Pióro kulkowe czy atramentowe? Wygoda kontra tradycja

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Odwieczny spór tradycjonalistów ze zwolennikami nowości, tym razem w temacie użytkowości piór. Klasyczna elegancja, wymagająca większej uwagi, czy wygoda użytkowania z tradycją w tle? Jak wybrać dla siebie pióro idealne?

Parafrazując słynny cytat z tygodnika Time, znajdujący się w recenzji kultowego cyklu J.K. Rowling o przygodach Harry’ego Pottera:

Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka pisania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś mugolem!

Zarówno w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart, jak i w naszej tradycyjnej polskiej szkole, umiejętność pisania nadal jest ważna. W codziennym życiu, pomimo powszechności komputerów, laptopów i smartfonów, także korzystamy z tej sztuki. Niezwykle popularnym i tanim środkiem piśmienniczym są długopisy, jednak to pióro zapewnia szyk i elegancję. Podpisując umowę u notariusza, zawierając kontrakt z klientem czy składając podpis na akcie małżeństwa zdecydowanie bardziej eleganckie jest użycie pióra. Na rynku znajdziemy mnóstwo ich rodzajów. Aby zdecydować się na to dla nas najlepsze, zastanówmy się najpierw nad podstawowym podziałem: atramentowe czy kulkowe?

Pióro wieczne

Tradycyjne pióro, czyli to, w którym ciekły atrament spływa do stalówki, nazywamy piórem wiecznym. Jest to przyrząd z wieloletnią historią. Pióra wieczne wyparły z użytku pióra gęsie i stanowiły niewątpliwy przełom w historii piśmiennictwa. Piękne, niepowtarzalne i eleganckie. Znakomite na prezent. Świetnie sprawdzają się w kaligrafii i kształtują charakter pisma. Pióro wieczne to bez wątpienia przedmiot z charakterem. Dawniej atrament dostępny był tylko w dwóch podstawowych kolorach: czarnym i niebieskim. Dziś mamy do wyboru znacznie szersze spektrum, w tym fantazyjne szmaragdy, turkusy czy złoto.

Zbliżenie na pióro wieczne
(fot. Aaron Burden, źródło: unsplash.com)

Pisanie piórem to sztuka – dlatego wymaga odpowiedniej techniki, uwagi i wprawy. Przy nieumiejętnym prowadzeniu wiecznego pióra możemy złamać stalówkę lub sprawić, że na stronie pojawi się nieestetyczny kleks. Cieknący tusz może też pobrudzić nam dłonie, którymi finalnie pobrudzimy papier i odzież. Niezbyt czystym zajęciem jest także napełnianie pióra tuszem lub wymiana nabojów.

Tradycyjne pióro stworzone było z myślą o osobach praworęcznych. Dziś istnieją już specjalne pióra dla leworęcznych, ale nadal pokazuje to, że nie jest to absolutnie uniwersalny przyrząd do pisania. Pióro wieczne nie jest tanim produktem, ale na pewno jest produktem wartym swojej ceny.

Pióro kulkowe

Zbliżenie na pióro kulkowe
(fot. Karolina Grabowska, źródło: pexels.com)

Uproszczona wersja wiecznego pióra, z której usunięto tradycyjną stalówkę i zastąpiono ją końcówką o okrągłym zakończeniu, to właśnie pióro kulkowe. Swoim wyglądem zdecydowanie bardziej przypomina długopis i laik nie dostrzeże różnicy wizualnej pomiędzy tymi produktami. Pióro kulkowe nadal musimy uzupełniać atramentem i… właściwie tutaj kończą się jego główne podobieństwa do pióra wiecznego.

Pióro kulkowe nie brudzi, praktycznie nie istnieje ryzyko zrobienia nim plamy – ani na papierze, ani na palcach czy ubraniach. Jest też znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. W przypadku tego pióra technika pisania, płynność i tempo notowania nie grają roli. Ze względu na mniejszą ilość dozowanego atramentu, świeży tekst nie rozmazuje się tak łatwo jak przy pisaniu piórem wiecznym. Wszystkie te cechy sprawiają, że pióro kulkowe jest dobrym artykułem piśmienniczym dla uczniów i studentów, którym zależy na sprawnym zrobieniu notatek.

Cenowo plasuje się bardzo różnie – możemy znaleźć modele tańsze i droższe, jednak co do zasady jest to produkt tańszy niż klasyczne pióro, ale też droższy od długopisu. Tradycja z nowoczesnym, i co za tym idzie funkcjonalnym, twistem.

Tradycyjnie czy nowocześnie

Decydując się na pióro dla siebie lub dla bliskich, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę jego docelowe przeznaczenie. Przy wyborze pióra dla osoby dorosłej z pięknym charakterem pisma lub dążącej do rozwoju w kaligrafii, na ekskluzywny prezent albo pamiątkę na długie lata, zdecydowanym faworytem jest pióro wieczne. Możliwość personalizacji stalówki, np. poprzez dobór jej koloru czy graweru, stanowi doskonały atut tego przedmiotu.

Designerskie pióro wieczne
(fot. Laura Chouette, źródło: unsplash.com)

Z kolei znakomitym wyborem na prezent dla dziecka z okazji rozpoczęcia szkoły lub dla przyszłego studenta będzie pióro kulkowe. Eleganckie wykończenie, trwałość, możliwość zmiany koloru atramentu to także zalety, których próżno oczekiwać od zwykłego długopisu. Dopasujmy pióro do naszych wymagań, a wtedy, bez względu na jego rodzaj, będzie nam służyć przez długi czas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki papier do drukarki jest najlepszy? Rodzaje i gramatury
Jaki papier do drukarki jest najlepszy? Rodzaje i gramatury
Rodzaj papieru do drukarki ma znaczenie. Sprawdź dlaczego i jaką gramaturę wybrać do swojego urządzenia.
/