Samokopia. Co to jest i do czego służy?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Unikalne właściwości papieru samokopiującego sprawiły, że stał się niezbędnym materiałem do produkcji wielostronicowych formularzy. Jednak niewiele osób wie, że można na nim też drukować.

Samokopiujące arkusze (samokopia) skracają czas wypełniania dokumentów z identycznymi danymi w wielu egzemplarzach. Można na nich pisać ręcznie lub użyć drukarki. Są wygodnym narzędziem do tworzenia paragonów, faktur, kopii umów. Trzeba jednak pamiętać, że jakość treści na kopiach jest gorsza od oryginalnego wzoru.

Samokopia – działanie i rodzaje

Obecnie większość dostępnych wariantów to papiery chemiczne wykorzystujące dolną powłokę z mikrokapsułkami pękającymi pod wpływem nacisku przy pisaniu. Uwalnia się wtedy specjalna substancja chemiczna, która wchodzi w reakcję z odczynnikiem na powierzchni kopii. W wyniku tego powstaje barwnik.

Papier samokopiujący składa się z głównej warstwy i jednej, dwóch lub trzech kopii. Rzadziej jest ich więcej. Każda warstwa ma konkretny, jednolity kolor – oryginał jest oczywiście biały, kopie mogą być żółte, różowe, niebieskie, jasnozielone.

Arkusze w zestawie mogą być różne także pod względem właściwości:

  • CB (Copy Back) – to arkusz z czystym wierzchem i spodem pokrytym mikrokapsułkami;
  • CFB (Copy Front and Back) – spodnia warstwa zawiera mikrokapsułki, a wierzchnia jest pokryta kopiującą substancją absorbującą;
  • CF (Copy Front) – na wierzchu znajduje się substancja absorbująca, a spód nie ma żadnych właściwości.

Zastosowanie arkuszy

Przenoszenie tekstu z oryginału na wiele duplikatów ułatwia tworzenie dokumentów i pomaga w organizacji przepływu pracy. Blankiety samokopiujące znajdują więc zastosowanie:

  • w pracy biurowej w firmach i organizacjach;
  • w handlu i usługach do tworzenia kopii faktur;
  • w rachunkowości;
  • przy sporządzaniu aktów, faktur, paragonów, różnych umów i przepustek oraz innych dokumentów wymagających ręcznego wypełnienia;
  • do tworzenia siatek i szkiców złożonych wzorów.

Coraz częściej samokopie używane są przez projektantów w pracach dekoracyjnych do przenoszenia obrazu na ścianę.

Drukowanie na samokopii

Obecność warstw i cienki papier nakładają pewne ograniczenia na technologie drukowania, które mogą być stosowane przy użyciu arkuszy samokopiujących. Najczęściej jest to druk offsetowy, rzadziej fleksograficzny. W biurach popularny jest druk laserowy.

Druk atramentowy

Druk atramentowy na arkuszach samokopiujących można wykonać, jednak zaleca się przestrzeganie następujących zaleceń:

  • używaj farb o niskiej zawartości rozpuszczalników. Rozpuszczalniki mogą wpływać na właściwości warstwy kopiującej i sprzyjać pojawieniu się niepożądanych odbarwień;
  • stosuj tusz o średniej lub niskiej lepkości. Możesz też zastosować dodatki w celu zmniejszenia lepkości farby;
  • unikaj nadmiernego rozlania atramentu. Może to spowodować zatkanie lub niewłaściwy kontakt między warstwami, co może zepsuć kopie.

Druk laserowy

Papier samokopiujący można stosować w drukarkach laserowych, jednak trzeba pamiętać, że mikrokapsułki mogą ulec uszkodzeniu w zbyt wysokich temperaturach. W związku z tym trudno jest zagwarantować dobrą jakość każdej kopii wykonanej na drukarce laserowej. Ogólne zalecenie mówi, by używać wysokiej jakości papieru o gramaturze co najmniej 75 g/m2 i dokładnie czyścić głowice drukujące. Należy również przeprowadzić test dla każdej partii wydruku.

Nie zaleca się drukowania laserowego w rolkach, ponieważ jest ono wykonywane z dużą prędkością i w wysokiej temperaturze. W rezultacie mikrokapsułki mogą ulec uszkodzeniu. I chociaż nie muszą to być duże defekty i mogą zupełnie nie wpłynąć na właściwości papieru, to w takiej sytuacji wydziela się olej, który może zepsuć drukarkę.

Zdj. główne: freestocks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Filc na ścianę — funkcjonalna dekoracja, która odmienia wygląd biura
Filc na ścianę — funkcjonalna dekoracja, która odmienia wygląd biura
Czy wiesz, że filc zapewnia również bardzo dobrą akustykę, a do montażu nie trzeba stosować żadnych specjalnych narzędzi?
/