Jak przechowywać papier, by nie stracił na jakości?

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio składowany papier to wiele korzyści: lepsza jakość wydruku, mniejsze ryzyko uszkodzenia urządzeń drukarskich i poszanowanie dla ekologii. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Przechowywanie papieru zdaje się być zagadnieniem niewymagającym instrukcji. Niestety tylko z pozoru. Bardzo często źle przechowywany papier ulega uszkodzeniom mechanicznym, chłonie wilgoć z otoczenia, a w efekcie nie nadaje się do użytku. Dzięki przestrzeganiu kilku banalnych zasad unikniemy marnotrawstwa i dodatkowych wydatków.

Składowanie papieru – podstawy

Nawet jeżeli nie chcemy z przechowywania papieru robić wielkiego tematu i zadbać o odpowiednio przystosowane pomieszczenie, warto stosować się do kilku zasad:

  • Składowanie w suchym pomieszczeniu – papier jest higroskopijny. To znaczy, że chłonie wodę – także tę z otoczenia. Wilgotne pomieszczenia, miejsca, gdzie dociera para wodna, absolutnie nie nadają się do składowania papieru. Warto unikać także miejsc w pobliżu drzwi, okien, klimatyzatorów i wentylacji.
  • Przechowywanie ryz w fabrycznym opakowaniu – najprostszą metodą na przechowywanie papieru w nienaruszonym stanie, jest zachowanie go w fabrycznym opakowaniu. Ta obwoluta zapewnia ochronę przed wilgocią i zakurzeniem. Ryzę należy odpieczętować dopiero gdy chcemy ją umieścić w podajniku drukarki lub kopiarki.
  • Zabezpieczenie otwartej ryzy papieru – nadmiar papieru z otwartej ryzy, czyli wszystko to, co nie zmieściło się w urządzeniu, należy starannie zabezpieczyć. Pierwszą możliwością jest pozostawienie reszty papieru w oryginalnym opakowaniu i zaklejenie taśmą klejącą. Można także przełożyć papier do foliowego woreczka strunowego i zamknąć.
  • Składowanie na płasko – podajniki i obudowa urządzenia, nie są dobrym miejscem do przechowywania papieru. Najlepsza jest równa i płaska powierzchnia. Dzięki temu papier nie będzie się odkształcał. Co istotne, umieszczenie papieru bezpośrednio na podłodze też nie jest optymalnym rozwiązaniem. Istnieje duże ryzyko wchłaniania wilgoci z podłoża. Optymalnym rozwiązaniem jest składowanie na paletach, na półce lub w szafce.
  • Czas składowania papieru – najlepiej jest kierować się zasadą trzech miesięcy. Nie kupujmy papieru na dłuższy czas. Im dłużej będziemy zmuszeni przechowywać papier samodzielnie, tym będzie większe ryzyko utraty jego jakości.
  • Zabezpieczenie przed słońcem – wydaje się to być oczywistą radą, jednak warto o niej przypomnieć. Ekspozycja papieru na promienie słoneczne, powoduje jego przesuszenie i żółknięcie.

Przechowywanie ryz – wersja zaawansowana

Jeżeli zależy nam na stworzeniu najlepszych warunków do przechowywania papieru, nie obejdzie się bez dedykowanego pomieszczenia. Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest temperatura: od 20°C do 24,4°C. Drugim, mierzalnym wskaźnikiem jest wilgotność względna w pomieszczeniu, wynosząca od 35% do 55%.

Dwa kartonowe pudła
(fot. Karolina Grabowska / Pexels)

Zamawiając duże ilości papieru, najczęściej otrzymujemy je w zbiorczych kartonach. Układając kartony jeden na drugim, warto pamiętać, aby układać na sobie nie więcej niż 5 ryz papieru w takim samym rozmiarze. Piramidę należy układać ostrożnie – tak, aby nie zmiażdżyć rogów i w inny mechaniczny sposób nie zniszczyć papieru.

Takim samym ryzykiem jak zawilgocenie, jest nadmierne przesuszenie papieru. Papier, który się kurczy, kruszy, brzegi stają się przesuszone – to wszystko oznaki, że w pomieszczeniu panuje zbyt niska wilgotność.

Korzyści racjonalnego przechowywania papieru

Dbanie o papier to klucz do polepszenia jakości i wydajności druku. Zastosowanie się do kilku prostych rad pozwoli zwiększyć efektywność i znacząco poprawić jakość. Jest to także działanie proekologiczne, na którym wielu firmom zależy.

Zagadnienie dotyczące przechowywania papieru nie dotyczy tylko niezadrukowanych ryz. Firmy składują przecież wydruki, dokumentacje, projekty i wiele innych papierowych dokumentów. Przechowywanie ich w odpowiedni sposób sprawi, że będą służyć nam przez długie lata.

Sprawdź też naszą szybką ściągawkę jak wybrać odpowiedni papier do drukarki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Druk plakatów – jaki papier i rodzaj druku wybrać?
Druk plakatów – jaki papier i rodzaj druku wybrać?
Chcesz zacząć sprzedawać własne plakaty lub wydrukować reklamę dla swojej firmy? Zobacz jaki papier oraz technikę druku wybrać!
/