Druk pigmentowy na tkaninie. Najważniejsze zalety i koszty

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród bogatej gamy technologii drukowania wzorów na tkaninach druk pigmentowy jest jedną z najbardziej dostępnych, a przy tym najrzadziej wykorzystywanych metod.

W druku pigmentowym nie stosuje się barwników, ale pigmenty – specjalne substancje, które barwią powierzchnię tkaniny, ale jednocześnie nie wnikają w jej włókna. Na materiale są one utrzymywane za pomocą związków chemicznych, a do różnych tkanin można stosować nieorganiczne lub naturalne związki pigmentowe. Tusze pigmentowe pozwalają osiągnąć wysoką jakość druku przy dobrym odwzorowaniu kolorów na tkaninach wykonanych z włókien syntetycznych lub naturalnych.

Technologia druku pigmentowego

Druk pigmentowy odbywa się mechanicznie, na zasadzie bębna rotacyjnego lub sitodruku. Praca przebiega w kilku etapach:

Przygotowanie

Przed ułożeniem na maszynie drukarskiej tkanina jest wystawiona na działanie wysokiej temperatury. Dzięki temu materiał jest wygładzany i uzyskuje się lepszą jakość nakładania farby.

Zastosowanie atramentu

Ze względu na zastosowane kompozycje druk pigmentowy różni się od innych technologii. Aby stworzyć jasny i wyraźny nadruk, często stosuje się atrament ze spoiwem – specjalnym polimeryzującym składnikiem o konsystencji kleju. To on pozwala nadrukowi szybko wyschnąć, a barwnikowi lepiej wchłonąć w tkaninę.

Suszenie

Na tym etapie tusze pigmentowe są bezpiecznie „przyklejane” do powierzchni tekstylnej. Na wyschnięcie płótna potrzeba co najmniej 3 minut, a temperatura powinna wynosić 140–160°C.

Obróbka

Do tkaniny dodawane są inne elementy.

Tusz pigmentowy: plusy

Atrament pigmentowy do druku cyfrowego na bazie wody, w przeciwieństwie do innych opcji zawiera nierozpuszczalny barwnik, który zapewnia maksymalny stopień zabarwienia tkaniny.

Jedną z kluczowych zalet, a jednocześnie jedną z przyczyn zwiększonego zainteresowania drukowaniem cyfrowym farbami pigmentowymi, jest znaczne skrócenie cyklu produkcyjnego, który jest prawie 2-krotnie krótszy niż w przypadku tuszy reaktywnych.

Proces parowania i płukania nie jest wymagany, w wyniku czego technologia jest uproszczona, a koszty przetwarzania tkanin po wydrukowaniu są zmniejszone, podobnie jak zużycie wody, energii elektrycznej i chemii.

Dodatkowe zalety to oczywiście:

  • wysoki stopień odporności na światło;
  • łatwość użycia;
  • szeroka gama nośników tekstylnych – tkaniny naturalne i syntetyczne;
  • specjalny skład i konsystencja farb, które są gwarancją trwałości i wysokiej jakości wydruków;
  • praktycznie brak ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę możliwych do uzyskania odcieni i wzorów;
  • niskie koszty produkcji.

Tusz pigmentowy: minusy

Pomimo wyraźnych zalet i korzyści ekonomicznych, druk pigmentowy nadal używany jest niezwykle rzadko. Tłumaczyć to można koniecznością zastosowania w procesie specjalnego spoiwa utrwalającego tusz. 

Innym problemem może być ryzyko zatkania dysz drukarki nierozpuszczalnymi cząstkami barwnika. Aby rozwiązać ten problem, tradycyjnie zaleca się dokładne wstrząsanie atramentem przed użyciem, a także stosowanie głowic drukujących z nowoczesnymi systemami stałego obiegu atramentu, co pozwoli uniknąć osadów i zatykania dysz w maszynie drukarskiej.

Należy zauważyć, że druk pigmentowy, jako jedna z głównych metod drukowania na świecie, zajmuje miejsce w tle. Jeśli jeszcze kilka lat temu 80% materiałów tekstylnych na świecie było drukowanych pigmentami, obecnie wielu producentów dąży do przejścia na reaktywny druk, jako trwalszy, jaśniejszy i o większym zakresie kolorystycznym.

Zdjęcie główne: fsHH/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie zabezpieczyć przesyłki – praktyczne porady
Jak skutecznie zabezpieczyć przesyłki – praktyczne porady
Poznaj sprawdzone metody na zabezpieczanie przesyłek. Dowiedz się, jak zapobiec uszkodzeniom nawet delikatnych przedmiotów podczas procesu dostawy.
/