Plik RAW a JPG. Zalety i wady obu rozwiązań, Cz.2 – plik JPG

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest obraz JPG?

JPG to format obrazu, który wykorzystuje kompresję ze stratą danych do przechowywania i wyświetlania obrazów cyfrowych. Ze względu na wysoką wydajność kompresji jest to najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony format, a większość urządzeń i programów ma wbudowaną możliwość odczytu i wyświetlania zdjęć JPG. Do kompresji obrazów JPG można zastosować różne poziomy jakości (określane zwykle w procentach), co wpływa na ogólną jakość i ostateczny rozmiar obrazu.

Zalety formatu JPG

Przetworzone pliki. Obrazy JPG są w pełni przetwarzane w aparacie, a wszystkie opcje, takie jak balans bieli, nasycenie kolorów, krzywa tonalna, wyostrzanie i przestrzeń barw, zostały już dostosowane do zdjęcia. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na przetwarzanie obrazu, jest on w zasadzie gotowy do użycia.

Mały rozmiar. Obrazy JPG są znacznie mniejsze niż te w formacie RAW, a więc zajmują znacznie mniej miejsca w pamięci urządzeń.

Zgodność formatu. Większość nowoczesnych urządzeń i oprogramowania obsługuje obrazy JPG, dzięki czemu format jest niezwykle kompatybilny i praktyczny.

Nie przeciążają aparatu. Ze względu na mniejszy rozmiar aparaty mogą zapisywać zdjęcia JPG znacznie szybciej w porównaniu do RAW, co zwiększa liczbę plików, które mogą zmieścić się w buforze aparatu. Oznacza to, że w porównaniu z RAW możesz robić zdjęcia seryjne z większą liczbą klatek na sekundę i przez dłuższy czas bez spowalniania pracy aparatu.

Wybór kompresji. Aparaty cyfrowe i oprogramowanie do przetwarzania końcowego zapewniają różne poziomy kompresji do zapisywania obrazów JPG, zapewniając elastyczność i wybór jakości obrazu w zależności od rozmiaru. Niektóre oprogramowanie, takie jak JPEGmini, może automatycznie kompresować obrazy bez widocznej utraty jakości, co dodatkowo zmniejsza ilość zajmowanej pamięci.

Szybsze tworzenie kopii zapasowych. Mniejszy rozmiar zapewnia również szybsze i bardziej wydajne tworzenie kopii zapasowych.

Wady formatu JPG

Kompresja stratna. Algorytm kompresji stratnej obrazu oznacza, że stracisz niektóre dane ze zdjęć. Ta utrata detali, szczególnie w mocno skompresowanych plikach, może prowadzić do problemów z posteryzacją, a także widocznych gołym okiem „ubytków” w jakości.

JPG jest 8-bitowy. Format obrazu JPG jest ograniczony do 8 bitów, co nakłada sztywny limit 16,8 miliona możliwych kolorów. Oznacza to, że wszystkie inne kolory, które aparat może rejestrować, są zasadniczo odrzucane podczas konwersji obrazu do formatu JPG.

Bardzo ograniczone możliwości odzyskiwania w przetwarzaniu końcowym. Obrazy JPG zawierają znacznie mniej danych, co ogranicza ich zakres dynamiczny i potencjał odzyskiwania informacji w obszarach niedoświetlonych lub prześwietlonych. Oznacza to, że jeśli prześwietlisz lub niedoświetlisz obraz, odzyskanie szczegółów w tych ujęciach będzie bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Ustawienia aparatu wpływają na obrazy JPG i są nieodwracalne. Oznacza to, że jeśli zastosujesz na przykład zbyt dużą ostrość do zdjęć, nie będziesz w stanie cofnąć tego później.

Który format jest lepszy?

Jak zawsze wszystko zależy od naszych potrzeb i celu. Jak wspomnieliśmy na początku, RAW będzie zdecydowanie lepszym wyborem dla profesjonalistów i osób, które na poważnie chcą zająć się fotografią. JPG wystarczy do prywatnego i codziennego użytku.

Faktem jest, że format RAW znacznie przewyższa korzyści płynące z używania JPG. Dyski twarde i karty pamięci są obecnie niedrogie, więc duży rozmiar pliku nie jest problemem. Choć RAW wymaga od nas dodatkowej pracy z materiałem, to na rynku dostępnych jest wiele programów, które to ułatwiają, więc to również nie jest dużą przeszkodą.

Zdj. główne: Patrick/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak pomysłowo oprawić plakat?
Jak pomysłowo oprawić plakat?
Plakaty z przeróżnymi motywami podkreślają i urozmaicają każdą aranżację, dzięki nim wnętrza są przytulniejsze. Podpowiadamy, jak oprawić plakat.
/