Papier do druku – czym kierować się w wyborze?

Redaktor Blue Whale Press
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiedniego papieru do druku wpływa na jakość i wygląd finalnego produktu. Niezależnie od tego, czy planujesz drukować broszury, ulotki czy zaproszenia powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakich? Sprawdźmy! 

Zakup pierwszej lepszej ryzy papieru nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy wydruk nie służy nam wyłącznie do użytku własnego. W końcu papier papierowi nierówny. Jakie zatem kryteria wziąć pod uwagę podczas jego wyboru? Na to pytanie poznasz odpowiedź lada moment. Zapraszamy do lektury!

Rodzaj papieru 

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie papieru, zastanów się, do jakich celów jest Ci on potrzebny. Na rynku dostępne są różne rodzaje papieru –  matowy, błyszczący, satynowy, kredowy, a także specjalistyczny, przeznaczony do druku fotograficznego. Każdy z nich ma inne właściwości i efekty wizualne, dlatego warto przemyśleć to, jaki rezultat chcesz osiągnąć. 

W artykule wyróżniliśmy i krótko scharakteryzowaliśmy najpopularniejsze opcje. Oto one: 

  • Papier błyszczący: Ten rodzaj papieru nadaje się do druku fotografii i materiałów reklamowych, które wymagają lepszego odwzorowania kolorów i głębi.
  • Papier satynowy: Jest pośrednim rozwiązaniem pomiędzy papierem matowym, a błyszczącym. Sprawdza się zarówno w druku tekstu, jak i obrazów.
  • Papier kredowy: To grubszy, gładki papier o wysokim połysku. Nadaje się jako druk czasopism, wysokiej jakości broszur, katalogów i zaproszeń. 
  • Papier matowy: Jest to popularny wybór do drukowania dokumentów, broszur i ulotek. Charakteryzuje się niskim połyskiem, dzięki czemu tekst jest czytelny. Papier matowy jest także bardziej odporny na odciski palców, co czyni go praktycznym rozwiązaniem w przypadku materiałów, które będą często dotykane.

Gramatura 

Gramatura papieru odnosi się do jego grubości i mierzona jest w gramach na metr kwadratowy (g/m²). W przypadku drukowania dokumentów biurowych, wystarczającą gramaturą jest zazwyczaj 80-100 g/m². Natomiast przy druku materiałów reklamowych i katalogów warto rozważyć zakup papieru o wyższej gramaturze, co sprawi, że będą one bardziej solidne oraz trwalsze.

Białość papieru 

Białość papieru ma również znaczenie dla jakości wydruku. Im wyższa wartość wskaźnika białości, tym czystsze będą kolory i ostrość druku. W tym celu, warto zwrócić uwagę na parametry podane przez producenta.  

Czy model drukarki ma znaczenie? 

Odpowiedź brzmi – tak. Różne modele drukarek wyróżniają się odmiennymi wymaganiami dotyczącymi papieru. Dla przykładu, drukarki atramentowe preferują papier o gładkiej powierzchni, dobrze pochłaniający atrament, a tym samym zapewniający wysoką jakość wydruku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drukarek laserowych, które są nieco bardziej elastyczne i mogą drukować na różnych rodzajach papieru, w tym również na tych grubszych, bardziej teksturalnych powierzchniach. 

Co więcej, niektóre drukarki mają ograniczenia dotyczące formatu, a także rozmiaru papieru. Dlatego przed zakupem ryzy papieru, upewnij się, że będzie on kompatybilny ze sprzętem, co w praktyce oznacza zgodność pod kątem formatu i rozmiaru. 

Fot.:Brands&People/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ponadczasowe printy, które nigdy nie wyjdą z mody
Ponadczasowe printy, które nigdy nie wyjdą z mody
Jakie printy zawsze powinny znaleźć się na twoich ubraniach? Przedstawiamy krótką listę!
/