Jak pomysłowo oprawić plakat?

Agata Dobosz
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najprostszym sposobem na oprawienie plakatu jest włożenie go w ramkę lub antyramę. Mogłoby się wydawać, że to jedyne sposoby na oprawę. Jednak wbrew pozorom istnieją o wiele bardziej pomysłowe rozwiązania. Przedstawiamy kilka inspiracji!

Wszelkie rysunki, grafiki, obrazy i plakaty są doskonałą ozdobą ścian. Dzięki wielu różnym motywom możemy wieszać je we wszystkich pomieszczeniach – od sypialni, przez salon, do kuchni i łazienki. Przed powieszeniem warto oprawić plakaty, aby się nie kurzyły i nie niszczyły. Przedstawiamy kilka sposobów, zarówno te tradycyjne, najprostsze, jak i domowe, oryginalne, które dodadzą naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

Rama

Najpopularniejszą oprawą dla obrazów i plakatów są tradycyjne ramy, dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, a nawet kształtach. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim pięknie prezentują się drewniane ramy, z kolei styl industrialny czy nowoczesny podkreślą czarne, białe i metaliczne modele. W dziecięcych pokojach warto pokusić się o ramki w wesołych, żywych kolorach. Tak oprawione plakaty możemy wieszać na ścianach, ale również układać na komodach, regałach i biurkach.

Antyrama

Antyrama to kolejny bardzo popularny sposób na oprawianie plakatów, szczególnie tych dużych. Składają się one z podłoża wykonanego ze sztywnej płyty HDF i szybki lub pleksi, które chronią plakat od zewnątrz. Jeżeli nie chcemy, aby plakat sięgał do krawędzi antyramy, możemy zdecydować się na tzw. passe-partout, który podkłada się pod plakat, aby uzyskać kilkucentymetrowy pas (najczęściej biały) dookoła oprawianej grafiki.

Listewki

Listewki są niesztampowym sposobem na oprawienie plakatów. Aby stworzyć oryginalną oprawę, będziemy potrzebowali czterech listewek, ich długość musi odpowiadać szerokości naszej grafiki. Między listewki wkładamy krawędzie plakatu i łączymy klejem. Do górnej krawędzi przyczepiamy zaczep lub dowolnie wykonany haczyk, aby obraz mógł zawisnąć na ścianie. Taka ręcznie wykonana oprawa sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych i boho.

Drewniany wieszak na spódnice/spodnie

Ten sposób na oprawę może wydawać się nieprawdopodobny, jednak efekt jest tak zaskakujący i pomysłowy, że warto z niego skorzystać! Będziemy potrzebowali tylko wieszaków na spódnice i spodnie. Wieszakiem łapiemy za górną krawędź plakatu i wieszamy na wbitych wcześniej gwoździach. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli w ten sposób powiesimy przynajmniej kilka plakatów na jednej ścianie.

Szary papier i drążki

Ta propozycja oprawienia plakatu przypomina powyższy sposób z listewkami, tutaj jednak musimy zgromadzić tylko dwie listewki bądź drążki (nieco szersze od plakatu). Potrzebne będą jeszcze: szary papier pakowy, sznurek, klej, ołówek, linijka i nożyczki. Plakat przyklejamy do szarego papieru, a jego krawędzie (górną i dolną) zawijamy i podklejamy, tak aby powstał tunel, w który wsadzimy drążki. Górną krawędź dodatkowo przewiązujemy sznurkiem, aby móc powiesić plakat. Taka oprawa pięknie komponuje się ze starymi rycinami i botanicznymi rysunkami.

Tablica korkowa

Jeżeli nie zależy nam na oprawie plakatów, ale chcielibyśmy dodać nieco tła, to powieśmy je na tablicy korkowej. Możemy wybrać większą tablicę, aby stworzyć na niej kolaż z kilku grafik.

Zdj. główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Komu przyda się konfigurator produktu 3D? Jedno narzędzie a tak wiele zalet!
Komu przyda się konfigurator produktu 3D? Jedno narzędzie a tak wiele zalet!
W tym kontekście narzędzie do generowania produktu 3D, zwane także konfiguratorem, zyskuje na znaczeniu. Ale komu tak naprawdę przyda się konfigurator produktu 3D? Przeanalizujmy kilka przykładów.
/