Toner do drukarki. Czy warto kupować zamienniki?

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szukając odpowiedniej drukarki laserowej do biura czy do użytku prywatnego sprawdzamy wiele parametrów. Cena, wydajność, dodatkowe funkcje. Powinniśmy sprawdzać jeszcze jeden ważny aspekt – dostępność tonerów.

Toner to ten element drukarki laserowej lub kserokopiarki, który odpowiada za możliwość otrzymywania obrazu. Najprościej mówiąc, toner to kaseta zawierająca barwny proszek, dzięki której otrzymujemy wydruk lub kserokopię. Niestety jest to element, który raz na jakiś czas musimy wymienić, aby uzupełnić braki „tuszu” w urządzeniu.

Toner oryginalny czy jego zamiennik?

Przy wyborze tonera ważna jest cena. Nie ulega wątpliwości, że za oryginalny, wskazany przez producenta sprzęt zapłacimy nieco więcej niż za zamiennik. Na rynku dostępne są zamienniki różnej jakości. Decydując się na dobre jakościowo opcje, możemy nawet nie rozpoznać czy w urządzeniu znajduje się zamiennik, czy oryginał. Różnicę odczujemy za to w zasobności portfela. Zamienniki tonerów potrafią być nawet o połowę tańsze od tych markowych wersji.

Ważna jest również troska o żywotność urządzeń drukujących i kopiujących. Oryginalny toner daje gwarancję kompatybilności, wysokiej jakości druku i zmniejsza ryzyko awarii sprzętu. Myśląc pod tym kątem o zakupie zamiennika, warto poszukać produktów dobrej jakości. Wiele zamienników to produkty z wysokiej półki. Wykonane są z dobrych materiałów, a nieraz nawet objęte gwarancją producenta. Ich użytkowanie nie powinno odbić się na stanie sprzętu (jego pogorszeniu) i jakości wydruków.

Kolorowe tonery do drukarki w domu
(fot. Carlos Ivan Gil Iglesias / iStock / Getty Images Plus / Getty Images)

Bramka numer 3 – regeneracja tonera

Chcąc uniknąć zakupu nowego tonera, można zdecydować się na trzecie rozwiązanie: jego regenerację. Brzmi to może nieco zagadkowo, ale oznacza po prostu jego ponowne napełnienie. Jest to rozwiązanie korzystne cenowo, a przy tym ekologiczne. Nie generujemy aż tak dużej ilości plastiku i elektrośmieci. Nie jest to jednak metoda na długie lata. Długotrwała i wielorazowa regeneracja niszczy toner. Może to wpływać na jakość wydruku i zwiększać awaryjność urządzeń drukujących i kopiujących. W efekcie, po jakimś czasie i tak będziemy musieli wymienić toner na nowy. 

Racjonalne decyzje

Nie ma uniwersalnych rad dla każdego, jeśli chodzi o sposób uzupełnienia tonera. Jeżeli charakter naszej działalności wymaga doskonałej jakości wydruków, które będą naszą wizytówką, warto wybrać toner oryginalny lub wysokiej jakości odpowiednik. Warto także zwrócić uwagę na to, czy gwarancja na sprzęt drukarski nie wymaga stosowania oryginalnych tonerów.

Ważna uwaga: stosowanie nieoryginalnych tonerów jest niezgodne z prawem. Wynika to z regulacji zawartych w Dyrektywie Rady 93/13/EWG z dnia 05.04.1993 r., w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Z zapisów jasno wynika, że żaden autoryzowany serwis na terenie UE nie może odmówić naprawy lub innej formy realizacji gwarancji, w związku ze stosowaniem nieoryginalnego tonera. Musimy się jednak liczyć z tym, że salon najpewniej będzie upierał się przy swoim i zapisach z karty gwarancyjnej urządzenia. Jeżeli jednak będziemy chcieli powalczyć o swoje, to zapisy prawne będą po naszej stronie.

Jeżeli jako firma albo prywatny użytkownik liczymy koszty, warto rozważyć zakup zamiennika. Jest to rozwiązanie korzystne cenowo i przy odpowiednim wyborze także jakościowo. Szukając zamienników, warto decydować się na pewne marki i produkty objęte gwarancją.

Jeżeli mamy wątpliwości, jaki sposób wybrać, najlepiej poradzić się ekspertów. Profesjonaliści ocenią nasze potrzeby, możliwości finansowe i pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.

Sprawdź też nowoczesne sposoby na drukowanie w domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne
Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne
Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne. Która metoda grawerowania bardziej się opłaci?
/