Druk offsetowy – wszystko co musisz wiedzieć

Tekst sponsorowany
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Druk offsetowy jest jednym z najważniejszych terminów w dziedzinie poligrafii. Wykorzystuje się go od ponad stu lat i jest to najbardziej powszechny sposób drukowania na świecie. Korzysta z niego wiele gałęzi przemysłu: od wydawnictw aż po producentów produktów spożywczych. Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego o druku offsetowym – poznasz historię, znaczenie terminu, a także, czym różni się od druku cyfrowego.

Druk offsetowy

Offset to technika druku płaskiego, co w praktyce oznacza, że obraz przenoszony jest z aluminiowej matrycy na podłoże drukowe przy użyciu cylindra, a wszystko znajduje się na tym samym, płaskim poziomie. W trakcie procesu dochodzi do zjawiska wzajemnego odpychania się czynników drukujących i niedrukujących. 

Drukowanie offsetowe znajduje wielu zwolenników ze względu na stosunkowo szybkie wykonanie pracy; jest to zaleta doceniana szczególnie w przypadku drukowania wielu odbitek, dlatego też wykorzystuje się go przy większych nakładach. Ponadto nadruk offsetowy jest możliwy do uzyskania na różnych materiałach. Drukowanie za pośrednictwem cylindra pośredniego daje bardzo precyzyjny i trwały efekt, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go m.in. do druku broszur reklamowych i billboardów.

Rodzaje druku offsetowego

Ze względu na udział lub brak udziału roztworu nawilżającego w procesie drukowania, druk offsetowy dzielimy na offset wodny i offset bezwodny. Technika offsetowa przy użyciu roztworu nawilżającego jest dużo częściej stosowana, a wykorzystuje się w niej specjalne substancje, które przyciągają lub odpychają wodę. W miejscach, w których cząstki substancji odpychają wodę przyciągają farbę – tak powstaje druk.

Ponadto druk offsetowy dzielimy jeszcze ze względu na rodzaj farb. Przy użyciu farb offsetowych o dużej lepkości mamy do czynienia z drukiem arkuszowym, z kolei przy użyciu farb offsetowych o małej lepkości będzie to druk zwojowy. Dodatkowo w druku zwojowym farba może wysychać na zimno lub na gorąco.

drukarnia offsetowa

Historia druku offsetowego

Mieszankę oleofobową i hydrofobową odkrył w XVIII wieku Alois Senefelder – niemiecki grafik. Wówczas tworzyło się ją z mydła, sadzy i wosku połączonych w jedną maź. Senefelder podobno odkrył właściwości odpychające wodę a przyciągające farbę przez przypadek i tym samym zapoczątkował litografię. Wraz z postępem technologicznym litografia przekształciła się w offset. W 1875 r. powstała pierwsza maszyna do druku offsetowego na puszkach, kolejna w 1904 r. była przeznaczona już do druku na papierze. 

Zastosowanie druku offsetowego

Offset daje możliwość druku w bardzo dużych nakładach, przy czym koszt nie wychodzi drogo. Co więcej, grafika jest odzwierciedlona bardzo szczegółowo, a i kolorystyka jest intensywna. To wszystko wpływa na wysoką jakość techniki offsetowej, dlatego korzystają z niej przede wszystkim reklamodawcy przy okazji tworzenia: ulotek, broszur, plakatów, billboardów, gazetek reklamowych i toreb. Druk offsetowy przydaje się też przy produkcji: książek, gazet, czasopism, wizytówek, notesów, kalendarzy i map. Nie można też zapomnieć o sektorach: spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, chemicznym i elektronicznym – wszelkie opakowania produktów, jakie widzimy w sklepach, tworzone są właśnie z udziałem druku offsetowego. 

gazety

Druk offsetowy a druk cyfrowy

Na co dzień prędzej spotkamy się z drukiem cyfrowym niż offsetowym, ponieważ jest to technika wykorzystująca dane przesyłane bezpośrednio z urządzenia takiego jak komputer, tablet czy telefon komórkowy, lub też nośnika typu pendrive. Z pewnością przynajmniej raz zdarzyło Ci się udać do punktu z usługą ksero i druku właśnie w celu wydrukowania np. jakiegoś dokumentu. 

Jeśli chodzi o jakość druku, offset wypada nieco lepiej, natomiast pod względem długości procesu drukowania, a tym samym realizacji usługi, druk cyfrowy jest szybszy. Nie można jednak nie wspomnieć, że druk cyfrowy przy dużych nakładach jest też o wiele droższy. Biorąc to wszystko pod uwagę, kiedy porównamy te dwie techniki, wniosek jest prosty: z druku offsetowego korzystamy przy okazji większego nakładu odbitek, zaś z druku cyfrowego przy niskich nakładach. 

Podsumowanie

Druk offsetowy często nazywany jest też drukiem pośrednim, ze względu na element pośredni, który umożliwia przeniesienie obrazu na podłoże drukowe, a tym elementem jest cylinder. Technika ta wykorzystuje specjalne substancje odpychające wodę i przyciągające farbę – prototypem była w XVIII wieku mieszanina wosku, mydła i sadzy. Istnieje też metoda druku offsetowego bezwodnego, jednak stosuje się ją dużo rzadziej.

Offset wykorzystuje się do drukowania opakowań, materiałów reklamowych, gazet, książek, notesów, kalendarzy i innych. Szerokie zastosowanie wynika z wysokiej jakości druku przy niewielkich kosztach, jeśli nakład jest wysoki. W przypadku niskich nakładów bardziej opłacalny i szybszy jest druk cyfrowy, czyli taki, z którego korzystamy na co dzień, przesyłając obraz bezpośrednio z nośnika cyfrowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykorzystać druk cyfrowy do reklamy?
Jak wykorzystać druk cyfrowy do reklamy?
Druk cyfrowy to dzisiaj jedna z najpopularniejszych form druku. Jest to technologia, która umożliwia drukowanie w sposób szybki i dokładny, a jednocześnie pozwala na indywidualne dostosowanie druku do potrzeb klienta. Z tego względu druk cyfrowy jest idealnym narzędziem do reklamy i promocji różnego rodzaju produktów, usług i wydarzeń.
/