Druk na banerach siatkowych na stałe wpisał się w krajobraz miejski, stając się łatwym i tanim sposobem na zakrycie miejsc i obiektów nieestetycznych. Ale nie tylko.
Baner siatkowy to doskonały materiał, który sprawdzi się w użytku wewnętrznym i zewnętrznym. Ma wiele zalet, które dają mu przewagę nad innymi dostępnymi nośnikami, dlatego tak chętnie jest wykorzystywany nie tylko jako reklama, ale też dekoracja i ochrona. Druk wielkoformatowy na siatce mesh jest nowoczesnym i powszechnie stosowanym sposobem wytwarzania efektownej i skutecznej reklamy zewnętrznej o praktycznie nieograniczonych rozmiarach.
Siatka banerowa to splot na bazie polichlorku winylu o strukturze plastra miodu. Taka budowa sprawia, że nośnik reklamowy nie odkształca się jak żagiel pod wpływem wiatru. Ponadto masa tkaniny siatkowej jest znacznie niższa niż zwykłego baneru PVC. To zmniejsza koszt pracy przy tworzeniu konstrukcji mocujących.
Mniejsza masa nie wpływa jednak na wytrzymałość mechaniczną nośnika – jest w stanie oprzeć się działaniu promieni UV, niskim i wysokim temperaturom, a także wilgoci. Ponadto materiał charakteryzuje się wysokim stopniem (do 75%) przepuszczalności światła i dlatego będzie najlepszym wyborem do umieszczania reklam na obiektach z oknami i dużą ilością przeszkleń.
Druk na siatce banerowej odbywa się cyfrowo, głównie przy użyciu atramentów solwentowych, rzadziej ekosolwentowych. Więcej możecie przeczytać o nich tutaj. Takie atramenty rozpuszczalnikowe wnikają głęboko w strukturę materiału podkładowego i stają się jego częścią.
Dzięki temu charakteryzują się maksymalną wodoodpornością, w pełni zachowują jasność kolorów przez co najmniej 3 lata, nie ulegają zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych i działania innych czynników miejskich. Obraz nałożony atramentem rozpuszczalnikowym nie pęka i nie kruszy się.
Za odpowiedni poziom rozdzielczości uważa się 360 dpi, który jest optymalny do produkcji reklam tak dużego formatu. Pozwala na osiągnięcie nadruku w jakości wystarczającej, aby informacje reklamowe wyglądały wyraźnie i jasno.
Rozmiar maksymalnej dopuszczalnej powierzchni druku może osiągnąć 3, a w niektórych przypadkach 3,5 metra szerokości. Gotowy produkt może mieć jednak dowolny rozmiar (do łączenia fragmentów stosuje się klej lub lutowanie).
Oprócz druku solwentowego do tworzenia nośników reklamowych na siatce banerowej w niektórych przypadkach można zastosować druk UV, jednak dla produktów reklamowych o tak dużej powierzchni takie rozwiązanie jest zwykle nieekonomiczne.
Banery siatkowe można podzielić na kilka kategorii:
Ten sam baner może łączyć w sobie kilka funkcji np. umieszczony na elewacji remontowanego budynku może informować o nowej usłudze (towarze) i jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną.
Do tymczasowego maskowania obiektów architektonicznych znajdujących się w stanie remontu często stosuje się banery przedstawiające fasadę, co pozwala zachować integralność krajobrazu miejskiego.
Oprócz tego siatkę mesh wykorzystuje się:
Główne zalety stosowania baneru siatkowego:
Siatka mesh ma praktycznie same zalety i nie narzuca żadnych ograniczeń w tworzeniu druku – może to być prosty, czarno-biały obraz lub skomplikowana, pełna kolorów grafika. Trzeba jednak pamiętać, że druk solwentowy jest silnie toksyczny i szkodliwy dla zdrowia oraz środowiska, dlatego nie będzie to rozwiązanie ekologiczne (chyba że zdecydujemy się na ekosolwent).
Zdjęcie główne: Alexandr Podvalny/pexels.com