Druk plakatów – jaki papier i rodzaj druku wybrać?

Aleksandra Nowak
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Plakaty to nowoczesna i coraz bardziej popularna forma sztuki. Choć pierwsze plakaty pojawiły się już w XVIII wieku, traktowane były jako sposób na promocję. Obecnie plakat nadal może być reklamą, ale jego granice estetyczne przesunęły się i poster został podniesiony do rangi sztuki. Wielu młodych artystów i grafików sprzedaje swoje projekty właśnie w formie plakatów. Jaki papier i technikę druku najlepiej wybrać, by plakaty były piękne, trwałe, a kolory intensywne i realistyczne? Mamy odpowiedź na te pytania!

Papier na plakat

Najczęściej do drukowania plakatów wybiera się papier kredowy, jednak papier papierowi nierówny. Różna gramatura papieru może wpływać na jakość, trwałość oraz wygląd plakatu. Na rynku najpopularniejszymi gramaturami papieru kredowego są: od 90 g do 130 g, od 170 do 250 g, 300 g oraz 350 g. Papier o niskiej gramaturze (90 g do 130 g), stosuje się zazwyczaj do produkowania ulotek i innego rodzaju kolportażu. Papier od 130 g w górę, nawet do 300 g może być wykorzystany do drukowania plakatów. Wyższe gramatury sprawdzą się lepiej przy stosowaniu dodatkowych efektów, takich, jak nakładanie folii czy złocenie albo srebrzenie elementów plakatu. Papier kredowy o gramaturze wyższej niż 300 g stosuje się do drukowania wizytówek czy eleganckich voucherów. Robi się z niego także zaproszenia, na przykład ślubne

Do drukowania plakatów, w zależności od ich zastosowania, można wykorzystać całą gamę gramatury papieru. Szerokie spektrum wynika z tego, że plakat reklamowy, który ma zawisnąć na słupie ogłoszeniowym, może być mniej elegancki niż artystyczna grafika oprawiona w ramkę na ścianie. Takie plakaty drukuje BV Format

Wizualizacja wnętrza z roślinnymi plakatami
(fot. onurdongel / E+ / Getty Images)

Rodzaj druku na plakat

Żeby plakat był trwały, nie wyblakł oraz nie rozmazywał się, musisz wybrać nie tylko dobry papier, lecz także technikę druku. Najpewniejszą, w przypadku plakatów, opcją będzie druk cyfrowy. Jest to dosyć tania metoda, która, w przeciwieństwie do innych technik, sprawdzi się na każdym formacie, od malutkich plakatów A5, po ogromne banery reklamowe. Plakat drukowany cyfrowo nie rozmazuje się i nie traci koloru, chociaż plakat na papierze o wysokiej gramaturze można pokryć dla pewności lakierem z ochroną UV. Inne techniki druku, takie jak na przykład druk laserowy, to ryzyko odklejania się lub ścierania grafiki z papieru, ponieważ nie jest on tak trwały, jak technika cyfrowa. 

Drukarnia BV Format specjalizuje się w druku cyfrowym. Oferuje ona druk na niezwykle szerokiej gamie formatów, od ulotek po billboardy. Doświadczenie i wysokiej jakości sprzęt to gwarancja dobrze wykonanego zlecenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje plakaty będą wydrukowane z nienaganną precyzją i najwyższą starannością, zaufaj profesjonalistom! 

Nieważne, czy chcesz zareklamować swoje produkty lub usługi, poinformować mieszkańców o wydarzeniu kulturalnym w Twoim mieście czy sprzedać zaprojektowaną przez siebie grafikę, by zdobiła czyjąś ścianę, plakat nada się do tego doskonale. Dobór odpowiedniego rodzaju papieru oraz jego gramatury w połączeniu z prawidłową do plakatów techniką druku, to gwarancja wysokiej jakości produktu. Te czynniki musisz oczywiście dobrać jeszcze do przeznaczenia plakatu oraz jego formatu, ale na pewno z pomocą i radami pracowników drukarni, uda Ci się podjąć odpowiednią decyzję. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrać odpowiednie opakowanie dla Twojego produktu?
Jak dobrać odpowiednie opakowanie dla Twojego produktu?
Przemyślanym projektem opakowania przyciągniesz uwagę klientów. Podpowiadamy, jak zaprojektować i dobrać opakowanie do produktu.
/