W jaki sposób zaoszczędzić na druku w firmie?

Karolina Baworowska
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli jesteś właścicielem firmy bądź pracujesz w biurze, zapewne wiesz, jak ważną rolę odgrywa druk. Jednym z kluczowych elementów zarządzania firmą jest optymalizacja kosztów prowadzenia działalności. Dowiedz się, jak zaoszczędzić na druku w firmie.

Drukowanie dwustronne

Oszczędzanie na druku nie musi oznaczać od razu wymiany całego sprzętu. Zmiany możesz zacząć wprowadzać stopniowo, koncentrując się najpierw na prostych pomysłach. Pierwszym z nich jest drukowanie dwustronne, które pozwala zaoszczędzić około 50% papieru. Wyobraź sobie wydrukowanie dokumentu, który ma 200 stron – robiąc to dwustronnie, oszczędzasz aż 100 kartek. Dodatkowym plusem jest zaoszczędzenie miejsca na półce, co ma spore znaczenie wszędzie tam, gdzie w papierach musi panować nienaganny porządek.

Na czarno

Czarne kredki
(źródło: pixabay.com)

Kolejnym sposobem zaoszczędzenia jest drukowanie na czarno. Kolorowy druk jest znacznie droższy niż ten czarno-biały. Warto zatem, aby kolorowe dokumenty kierować do drukarki świadomie, poprzez ręczne wybranie opcji „drukuj w kolorze”. Ten niewielki i – mogłoby się wydawać – nieistotny krok, na dłuższą metę pozwala w sporym stopniu zaoszczędzić.

Jeśli chodzi o tusz, dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z opcji „draft copy” (tryb szkicu roboczego), dostępnej w programie Word. Służy ona przede wszystkim do drukowania „na brudno” – dokument pozbawiony jest w takim przypadku wszelkich grafik, a rozdzielczość jest nieco obniżona. Dzięki temu pobierana jest mniejsza ilość tuszu, który można wykorzystać do ważniejszych dokumentów.

Kilka stron na jednym arkuszu

Ta opcja dotyczy przede wszystkim dokumentów, które nie muszą prezentować się zbyt profesjonalnie. Wydruk w formacie A5 nadal będzie czytelny, a Ty zaoszczędzisz sporo kartek. Ten sposób sprawdzi się przede wszystkim w przypadku notatek, umów przeznaczonych do sprawdzenia czy próbek tekstów. Zanim jednak przystąpisz do drukowania, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu parametrów drukarki.

Zanim wydrukujesz – pomyśl

Drukowanie na wyrost najzwyczajniej nie ma sensu. Zdarza się, że z całej publikacji, liczącej 150 stron, skorzystasz tylko z kilku. Wejdź zatem w ustawienia druku i wybierz tylko te strony, które faktycznie Ci się przydadzą. Pamiętaj, że jeśli będziesz miał potrzebę opracowania innych fragmentów dokumentu, w każdej chwili będziesz mógł je dodrukować. Jeśli jednak oszczędzanie w ten sposób nadal Cię nie przekonuje, pomyśl, że zamiast 150 kartek na biurku, będzie ich tam tylko parę. Przekonany?

Jakość papieru wpływa na pracę drukarki

Papierowy statek
(źródło: pixabay.com)

Wiedziałeś o tym? Jeśli nie, to upewnij się, że papier, którego używasz, jest dobrej jakości. Dlaczego? Tani bądź pochodzący z makulatury papier do drukarek może powodować szybsze zużywanie się podzespołów urządzenia, takich jak np. rolki, które ten papier przesuwają. Taka pozorna oszczędność może zatem prowadzić do zacinania się papieru w urządzeniu lub zepsucia jakości wydruku.

Jeśli obawiasz się, że lepsze kartki będą droższe, zdecydowanie nie masz czym się martwić. Zazwyczaj różnica w cenie jest naprawdę niewielka, a dobra jakość może mieć spore znaczenie dla żywotności drukarki. Zdecydowanie warto zatem zainwestować w papier wysokiej jakości.

Nie bój się zamienników!

Oryginalne tusze i tonery są najczęściej kosztownym wydatkiem. Okazuje się jednak, że spokojnie możesz kupić w ich miejsce zamiennik, który jakością nie będzie się wiele różnił od oryginału. Jeśli jednak obawiasz się, że wybrany przez Ciebie toner czy tusz nie sprawdzi się w Twojej drukarce, nie bój się pytać o radę. Na forach internetowych, czy portalach społecznościowych z pewnością znajdziesz osoby, które podobnie jak Ty szukają oszczędności w swojej firmie i są już dobrze zaznajomione z tym tematem. Wystarczy, że podasz model swojej drukarki, a z pewnością uzyskasz garść cennych wskazówek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przydatne części i akcesoria do drukarek 3D
Przydatne części i akcesoria do drukarek 3D
Posiadasz drukarkę 3D? Nie zapomnij zaopatrzyć się w części wymienne i przydatne akcesoria.
/