Praca dyplomowa: jak przygotować ją do druku?

Agata Dobosz
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Napisanie pracy dyplomowej najczęściej oznacza koniec ważnego etapu edukacji, co wiąże się z ogromnym podekscytowaniem, ale i strachem. Jeśli nie chcemy dokładać sobie kolejnych stresów przed obroną, zadbajmy o wygląd naszej pracy. Podpowiadamy, jak przygotować ją do druku.

Wraz z postawieniem ostatniej kropki nie kończymy niestety zmagań z pracą dyplomową. Po napisaniu musimy ją kilka razy sprawdzić, aby wyłapać wszystkie błędy, nie tylko językowe, lecz także merytoryczne. Dobrym pomysłem jest przekazanie tekstu komuś innemu, kto spojrzy na nią świeżym okiem.

Gdy będziemy mieć pewność, że pod względem językowym praca została dopieszczona z każdej strony, możemy zabrać się za jej formatowanie. Jeśli zrobimy to w odpowiedni sposób, praca będzie wyglądać starannie. Podrzucamy kilka tricków, dzięki którym dokument zyska profesjonalną oprawę.

Ustawianie marginesów

Prace dyplomowe najczęściej drukuje się dwustronnie. Taki układ jest typowy zarówno dla prac w miękkich oprawach (termobindowanej bądź bindowanej metalowym grzbietem), jak i tych w twardych. Jeśli wiemy, że chcemy wydrukować pracę dwustronnie, zadbajmy o ustawienie odpowiednich marginesów. Marginesy powinny mieć taką samą szerokość. Standardowe marginesy pracy dyplomowej wynoszą: margines wewnętrzny – 3,5 cm, margines zewnętrzny – 2,5 cm, górny – 2,5 cm, dolny – 2,5 cm. Pamiętajmy jednak, że uczelnie mogą mieć własne wytyczne odnośnie formatowania, co do których będziemy musieli się zastosować.

StartupStockPhotos/pixabay.com

Numeracja stron

Numerację stron warto ustawić jeszcze przed rozpoczęciem pisania pracy, ułatwi nam to poruszanie się po wielostronicowym tekście, a także stworzenie spisu treści. Jeśli jednak poradziliśmy sobie bez takiego udogodnienia, przed wydrukowaniem pracy ustawmy automatyczną numerację stron. Pozwoli nam to na bezproblemowe poskładanie dokumentu.

Numeracja powinna być umieszczona na zewnętrznej krawędzi strony, w stopce. Na stronach nieparzystych znajduje się więc po prawej stronie, a na parzystych – po lewej. Pamiętajmy, że strona tytułowa nie może zawierać numeru strony. Jeśli strona po stronie tytułowej jest pusta, to też nie powinna mieć numeru strony. Numery stron możemy również wyśrodkować.

Podział stron

Praca dyplomowa zyska estetyczniejszy wygląd, jeśli każdy kolejny rozdział będzie rozpoczynał się od nowej strony. Nie przeskakujmy jednak na następną stronę poprzez wielokrotne wciskanie entera. W ten sposób tekst łatwo się obsunie. W ustawieniach musimy włączyć podział stron. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rozdziały nie będą się przemieszczać. W celu włączenia podziału stron umieszczamy kursor w miejscu, w którym jedna strona ma się kończyć, a następna zaczynać. Znajdujemy opcję Wstawianie (w górnym lewym rogu) i klikamy Podział strony. Automatycznie przejdziemy do następnej strony.

Zapisywanie pliku

Gotowy plik powinniśmy skonwertować do formatu PDF. Dzięki temu nasza praca po wydrukowaniu będzie wyglądać tak samo jak na ekranie komputera. Aby przekształcić plik wordowski w PDF, musimy przejść do opcji Plik (w lewym górnym rogu), wybrać Eksportuj i następnie kliknąć Utwórz plik PDF/XPS. Gdy pojawi się okno dialogowe, zaznaczamy w jakiej lokalizacji chcemy zapisać plik.

Zdj. główne: Shutterbug75/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tworzenie skutecznej kampanii z wykorzystaniem druku reklamowego
Tworzenie skutecznej kampanii z wykorzystaniem druku reklamowego
Odkryj jak efektywnie łączyć strategie SEO z drukiem reklamowym w celu zwiększenia zasięgu i efektywności Twojej kampanii. Dowiedz się więcej o hitach marketingu łączonego!
/