Co zrobić, kiedy drukarka nie widzi tuszu?

Alina Jałowiecka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdarza się, że drukarka, niezależnie od producenta, nie rozpoznaje zamiennego wkładu atramentowego lub tonera i generuje niezidentyfikowane problemy. Taka sytuacja to coś, czego większość użytkowników drukarek doświadcza od czasu do czasu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby pozbycia się tego błędu.

Jak w kilku krokach sprostać problemowi błędu tonera?

Drukarka, która nie rozpoznaje nowego wkładu atramentowego lub tonera, jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się właściciele drukarek. Trudności występują u wszystkich – niezależnie od marki posiadanej drukarki – i dlatego pozbycie się ich jest jednym z uniwersalnych pytań zadawanych przez klientów. Warto znać kilka podstawowych kroków i zasad, aby w przypadku pojawienia się frustrującego komunikatu ponownie nie tracić niepotrzebnie czasu na bezsensowne działania. 

Czym jest kompatybilny wkład do drukarki?

Kompatybilny kartridż to wkład atramentowy, który co prawda nie został wyprodukowany przez oryginalnego producenta posiadanej przez nas drukarki, ale działa dokładnie w taki sam sposób, jak markowy produkt.

Skąd bierze się problem?

Mogą zdarzać się sytuacje, gdy pomimo zainstalowania nowego wkładu atramentowego lub tonera drukarka wygeneruje jeden z następujących komunikatów:

 • „toner jest niezgodny”;
 • „brak zainstalowanego wkładu”;
 • „nie wykryto wkładu drukarki” lub drukarka nie może wykryć atramentu;
 • na ekranie komputera wyświetlany jest niski lub pusty poziom atramentu;
 • w drukarkach HP komunikaty „wkłady HP zablokowane” lub „włączona ochrona wkładów”;
 • migające lampki ostrzegawcze na drukarce.

Rozwiązywanie tonerowego kryzysu

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę ani poddawać się frustracji związanej z brakiem oczekiwanego rezultatu. Niezależnie od tego czy zdarzyło się nam kupić tusz u starego, czy u innego dostawcy, naprawdę nie powinno być żadnego powodu, dla którego dobrej jakości oryginalny lub kompatybilny wkład nie działałby w naszej drukarce. Przy odrobinie cierpliwości łatwo można rozwiązać problem. Najlepszym sposobem jest przeczyszczenie pamięci drukarki. Aby to zrobić, należy podążyć za poniższymi punktami. 

 1. Wyjmujemy nowy wkład i wymieniamy go ponownie na stary. Następnie zostawiamy drukarkę na 10 minut.
 2. Po upływie tego czasu ponownie wymieniamy stary wkład na nowy. Już te dwa pierwsze kroki same w sobie często rozwiązują problem, więc dobrze jest wówczas sprawdzić, czy nasza drukarka rozpoznaje nowe wkłady. Jeśli jednak błąd nadal wyskakuje, przechodzimy do kolejnego punktu. 
 3. Ponownie wyjmujemy nowy wkład. Ważne, aby się upewnić, że umieściliśmy go w czystym i bezpiecznym miejscu, w którym wkład lub powierzchnia nie zostaną uszkodzone.
 4. Wyłączamy drukarkę za pomocą przycisku zasilania.
 5. Odłączamy drukarkę od prądu. Kluczowe jest, aby wykonać zarówno krok 4, jak i 5, ponieważ niektóre drukarki mogą pozostać w trybie uśpienia, jeśli wyłączyłeś tylko przycisk zasilania na panelu sterowania drukarki. Pozostawiamy drukarkę ponownie na około 10 minut.
 6. Podłączamy drukarkę z powrotem do prądu, jednak bez włączania przycisków zasilania.
 7. Wkładamy nowy wkład.
 8. Naciskamy przycisk zasilania na drukarce.

Miejmy nadzieję, że z pomocą tych ośmiu prostych kroków drukarka będzie w stanie drukować z nowym atramentem lub kompatybilnym wkładem.

Zdj. główne: FilterGrade/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • Wiktor 13.09.2022

  nie pomaga, byle co te wkłady i te drukarki

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Druk: Rewolucja w sposobie tworzenia i udostępniania treści
Druk: Rewolucja w sposobie tworzenia i udostępniania treści
Druk odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym społeczeństwie. Od wynalezienia druku przez Jana Gutenberga w XV wieku, technologia ta przeszła długą drogę.
/