Problemy z drukiem? Winne może być nawilżenie papieru

Alina Jałowiecka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Napotykając na niezidentyfikowane problemy z drukiem, można popaść w prawdziwą frustrację. Mało kto wie, że za naszymi trudnościami może stać niewidoczny szkodnik w postaci wilgoci. Może ona powodować problemy podczas drukowania ze względu na wpływ na dwa różne elementy fizyczne: papier i tusz lub toner. W większości przypadków dbanie o jej odpowiedni poziom wystarcza.

Kontrola wilgotności kluczowa dla jakości druku

Większość niewtajemniczonych przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że papier pochłania wilgoć z powietrza, co może mieć negatywny wpływ na jakość druku. Włókna w papierze z łatwością pochłaniają wilgoć z otoczenia, co może zmienić fizyczną strukturę papieru i ogólną jakość druku. Innymi słowy, papier ma charakter wysoce higroskopijny. Aby lepiej zrozumieć znaczenie wilgoci w przemyśle poligraficznym, a także możliwe rozwiązania tego problemu, stworzyliśmy krótki przewodnik dotyczący powiązania właściwości papieru z wilgotnością.

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których odpowiednia kontrola wilgotności jest niezbędna w przemyśle poligraficznym, jest kilka głównych korzyści, do których zawsze można się odwołać. Na przykład jakość druku poprawia się dzięki odpowiednim poziomom wilgotności, ponieważ pomaga pozbyć się zniekształceń papieru i zapobiega elektryzowaniu.

Praca maszyn staje się również bardziej wydajna, ponieważ odpowiedni poziom wilgotności bezpośrednio przyczynia się do skrócenia przestojów. Wynika to między innymi z zapewnienia mniejszej liczby zacięć papieru i mniejszego sklejania się papieru. Ogólnie rzecz biorąc, drukowanie w dobrze zrównoważonym środowisku zapewnia stały poziom jakości, zmniejsza ilość odpadów i wydłuża cykl życia cylindrów i płyt.

Higroskopijność papieru

Papier stara się utrzymać równowagę z wilgocią w otoczeniu. W tym celu zbierze i uwolni wilgoć ze swojego otoczenia. Kiedy papier jest produkowany, zazwyczaj 4–6% jego wagi składa się z wody. Po zapakowaniu ilość zmienia się w zależności od wilgotności w pomieszczeniu. Całkowita wilgotność względna w pomieszczeniu odgrywa ważną rolę w drukowaniu, ponieważ różne procesy drukowania działają najlepiej przy różnej wilgotności papieru.

Druk cyfrowy

W przypadku druku cyfrowego ilość wilgoci zawartej w papierze może wpływać na przyczepność tonera i powodować problemy z temperaturą wałka, powodując zacięcia papieru. Przy drukowaniu cyfrowym potrzebujesz papieru o wilgotności względnej około 50–55%, aby zapewnić optymalne drukowanie. Jeśli poziom wilgotności spadnie poniżej 40% RH, papier traci wodę i zaczyna zmieniać kształt. Może nawet powodować pojawianie się ładunków elektrostatycznych między kartkami, sklejanie się i przyciąganie kurzu. W połączeniu z problemami ze sprzętem, o których pisaliśmy wcześniej, może to nawet doprowadzić do zniszczenia urządzeń i produkcji wadliwego nakładu.

W druku offsetowym zawartość wilgoci może wpływać na interakcję między tuszem a prasą, papierem a prasą i tuszem a papierem. Potrzebny jest tam wyższy poziom wilgotności, około 55%. Jeśli wilgotność względna jest niższa, suche powietrze spowoduje problemy, takie jak zwijanie się, fałdowanie i podwajanie punktów. Przy niskiej wilgotności nagromadzenie ładunków elektrostatycznych jest również powszechne i może powodować zacięcia, a także problemy z układaniem, przycinaniem i składaniem, gdy papier zaczyna się sklejać. A kiedy papier ponownie przechodzi przez drukarkę, może znowu zmienić kształt i spowodować pękanie wzdłuż zagięć po zakończeniu druku.

Zdjęcie główne: Bank Phrom/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywnie zwiększyć zaangażowanie followersów poprzez profesjonalną komunikację wizualną na Instagramie
Jak efektywnie zwiększyć zaangażowanie followersów poprzez profesjonalną komunikację wizualną na Instagramie
Odkryj, jak efektywnie zwiększyć zaangażowanie followersów na Instagramie przez komunikację wizualną. Przeczytaj nasz artykuł i rozpocznij budowanie silniejszej społeczności.
/