Bezpieczny papier. Innowacja korzystająca z mikrowłókien

Dorota Wanat
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

Pomimo coraz częstszego używania dokumentów elektronicznych, które przechowywane są w chmurach, tradycyjne dokumenty drukowane nadal są istotnym kanałem przekazywania informacji w firmach i instytucjach. Niestety, równie często stają się kanałem wycieku informacji wrażliwych. Okazuje się, że można temu zapobiec.

Mowa o nowej technologii, która korzysta z mikrowłókien ukrytych w papierze do drukowania. To innowacja na światową skalę i – jak do tej pory – jedyne tego typu zabezpieczenie.

3 kroki do bezpieczeństwa danych

Aby w pełni ochronić drukowane informacje, nieodzowne są 3 komponenty. Pierwszym z nich jest specjalny papier, na którym osadzono niewidzialne mikrowłókna magnetyczne. Papier ten jest obecnie dostępny w dwóch popularnych formatach (A3 i A4), a każdy z nich dodatkowo posiada dwa rodzaje, zależne od gęstości włókien (wysoka lub niska gęstość).

Drugi to odpowiednia drukarka (lub kopiarka), posiadająca czujnik. Trzeci zaś to tzw. bramka detekcyjna (w działaniu podobna do tej, która w sklepach zabezpiecza towar przed kradzieżą). Błyskawicznie wykrywa ona zabezpieczony papier i alarmuje, gdy jest on przez nią przenoszony. Co ciekawe, dzieje się tak również wtedy, gdy arkusz jest zdeformowany, np. złożony, pocięty czy zgnieciony, a nawet włożony pomiędzy inne kartki papieru.

To jedyne tego typu rozwiązanie umożliwiające ochronę wydruków przed wyniesieniem poza wyznaczoną strefę w efektywny kosztowo sposób.

Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa i właściciel sklepu Spy Shop
Stos dokumentacji
(źródło: Spy Shop)

Zabezpieczenie znaków akcyzowych

Co ciekawe, system jest w stanie zabezpieczyć również przed podrobionymi produktami. Chodzi o wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia do powszechnie stosowanych metod uwierzytelniania np. banderol i znaków akcyzowych umieszczanych na alkoholu, papierosach lub lekach.

Wykorzystanie unikalnego markera magnetycznego z mikrowłókien powoduje, że podrobienie takiego znaku akcyzowego staje się praktycznie
niemożliwe. Teoretycznie to rozwiązanie mogłoby służyć do weryfikacji oryginalności np. kart wyborczych.

Zabezpieczenie magnetyczne wbudowane w papier, choć niewidoczne, można łatwo wykryć za pomocą specjalnego czytnika, dzięki czemu z łatwością będzie można sprawdzić autentyczność produktów oraz np. ich pochodzenie. Ta ostatnia funkcja szczególnie zainteresować powinna biura, magazyny, hurtownie oraz sklepy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób zaoszczędzić na druku w firmie?
W jaki sposób zaoszczędzić na druku w firmie?
Oszczędzanie na druku w firmie opiera się na kilku prostych trikach, które warto poznać. Nie bój się ich stosować!
/