Podświetlana deska kreślarska. Kiedy jest potrzebna i jaką wybrać?

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podświetlana deska kreślarska to uwspółcześniona wersja tradycyjnej kalki. Urządzenie kompaktowe i uniwersalne. Lepiej sprawdzi się w domu, czy może w pracowni? Czy w ogóle warto rozważyć jej zakup?

Deska kreślarska do masowego użytku weszła w okresie rewolucji przemysłowej (przełom XVIII i XIX wieku) i zrewolucjonizowała dotychczasowy sposób wykonywania rysunków i projektów, jakim było korzystanie ze zwykłych stołów czy np. z bibliotecznych pulpitów do czytania książek. To genialne w swojej prostocie urządzenie wydawało się być ostateczną, dopracowaną formą, która będzie służyć architektom i projektantom już po wsze czasy.

Do gry włączył się jednak rozwój technologiczny i tradycyjne deski kreślarskie w znacznej mierze zostały zastąpione przez zaawansowane programy komputerowe. Czym jest zatem podświetlana deska kreślarska, dlaczego pomysł na stworzenie odrębnego urządzenia o tej nazwie powrócił i czy warto ją mieć?

Kalka na miarę XXI wieku

Mężczyzna wykonujący rysunek techniczny
(fot. Kumpan Electric, źródło: unsplash.com)

Podświetlana deska kreślarska dedykowana jest osobom, które chcą stworzyć rysunek od podstaw albo przekopiować ręcznie już istniejący wzór. W Internecie znajdziemy urządzenia w kilku rozmiarach – od najbardziej popularnych A4 i A3 po mniej oczywiste, np. A5. Oświetlenie diodami LED, w przypadku wielu modeli z regulowaną mocą, ma zapewnić komfortową pracę.

Przede wszystkim, takie oświetlenie nie będzie nas oślepiać, a po kilku godzinach pracy nie będzie powodować bólu i zmęczenia oczu. Oświetlenie LED charakteryzuje się także energooszczędnością. Nie musimy więc obawiać się, że deska spowoduje drastyczne zwiększenie zużycia prądu. Dzięki regulacji mocy światła możemy sami dobrać odpowiednie jego natężenie. Producenci obiecują, że moc światła można wyregulować nawet w taki sposób, aby deska sprawdziła się przy pracy na grubym papierze. 

Funkcjonalność i wygoda

Wielkość urządzenia także możemy dobrać wedle naszych preferencji. Nawet jeśli zdecydujemy się na format A3, urządzanie nadal pozostaje lekkie i cienkie. Nie zabiera wiele miejsca i swobodnie możemy zabrać je w podróż, na wakacje z dzieckiem lub codziennie nosić ze sobą z pracy do domu. Dzięki akrylowemu wykonaniu przedmiot jest trwały i odporny na zarysowania.

Dłoń z długopisem
(fot. Marvin Meyer, źródło: unsplash.com)

Rozważyć należy opcję podświetlenia deski kreślarskiej – dla bardziej amatorskiego użytku, np. w charakterze narzędzia dla dzieci, na pewno świetnie sprawdzi się wersja ze stałym natężeniem światła. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę i precyzję w pracy z produktem lub wiemy, że będziemy chcieli przenosić wzory na grubszy papier, zdecydowanie warto rozważyć zakup deski z regulacją mocy światła. Deska kreślarska zasilana jest najczęściej z portu microUSB lub za pomocą zasilacza DC. Tutaj sami musimy zdecydować, która z opcji bardziej odpowiada naszemu stylowi życia. Na pewno zasilanie za pomocą USB czyni urządzenie jeszcze bardziej mobilnym. Bez trudu będziemy mogli podłączyć je wówczas do powerbanka lub smartfona.

W domu i w pracy

Zastosowanie podświetlanej deski kreślarskiej może być bardzo szerokie. Z jednej strony możemy potraktować ją jako produkt całkowicie profesjonalny w pracowni architektonicznej czy biurze geodezyjnym. Dzięki podświetleniu możemy niezwykle precyzyjnie kopiować mapy i szkice o wielu szczegółach. Tablicę możemy z powodzeniem zastosować przy analizie zdjęć rentgenowskich w gabinetach dentystycznych czy fizjoterapeutycznych.

Kolorowe kredki
(fot. Markus Spiske, źródło: unsplash.com)

Z drugiej strony, z pomocą tego urządzenia, możemy przenieść wzór haftu, stworzyć wzór tatuażu lub połączyć ze sobą dwa wzory, tworząc własny obraz na ścianę. To wszystko sprawia, że w każdej hobbystycznej pracowni powinno znaleźć się miejsce na to urządzenie. Rewelacyjnie sprawdzi się również w domu – z jego pomocą możemy stworzyć kolorowankę dla dzieci z ulubionymi postaciami z bajek czy przekaligrafować napisany piękną czcionką tekst na świąteczną kartkę z życzeniami. Wieczorem deska kreślarska może przeobrazić się w nastrojową lampkę. Delikatne światło do oglądania telewizji? Czemu nie! 

Podświetlana deska kreślarska to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Producenci oferują deski dostosowane do potrzeb każdego użytkownika. Przed zdecydowaniem się na zakup warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie produktu, np. dołączone etui, wymienne końcówki zasilające, ale też długość kabla. Produkt na pewno sprawdzi się i u amatora, i u profesjonalisty. Jest to też ciekawy pomysł na prezent dla artystycznej duszy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak medycyna wykorzystuje druk 3D?
Jak medycyna wykorzystuje druk 3D?
Druk 3D w medycynie znalazł bardzo szerokie zastosowanie. Gdzie więc się go przede wszystkim wykorzystuje?
/