Darmowe programy do tworzenia grafiki

Agata Dobosz
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W czasach zdominowanych przez media społecznościowe obrazy zaczynają odgrywać ważniejszą rolę niż słowa. Oryginalne i estetycznie wyglądające grafiki przyciągają wzrok i zapewniają lepszą klikalność. Wbrew pozorom ich tworzenie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów. Z pomocą darmowych programów nawet amator poradzi sobie z zaprojektowaniem dowolnej grafiki.

Obrazy stają się coraz użyteczniejszym środkiem przekazu – wzbogacone nimi wpisy na blogach, Twitterze czy Facebooku wyglądają atrakcyjniej, a działalność niektórych platform, na przykład Instagrama i Pinteresta, opiera się tylko na przekazie obrazkowym. Grafiki więc mogą mieć niezwykłą moc przyciągania kolejnych odbiorców, co ma szczególne znaczenie, gdy zależy nam na rozwijaniu biznesu bądź rozpowszechnianiu swoich treści.

Wydajne narzędzia do projektowania graficznego wcale nie muszą być skomplikowane w obsłudze i drogie. Od czasów powstania Adobe Photoshop stworzono wiele programów, w tym darmowych i dostępnych w internecie, dzięki którym zaprojektujemy każdy rodzaj grafiki bez względu na nasz poziom zaawansowania czy zdolności artystyczne. Poniżej omawiamy kilka aplikacji, z których warto korzystać.

Pexels/pixabay.com

Canva

Canva to jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia grafik, które łączy w sobie wiele funkcji. W programie zaprojektujemy nie tylko wpisy na bloga i media społecznościowe, lecz także logo, wizytówki, ulotki, plakaty, kalendarze, planery, zaproszenia, a nawet menu i CV, więc bez względu na to, w jakiej branży działasz i jaki typ grafiki chcesz stworzyć, z pewnością uda Ci się to zrobić w Canvie. Aby korzystać z aplikacji, musisz tylko założyć darmowe konto. W programie znajdziesz mnóstwo gotowych szablonów, które ułatwią projektowanie grafik. Co ważne, w szablonach każdy element jest edytowalny, dzięki czemu z łatwością zmienisz kolor, tło, tekst lub jego font. Gotowy projekt możesz pobrać i wydrukować.

Visme

Twórcy Visme chwalą się, że „nie są tylko narzędziem, są całym warsztatem”. To kolejne oprogramowanie do projektowania graficznego, które możesz wykorzystać w trybie online. Aplikacja działa już od dłuższego czasu i zdążyła zyskać reputację narzędzia o wysokiej jakości, które sprawdzi się zarówno w przypadku nowicjuszy, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. W Visme stworzysz nie tylko grafiki i prezentacje, lecz także wykresy czy nawet krótkie filmiki do social mediów. Program oferuje wiele wysokiej jakości szablonów do tworzenia grafik i zapewnia samouczki oraz przewodniki, ułatwiające rozpoczęcie pracy z narzędziem.

GIMP

Dla niektórych GIMP to lider wśród darmowych programów do projektowania graficznego. W aplikacji znajdziemy wiele personalizowanych narzędzi, takich jak: ołówek, gumkę, pędzel, wiadro z farbą, stemple, próbnik, gradienty, miarkę, różdżkę, aerograf czy inteligentne nożyce. Tak szeroki wybór narzędzi pozwala nie tylko tworzyć obrazki od podstaw, lecz także edytować grafiki w dowolny i wygodny sposób. Wielu użytkowników ucieszy możliwość obróbki fotografii i retusz zdjęć w darmowym edytorze GIMP. W programie usuniesz efekt czerwonych oczu, poprawisz perspektywę, zredukujesz skazy, rozjaśnisz lub przyciemnisz piksele. Do plusów tego narzędzia można zaliczyć także to, że optymalnie wykorzystuje zasoby obliczeniowe i jest kompatybilne z wieloma systemami operacyjnymi.

Zdj. główne: cocoandwifi/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przedstaw swój projekt klientowi za pomocą mockupu!
Przedstaw swój projekt klientowi za pomocą mockupu!
Jeśli chcesz przekonać klienta do swojego projektu, postaw na wizualizację. Opowiadamy o zaletach mockupów.
/