Tusz a toner. Prezentujemy najważniejsze różnice

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drukarka laserowa wyposażona jest w toner. Atramentowa w procesie drukowania zużywa tusz. Co wybrać? Co dla naszego użytku będzie lepsze?

Drukarka to urządzenie niezbędne w niemal każdym biurze. Wiele osób chce mieć ja na wyposażeniu także w gospodarstwie domowym. Drukarki różnią się od siebie wielkością, specyfikacją i docelowym przeznaczeniem. Podstawowy podział, ze względu na materiał, który wykorzystują w procesie drukowania to drukarki laserowe i atramentowe. Te pierwsze wymagają tonera. Drukarki atramentowe, jak sama nazwa wskazuje, zaopatrywane są w tusz. Co wybrać?

Wkład drukarki atramentowej

Wkładem do drukarki atramentowej jest tusz. W tej metodzie drukowanie odbywa się na mokro. Pigment nanoszony jest na papier w dwojaki sposób. Za pomocą mechanicznych głowic lub poprzez pęcherzyki gazu w kartridżach bąbelkowych. Kartridż to nic innego jak specjalny zasobnik substancji, którą drukarka wykorzystuje do przenoszenia informacji otrzymanych z komputera na papier.

W przypadku kartridży bąbelkowych tusz najpierw zostaje podgrzany, tak aby powstały pęcherzyki. To one rozprowadzają pigment na papierze. Rozgrzany atrament łączy się z papierem, tworząc trwały wydruk.

Wkład drukarki laserowej

Drukarka laserowa drukuje dzięki obecności tonera w kartridżu. Toner, w przeciwieństwie do tuszu, ma formę stałą. Jest to drobno zmielony proszek nadający kolor. W przypadku tej metody drukowania mówimy o drukowaniu na sucho. Drukarka wytwarza laserową wiązkę, po czym kieruje ją na światłoczuły bęben o właściwościach elektrostatycznych. Bęben przyciąga zmielony proszek, a w kolejnym kroku wtapia go w papier. W ten sposób pojawia się zlecony do komputera wydruk.

Różnica w kosztach

Spoglądając na same ceny urządzeń drukarskich oraz na koszty związane z wymianą tuszu i tonera wybór wydaje się być jasny. Drukarki atramentowe wypadają w tym zestawieniu zdecydowanie korzystniej. Nie tylko samo urządzenie jest bardziej przystępne cenowo. Poręczną drukarkę do użytku domowego kupimy już do 150 – 200 zł. Tusze do drukarek atramentowych także nie należą do drogich.

Chcąc jednak podjąć bardziej racjonalną i uczciwą decyzję, trzeba porównać jeszcze jeden parametr: wydajność. W tej kategorii to drukarka laserowa jest zdecydowanym faworytem. Raz zakupiony toner pozwala na wykonanie o wiele większej ilości wydruków niż wkład z tuszem. Drukarka laserowa pracuje szybciej. Daje możliwość wydrukowania większej ilości stron w tym samym czasie co atramentowa. Dodatkowym atutem jest to, że w związku z wykorzystywaną technologią druku, drukarki laserowe mniej brudzą. Drukowanie na mokro może powodować rozmazywanie się atramentu i plamienie.

Atrament czy toner – co wybrać?

Chcąc dokonać właściwego wyboru, należy przed zakupem drukarki dokładnie przemyśleć, jakie są nasze potrzeby. Jeżeli myślimy o okazjonalnym drukowaniu niewielkiej ilości dokumentów, lepszym rozwiązaniem będzie wybór drukarki atramentowej. Jest tańsza w zakupie i eksploatacji. W celach amatorskich powinna zupełnie wystarczyć. To o czym musimy pamiętać to uruchomienie urządzenia co najmniej raz na dwa tygodnie. W przeciwnym razie tusz może zaschnąć w urządzeniu, co może doprowadzić do jego awarii.

Jeżeli szukamy urządzenia do użytku firmowego, profesjonalnego, planujemy drukowanie dużej ilości materiałów, dokumentów i zdjęć – lepszym wariantem będzie drukarka laserowa. Przed zakupem urządzenia warto jednak zorientować się w dostępności tonerów. Rynek oryginalnych tonerów oraz ich zamienników jest bardzo duży. Nie wszystkie drukarki mają jednak możliwość wymiany tonera na tańszy odpowiednik. Trzecią opcją są tonery z możliwością regeneracji, czyli ponownego napełnienia. To także może być dla nas dogodne cenowo rozwiązanie. Sama wymiana tonera jest bardzo prosta, a z uwagi na dużą wydajność nie trzeba tego robić często.

Zdj. główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Solokolos 02.06.2022

    Bardzo przydatny artykuł! Różnica między tuszem, a tonerem jest kolosalna, jednak niektórzy jej nie dostrzegają. Decydując się na któryś z nich musimy przemyśleć ten zakup dostosowując go przede wszystkim pod nasze potrzeby. Warto zapytać sprzedawcę, o różnicę między tuszem, a tonerem.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Chcesz wydrukować pocztówki? Sprawdź, jakie<br>parametry są istotne
Chcesz wydrukować pocztówki? Sprawdź, jakie
parametry są istotne
Pocztówki szyte na miarę. Jak przygotować się do wydruku?
/