Papier ekologiczny, czyli jaki?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Większość ludzi nie myśli zbyt wiele o tym, skąd pochodzi papier w ich notesach lub kalendarzach. Niestety, we wszystkich swoich formach wywiera on duży wpływ na naszą planetę.

Produkcja papieru i związana z tym wycinka drzew ma oczywisty wpływ na środowisko naturalne. Trzeba również wziąć pod uwagę ilość surowców i energii potrzebnych do wyhodowania oraz ścinania drzew do produkcji papieru, a także CO2 uwalniane do atmosfery w całym procesie. Gdy spojrzymy na to z takiej perspektywy, papier nie wydaje się już wyborem lepszym niż plastik, prawda? Na szczęście technologie wciąż się rozwijają, a na rynku pojawiają się naprawdę ekologiczne alternatywy dla tradycyjnego papieru.

Kiedy papier jest przyjazny dla środowiska?

Produkcja i utylizacja ekopapieru są przyjazne dla środowiska, czego nie można powiedzieć o papierze produkowanym w tradycyjny sposób. Po pierwsze, w tym przypadku wykorzystuje się drewno, co oznacza, że ​​powierzchnia lasów na naszej planecie stopniowo się zmniejsza. Po drugie, celulozownie i miejsca bielenia szkodzą środowisku przez stosowanie szkodliwych chemikaliów i wybielaczy.

Papier ekologiczny najczęściej powstaje z recyklingu makulatury. Surowiec jest rozdzielany na włókna, czyszczony i ponownie prasowany w nowy, przyjazny dla środowiska materiał. Jego bielenie odbywa się bez użycia szkodliwego dla środowiska chloru.

Istnieją dwa główne rodzaje papieru ekologicznego – papier z recyklingu oraz z certyfikatem FSC.

Zalety papieru z recyklingu

Papier makulaturowy wytwarzany jest z odpadów pokonsumpcyjnych, a nie z pulpy drzewnej ze świeżo ściętych drzew. Dzięki temu jego produkcja pomaga w ograniczeniu wylesiania. Więcej drzew oznacza również mniej zanieczyszczeń w skali globalnej, a według badań recykling około jednej tony papieru zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o jedną tonę ekwiwalentu węgla i oszczędza około 7000 galonów wody.

Dowolne produkty papierowe, od opakowań po stare zeszyty, można przetworzyć na papier z recyklingu. Należy jednak pamiętać, że większość jego odmian nie jest wytwarzana w 100% z materiałów pokonsumpcyjnych, co oznacza, że nadal do ich produkcji używane są świeże drzewa.

Zalety papieru z certyfikatem FSC

Forest Stewardship Council (FSC), która określa się jako „grupa przedsiębiorstw, ekologów i liderów społeczności”, jest szanowaną organizacją non-profit, której celem jest ochrona światowych lasów poprzez nadzorowanie i ulepszanie produkcji drewna. Wszelkie produkty papierowe lub drewniane certyfikowane przez FSC zostały stworzone z zastosowaniem zrównoważonych praktyk. O ile papier z recyklingu ma wyraźnie inną teksturę od tradycyjnego, to ten z certyfikatem FSC jest nie do odróżnienia.

Zastosowanie papieru ekologicznego

Pomimo tego, że koszt materiału jest nieco wyższy od tradycyjnego, zapotrzebowanie na papier ekologiczny i produkty z niego wykonane stale rośnie. Warto powiedzieć, że jakość takiego papieru w niczym nie ustępuje zwykłemu papierowi drukarskiemu. Posiada również odmiany (offsetowe, powlekane), różne gęstości i rozmiary i doskonale nadaje się do drukowania wszystkich produktów poligraficznych.

Dziś wiele gazet, magazynów, książek, rocznych raportów wielkich korporacji w milionach egzemplarzy wydawanych jest ze znakiem FSC, wskazującym, że papier używany do produkcji wyrobów pochodzi z lasów, w których nie ma nielegalnej wycinki, a w trakcie produkcji nie uszkodzono lasów cennych ekologicznie, gdzie zachowane są rzadkie gatunki zwierząt i roślin, a także przestrzegane były prawa miejscowej ludności.

Zdj. główne: Dan Cristian Pădureț/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać dobrą drukarnię?
Jak wybrać dobrą drukarnię?
Wybór dobrej drukarni to klucz do jakościowych wydruków. Oto kilka wskazówek, jak znaleźć idealnego partnera drukarskiego.
/