Zbyt wolne drukowanie. Jak rozwiązać ten problem?

Agata Dobosz
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drukarka to jedno z tych urządzeń, bez którego trudno wyobrazić sobie wykonywanie zawodowych obowiązków. Ale jak to bywa z różnego rodzaju urządzeniami – ich działanie niekiedy pozostawia wiele do życzenia. Sprawdzamy, jak poradzić sobie z wolnym drukowaniem.

Przyczyny wolnego drukowania mogą być różne. Czasami trudno od razu określić, z czym konkretnie jest problem. Na początku możemy skupić się na podstawowych działaniach, które opisujemy poniżej. W większość przypadków pomagają one od razu poradzić sobie ze zbyt wolnym drukowaniem.

Restart drukarki

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku wolno działającej drukarki jest po prostu zresetowanie urządzenia. W zależności od używanej przez nas drukarki, pomocna może być inna metoda. Jeśli w urządzeniu znajduje się bateria, to musimy ją wyjąć i ponownie włożyć po odczekaniu kilku minut. W przypadku drukarki bez baterii wystarczy, że odłączymy kabel zasilania od gniazdka. Po kilku minutach możemy podłączyć go na nowo. To najprostsze rozwiązanie zazwyczaj pomaga zażegnać problem wolnego drukowania. 

Instalacja sterowników

Odłączenie i ponowne podłączenie drukarki nie przyniosło pożądanego efektu? To oznacza, że źródło problemu tkwi gdzieś indziej. Konieczne może być odinstalowanie sterowników urządzenia. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane – musimy tylko otworzyć menu drukarki i znaleźć opcję Menedżer urządzeń. Tam powinniśmy odszukać opcję zmiany sprzętu i ponownie zainstalować wybrane urządzenie. Jeżeli ten sposób nie zadziała, sprawdźmy, czy sterowniki zostały już wcześniej zaktualizowane. Nawet takie drobne błędy mogą powodować, że drukarka nie działa prawidłowo.

Zmiana ustawień drukarki

Zresetowanie urządzenia i ponowna instalacja sterowników nic nie dały i drukarka wciąż wolno drukuje? Być może problem leży w ustawieniach urządzenia. Przypomnij sobie, czy ostatnio nie zmieniałeś ustawień i zapomniałeś przywrócić je do poprzedniego stanu. Jeśli tak, popraw ustawienia. A może użyłeś innego papieru niż dotychczas? Papier o innej gramaturze również może sprawić, że drukarka będzie działała inaczej niż do tej pory.

Wymiana tonera

Zbyt wolne drukowanie może także wiązać się z koniecznością wymiany tuszu lub tonera na nowy. Jeśli drukarka powoli działa, zajrzyjcie do jej środka, aby upewnić się, że nie brakuje jednego bądź drugiego – niewystarczająca ilość produktu często przyczynia się do problemów z drukowaniem.

Jakie jeszcze problemy mogą sprawiać, że drukarka zbyt wolno działa?

Powyżej wymieniliśmy najczęstsze problemy związane ze zbyt wolnym drukowaniem i najprostsze rozwiązania, od których warto zacząć. Zdarza się jednak, że są one niewystarczające. Jak radzić sobie z innymi usterkami? Czasami na komputerze są włączone różne programy, które spowalniają działanie drukarki. Przed drukowaniem wyłączmy wszystkie niepotrzebne aplikacje.

Mogą także wystąpić problemy z połączeniem sieciowym z routerem bezprzewodowym. W takim przypadku musimy ponownie uruchomić router bezprzewodowy. Jeśli to nie pomoże, umieszczamy drukarkę bliżej routera. 

Warto również sprawdzić, czy nie jest ustawiona zbyt wysoka jakość druku. Jeśli tak, to wystarczy, że obniżymy ustawienie jakości. Ponadto drukarka może wolniej działać, gdy włączona jest funkcja Tryb cichy. Urządzenie zadziała szybciej, gdy ta opcja będzie wyłączona.

Zdj. główne: CreaPark/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szykują się zmiany dla zawodowych artystów – projekt ustawy już gotowy!
Szykują się zmiany dla zawodowych artystów – projekt ustawy już gotowy!
Projekt Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego został już przygotowany. Co zakłada? Sprawdzamy.
/