Album pełen wspomnień. Jak stworzyć fotoksiążkę?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Fotoksiążki to publikacje graficzne, które dają ogromne możliwości stworzenia kreatywnej i wytrzymałej kroniki naszych najcenniejszych wspomnień.

Fotoksiążka w przeciwieństwie do klasycznego albumu nie wymaga przyklejania zdjęć lub wkładania ich w specjalne „okienka”. Możemy wybrać nie tylko fotografie, które w niej umieścimy, ale także kolorystykę i design stron, papier do druku, rozmiar książki i okładkę. To znaczy, że od początku do końca to my decydujemy, jak będzie wyglądać ostateczny projekt.

Od albumu do fotoksiążki

W czasach naszych dziadków fotografia jako forma sztuki była kosztowną i rzadką przyjemnością. Na zdjęciach uwieczniano tylko naprawdę szczególne momenty z życia. Takie pamiątki skrupulatnie przechowywano i przekazywano z pokolenia na pokolenie.

Gdy fotografia analogowa stała się powszechna, nasze domowe albumy zaczęły pękać w szwach od zdjęć robionych z różnych okazji – imprez rodzinnych lub szkolnych, wyjazdów i wycieczek. Jednak możliwość robienia zdjęć nadal była ograniczona liczbą klatek na kliszy w aparacie.

Książka ze zdjęciami fal
(fot. Toa Heftiba, źródło: unsplash.com)

Fotografia cyfrowa zdjęła z nas wszelkie limity. Możemy robić zdjęcia o dowolnej porze dnia i nocy, w dowolnej chwili. I rzeczywiście lubimy uwieczniać wszystko, a nasze zdjęcia najczęściej trafiają do folderów na komputerze, do których rzadko zaglądamy. Trzeba jednak pamiętać, że każde urządzenie i każdy nośnik danych cyfrowych musi się kiedyś zepsuć, a wtedy pożegnamy się na zawsze ze swoimi pamiątkami.

I tutaj wkracza fotoksiążka, czyli album fotograficzny nowej generacji.

Jak może wyglądać fotoksiążka?

Ponieważ fotoksiążki są wykonywane na zamówienie, każda jest inna i wyjątkowa. Projekty albumów mogą różnić się pod wieloma względami.

Rozmiar i kształt. Fotoksiążki mogą być bardzo małe, standardowe w formacie A4, a także większe – nawet 40 × 30 cm. Mogą być kwadratowe albo prostokątne w orientacji pionowej lub poziomej (panoramiczne).

Technika druku i papier. Zasadniczo mamy tu dwie możliwości. Po pierwsze druk cyfrowy w wariancie matowym i błyszczącym. To szybki i stosunkowo niedrogi sposób na wydrukowanie zdjęć w bardzo wysokiej jakości. Po drugie zdjęcia na papierze fotograficznym, również w wersji matowej i błyszczącej. Ta technika opiera się na naświetlaniu papieru jak w tradycyjnym wywoływaniu zdjęć i pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższej jakość.

Wnętrze i strony. Tutaj liczy się przede wszystkim dobór zdjęć, ale także ich układ i rozmieszczenie na poszczególnych stronach. Możemy zdecydować, czy chcemy im dodać ramki lub umieścić na kartach naszej fotoksiążki dodatkowe elementy ozdobne i tekst – opisy uwiecznionych wspomnień, daty, cytaty, życzenia lub wyznania. Strony fotoksiążek można wzmocnić tekturą, aby zapewnić im lepszą trwałość, pokryć błyszczącym lub matowym laminatem, a nawet urozmaicić różnymi papierami teksturowymi.

Fotoksiążka ślubna
(fot. Mockaroon, źródło: unsplash.com)

Okładka. Tutaj również jest duża możliwość wyboru. Okładki mogą być miękkie, twarde, z błyszczącym wykończeniem. Mogą być też zrobione z tkaniny lub sztucznej skóry. Jeśli chodzi o kolorystykę, to możliwości są nieograniczone. Na okładce naszej książki możemy nawet wydrukować zdjęcie lub zdjęcia.

Łączenie arkuszy. Książki mogą być bindowane klasycznie lub płasko. Płaskie bindowanie pozwala na pełne otwarcie książki na szerokość 180 stopni, co z kolei daje możliwość wydruku jednego zdjęcia na całej rozkładówce.

Tematyka. Fotoksiążka może, choć oczywiście nie musi, być spięta jakimś głównym tematem lub motywem. Mogą być książki ślubne, rodzinne, dziecięce, ciążowe, dla jubilatów, reportażowe, z podróży czy przedstawiające historię czyjegoś związku.

Jak widać, możliwości są ogromne. Tak naprawdę dowolny materiał fotograficzny możemy przekształcić w piękną i wyjątkową fotoksiążkę.

Jak stworzyć własną fotoksiążkę?

Wydruk i bindowanie oczywiście najlepiej zlecić profesjonalistom. Jednak projekt możemy przygotować samodzielnie bez wychodzenia z domu. W sieci dostępnych jest wiele darmowych programów oferujących setki szablonów. Wiele z nich udostępnianych jest bezpośrednio przez firmy zajmujące się wydrukiem fotoksiążek, więc gotowy projekt można od razu przesłać do drukowania.

A poniżej kilka porad jak przygotować swój projekt:

  1. Zastanów się nad tematem swojej fotoksiążki, ponieważ to od niego będzie zależał dobór materiału fotograficznego. Każda fotoksiążka może opowiadać inną historię, a jaką? Ty decydujesz!
  2. Wybierz zdjęcia. To najbardziej czasochłonny etap tworzenia fotoksiążki, ale możesz go sobie ułatwić. Wybieraj zdjęcia etapami, np.: najpierw odłóż 10 najbardziej udanych, następnie wybierz 5 z nich. Zdjęcia powinny być różnorodne, uzupełniać się wzajemnie i opowiadać historię z różnych perspektyw. I nie wracaj do odrzuconych zdjęć – jeśli nie wywołały w Tobie reakcji emocjonalnej od razu, to znaczy, że w fotoksiążce też nie będą interesujące.
  3. Zaprojektuj rozkładówki, czyli zwróć uwagę nie na pojedyncze strony, ale na to jak ze sobą korespondują po otwarciu książki. Dobrze, jeśli zdjęcia na tej samej rozkładówce będą spójne kolorystycznie. Łącz ze sobą zdjęcia: połącz statyczne, spokojne z dynamicznymi, zabawnymi. Oglądanie fotoksiążki będzie o wiele przyjemniejsze. Nie umieszczaj twarzy ludzi na styku stron, pamiętaj, że jest to miejsce zgięcia. Nie umieszczaj maksymalnej liczby zdjęć na rozkładówce. Nie przesadzaj z elementami ozdobnymi i ramkami. To odwraca uwagę od kontemplacji samego zdjęcia i wprowadza pewien chaos na stronach fotoksiążki. Zostaw wokół zdjęć trochę przestrzeni.
  4. Wybierz okładkę. Okładka jest zasadniczo początkiem i zakończeniem fotoksiążki, dlatego powinna odzwierciedlać wybrany motyw i pasować do niej stylem oraz kolorystyką.

Fotoksiążki są drukowane na nowoczesnym sprzęcie, dzięki czemu obrazy mają wysoką rozdzielczość i zachowują reprezentacyjny wygląd przez kilka dziesięcioleci. To wspaniały sposób na przechowanie cennych chwil z życia, a także oryginalny pomysł na wyjątkowy prezent dla bliskiej nam osoby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wydać papierową książkę na Amazonie?
Jak wydać papierową książkę na Amazonie?
Wydanie własnej książki w papierowej wersji jeszcze nigdy nie było tak proste. Sprawdź ofertę Amazona!
/