Dlaczego warto zdecydować się na sesję rodzinną?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie rodzinne sesje zdjęciowe są bardzo popularnym trendem, szczególnie te okolicznościowe. To doskonały sposób na „zatrzymanie czasu” i stworzenie pamiątki na długie lata.

Zwykle rodzinne zdjęcia są amatorskie, źle wykadrowane, nieostre, chaotyczne. Kogoś brakuje, bo przecież trzeba obsłużyć aparat, ktoś inny się poruszył, zamknął oczy, zrobił głupią minę. Oczywiście takie fotografie mają swój urok, jednak jeśli faktycznie chcemy wyjść dobrze z rodziną na zdjęciu, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalisty.

Dlaczego rodzinna sesja to dobry pomysł?

Czas płynie bardzo szybko i nim się obejrzymy, dzieci będą już dorosłe, rodzice całkiem siwi, a niektórych członków rodziny w ogóle może zabraknąć. Zdjęcia są naszym jedynym oknem w przeszłość, na przysłowiowe stare dobre czasy. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty, który pomoże nam utrwalić to, co chcemy pamiętać i przekazać przyszłym pokoleniom. Sesja to także doskonały pretekst do zebrania całej rodziny w jednym miejscu, gdy jej członkowie są w rozjazdach.

Dobry fotograf uchwyci najlepsze cechy naszej rodziny, a cyfrowa obróbka ukryje niedoskonałości, których tak często się wstydzimy. Całą sesję może łączyć jeden wizualny motyw przewodni lub tematyka – kwiaty, koszule w kratkę, zabawa w parku, rozpakowywanie prezentów, wyprawa za miasto itd. Można użyć też ciekawych lub zabawnych rekwizytów.

W czasach świetności fotografii analogowej łatwiej było zapełnić niezliczone albumy zdjęciami z rodzinnych imprez, wycieczek i wspólnych aktywności. Obecnie technologie cyfrowe sprawiły, że rolę takich albumów przejęły nasze telefony komórkowe i komputery osobiste, które nierzadko są przepełnione zdjęciami, do których nigdy nie wracamy. Z fotografiami z profesjonalnej sesji może być inaczej.

Rodzinna sesja z niemowlakiem w plenerze
(fot. Jessica Rockowitz / Unsplash)

Pomysły na wyeksponowanie zdjęć

Zdjęcia zwykle publikujemy na naszych kontach w mediach społecznościowych, ale ile razy później do nich wracamy? Jeśli zdecydowaliśmy się już na profesjonalną sesję, warto wyeksponować jej efekty w wyjątkowy sposób. Możliwości jest kilka.

Wydruki do ram

Coraz częściej w naszych domach na ścianach królują plakaty, grafiki i obrazy. Zdecydowanie rzadziej wieszamy fotografie rodzinne, a przecież one również mogą stanowić spójny element wystroju i atmosfery domu. 

Zdjęcia możemy wydrukować na specjalnym papierze lub płótnie, a także dodać odpowiednie passe-partout i ramę, które dopełnią kompozycję i pomogą dopasować ją do wystroju pomieszczenia. Na rynku jest ogromny wybór ram drewnianych, plastikowych, szklanych, a nawet metalowych w różnych kształtach i kolorach – każdy znajdzie coś dla siebie.

Fotoalbumy

Najbardziej klasyczny sposób na przechowanie rodzinnych wspomnień. W sklepach znajdziemy wiele różnych gotowych wariantów lub możemy skorzystać z opcji personalizacji projektu. Jakie mamy możliwości:

Okładka

Przede wszystkim decydujemy, czy ma być miękka czy twarda. Trafniejszym wyborem będzie oczywiście twarda, ponieważ jest trwalsza i lepiej chroni zdjęcia.

Oprócz tego możemy zdecydować, z jakiego materiału ma być wykonana okładka, jaki ma mieć kolor i elementy graficzne. Okładka może być pokryta papierem, tkaniną, różnymi foliami, skórą sztuczną i naturalną. Papier jest najmniej odporną na zniszczenia opcją, ale też najtańszą.

Materiały do pokrycia wewnętrznej strony okładki mogą być tak różnorodne, jak pokrycia zewnętrznej. Jednak wnętrze okładki jest mniej narażone na zniszczenia, dlatego można spokojnie wybierać spośród szerszej gamy tkanin i papierów.

Strony i mocowanie zdjęć

Przegrody wykonane z przezroczystej folii PVC są bardzo wygodne i stanowią dodatkową ochronę zdjęć. Nie wymagają specjalnego wysiłku, by umieścić w nich zdjęcia. Jednak dla niektórych mogą być zbyt nudne. Co więcej, po kilku latach folia może zacząć uwalniać substancje chemiczne i powodować pojawianie się nieestetycznych plam na zdjęciach.

Inną opcją są arkusze, które pozwalają na swobodniejsze umieszczanie zdjęć i nie ograniczają wyboru ich rozmiarów. Jednak warstwa klejąca może być nietrwała i szybko się zużywać.

Klasyczne, czyste arkusze tekturowe umożliwiają nie tylko mocowanie różnych rozmiarów zdjęć, ale także łączenie ich na jednym arkuszu w różnorodne i unikalne kompozycje. Dodatkowo możemy ozdobić wnętrze różnymi drobiazgami i dodać podpisy do zdjęć.

W tym wariancie, aby lepiej chronić zdjęcia, między tekturowymi stronami znajdują się arkusze kalki technicznej.

Łączenie stron

Klasyczną opcją łączenia arkuszy jest sklejanie lub szycie. Oprócz tego kartki mogą być połączone ze sobą i z okładką różnymi listwami, spiralami, pierścieniami itp.

Sesja rodzinna w domu
(fot. Jonathan Borba / Unsplash)

Fotoksiążki

W albumach umieszczamy zdjęcia wywołane osobno, natomiast w fotoksiążkach są one wydrukowane bezpośrednio na stronach, a więc ich rozmieszczenia nie ograniczają specjalne przegrody i okienka.

Fotoksiążki są wykonywane na zamówienie i możemy wpłynąć na wygląd praktycznie każdego elementu projektu:

  • Rozmiar i kształt – są bardzo małe fotoksiążki, uniwersalne i standardowe w formacie A4, w większe w rozmiarze 40 × 30 cm. Do tego mogą być kwadratowe, prostokątne (pionowe, poziome), a nawet okrągłe.
  • Metoda drukowania – druk fotograficzny, czyli najwyższy standard, gwarancja wysokiej jakości i trwałości lub druk cyfrowy, czyli wybór bardziej uniwersalny i oszczędny.
  • Okładka – twarda lub miękka, kartonowa matowa lub z błyszczącym pokryciem, z tkaniny lub skóry.
  • Metoda łączenia arkuszy – mogą być zszywane lub klejone, możliwe jest łączenie panoramiczne, które pozwala otworzyć książkę na pełne 180 stopni.
  • Tematyka – ślubne, rodzinne, dziecięce, retro, z podróży, świąteczne, ciążowe, urodzinowe itp.
  • Kompozycja – możemy dowolnie wybrać układ i rozmieszczenie zdjęć na arkuszach, dodać do nich graficzne ozdobniki, kolorystyczne detale lub uzupełniające teksty i opisy.

Dowolny materiał z rodzinnej sesji fotograficznej możemy przekształcić w piękną ekspozycję ścienną, klasyczny album ze zdjęciami lub nowoczesną fotoksiążkę. Możliwości mogą przyprawić o zawrót głowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Druk: Rewolucja w sposobie tworzenia i udostępniania treści
Druk: Rewolucja w sposobie tworzenia i udostępniania treści
Druk odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym społeczeństwie. Od wynalezienia druku przez Jana Gutenberga w XV wieku, technologia ta przeszła długą drogę.
/