tekstu.

Początek pracy z programem

Przy pierwszym uruchomieniu pojawia się okno ustawień nowego dokumentu. Dotyczą one tylko bieżącego projektu. Domyślnie pobierane są ogólne ustawienia programu, które można zmienić.

W oknie Document layout możesz wybrać typ dokumentu, w zależności od tego, co chcesz utworzyć. Jeśli jest to tylko streszczenie, wystarczy opcja Single Page. Jeśli jest to dokument wielostronicowy, możesz wybrać jedną z opcji: Double Sided, 3-fold, 4-fold. Kluczowe jest tutaj słowo „fold”, które mówi o tym, ile razy złożona zostanie strona Twojego dokumentu.

W tym oknie można również ustawić pozostałe parametry dokumentu. W sekcji Page Size określa się wymiary strony: format arkusza (A1, A2, A3, A4); orientację strony. Po dokonaniu wyboru pola szerokości i wysokości automatycznie ustawią wymiary odpowiadające danemu formatowi. W sekcji Options można ustawić jednostki miary i liczbę tworzonych stron (możesz to zmienić także później). 

Po ustawieniu wszystkich opcji kliknij przycisk OK. Nowy dokument zostanie utworzony i pojawi się panel sterowania podzielony na cztery części: File, Edit, Item, PDF Item.

Scribus jest bardzo intuicyjny, a odkrywanie jego wszystkich możliwości to przyjemność, nawet dla użytkowników, którzy pierwszy raz mają do czynienia z DTP. Warto dodać, że aplikacja ma charakter open source, co znaczy, że jej kod można w pełni modyfikować.

Zdjęcie główne: MichaelGaida/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tłoczenie i jego rodzaje
Tłoczenie i jego rodzaje
Chcesz sprawić, by produkt poligraficzny był bardziej efektowny i estetyczny? Wypróbuj tłoczenie!
/