Trendy drukarskie w zaproszeniach ślubnych 2021

Justyna Dereń
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy szukasz zaproszeń ślubnych szybko staje się jasne, że istnieje mnóstwo opcji, w których czasem naprawdę trudno jest się odnaleźć. Poznaj najpopularniejsze trendy na 2021 rok i zdecyduj, która opcja najlepiej odpowie na Wasze potrzeby i podkreśli Wasz unikalny styl.

Druk typograficzny

To jedna z najpopularniejszych technik drukowania zaproszeń, dzięki której wyglądają one elegancko i stylowo. Wyróżnia się wysoką jakością, dzięki czemu zaproszenia są wyjątkowe, a przede wszystkim również wytrzymałe. Taka metoda jest bardzo czasochłonna, bowiem każdy kolor musi być prasowany oddzielnie. Dodatkowo wymaga papieru o określonej grubości i jakości, dlatego bywa również nieco droższa. 

W tym przypadku drukarz nakłada farbę na wypukłą powierzchnię, a następnie dosłownie wciska ją w papier. Egzemplarze wyglądają pięknie, luksusowo i niebanalnie. Bez względu na to, czy chcesz wybrać styl glamour, rustykalny, etno czy minimalistyczny, koniecznie zwróć uwagę na ten trend. Druk typograficzny świetnie sprawdzi się w przypadku czystych wyrazistych linii i odważnych wzorów.

Foliowane zaproszenia ślubne

Metoda bezatramentowa, która działa podobnie jak typografia, jednak farbę w tym przypadku zastępuje folia. Podgrzewa się ją do odpowiedniej temperatury i dociska. Większość par wybiera taką metodę wtedy, gdy marzy o metalowych lub błyszczących elementach na zaproszeniach. Warto przy tym pamiętać, że folia może sprawić problemy w odczytaniu mniejszego tekstu lub cienkich czcionek. Uwzględnijcie to zatem w projekcie zaproszeń.

Wytłaczane zaproszenia

Monogram na zaproszeniu
(fot. Artsy Vibes, źródło: unsplash.com)

Tłoczenie to dobra metoda, jeśli chcesz wydrukować monogram lub duże czcionki. Co ciekawe, w tym przypadku nie wykorzystuje się tuszu. Drukarz stosuje metalowe płytki do wybijania liter na papierze i tworzenia wypukłych ornamentów. Rzadziej stosuje się taką metodę przy zaproszeniach, częściej zaś przy podziękowaniach, kartach menu i bilecikach.

Grawerowanie

To przeciwieństwo druku typograficznego. Litery są podniesione z przodu i wycięte z tyłu zaproszenia. Taki efekt wygląda wyśmienicie przy bardzo eleganckich, formalnych zaproszeniach. Musisz jednak pamiętać, że jest to jedna z najdroższych metod drukowania. Drukarz przygotowuje treść na metalowej płytce, a następnie wypełnia ją atramentem. Na koniec dociska ją do papieru. Dzięki temu czcionki mają wypukły krój z przodu i wgłębienie z tyłu.

Grawerowanie sprawdzi się najlepiej na grubym materiale, np. na bawełnie. Delikatniejszy materiał, jak np. pergamin, rozpadnie się podczas próby graweru. Grawerowany tekst wygląda też przepięknie na kolorowym papierze, a dzięki jego specyfice jasne litery będą świetnie prezentować się na nieco ciemniejszym tle.

Chociaż podczas grawerowania można zastosować wiele kolorów, musisz się liczyć z dłuższym czasem realizacji i większym kosztem. Każdy kolor wymaga własnej płyty i oddzielnego procesu na prasie drukarskiej. Realizacja zaproszeń może zająć od dwóch do sześciu tygodni, w zależności od drukarki i procesu korekty.

Druk cyfrowy, płaski i offsetowy

Nowoczesne zaproszenia ślubne
(fot. Mockaroon, źródło: unsplash.com)

Możesz je wykorzystać do wydruku dat, załączników do zaproszeń lub materiałów papierowych. Druk cyfrowy jest najtańszą opcją. Opiera się na prostym procesie przenoszenia obrazu cyfrowego na papier. Podobny efekt daje druk offsetowy. Sprawdzi się jednak lepiej tylko w przypadku niektórych rodzajów papieru i przy dokładniejszym dopasowaniu kolorów i ich intensywności.

Cięcie laserowe

Zwykle wykorzystuje się je przy zaproszeniach ze zdjęciem, ponieważ pozwala zachować szczegóły. Jeśli zatem marzysz o mocno spersonalizowanych egzemplarzach, zwróć uwagę na tę metodę druku.

Termografia (druk przestrzenny)

Przypomina do złudzenia grawerowanie, jednak istnieje między nimi kilka różnic: litery delikatnie błyszczą, a tylna strona zaproszenia pozostaje gładka. Tego typu druk pasuje do formalnego stylu zaproszeń. Co ważne, możesz tutaj trochę zaoszczędzić. 

Rustykalna koperta
(fot. Elena Joland, źródło: unsplash.com)

Proces termiczny łączy atrament i proszek żywiczny. Szczególnie dobrze sprawdzi się na bawełnie. Zrezygnuj natomiast z perłowego lub błyszczącego papieru. Powinieneś też liczyć się z ograniczoną kolorystyką – trudno jest w tym wypadku otrzymać np. wciąż popularne pastelowe odcienie. Zdecyduj się raczej na jasny papier i ciemniejszy atrament. Termografia sprawdzi się wyśmienicie w przypadku małych ozdobników graficznych, na przykład ornamentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
3000 drukarek dla szkół od HP i Fundacji Polsat
3000 drukarek dla szkół od HP i Fundacji Polsat
Akcja „Drukuj z uśmiechem” zakończona sukcesem! Przeczytaj o połączeniu sił HP i Fundacji Polsat.
/