Wygrany pandemii? Branża opakowań! [BADANIE]

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Branża opakowań jako jedna z nielicznych obronną ręką przeszła przez kryzys związany z pandemią COVID-19. Wszystko dzięki zakupom na wynos!

Jak szacuje Polska Izba Opakowań, rynek opakowań jest wart w Polsce 45 mld zł. Za ugruntowaną pozycją stoi jego ścisła korelacja z przemysłami spożywczym, farmaceutycznym i środków czystości. Pandemia dwóm ostatnim przysporzyła pracy. Branża gastronomiczna przeniosła się natomiast do wersji na wynos, co dodatkowo podkręciło sprzedaż.

Niski poziom zadłużenia i wysoka sprzedaż

Analiza sektorowa Santander Bank Polska wskazuje, że sprzedaż wyprodukowanych opakowań w 2020 r. wzrosła o ok. 4,2–4,5 proc. w ujęciu rocznym. Oprócz wyżej wymienionych sektorów gospodarki popyt na opakowania wzrósł również w firmach z branży e-commerce. Przez zamknięcie galerii handlowych i małych sklepów sprzedaż wszystkiego przeniosła się do Internetu.

Krajowy Rejestr Długów Informacji Gospodarczej podał, że poziom zadłużenia branży opakowań jest bardzo mały – zobowiązania wynoszą prawie 50 mln zł. 26,8 mln zł to zadłużenie producentów opakowań z tworzyw sztucznych, 14,2 mln zł – producentów opakowań z papieru i tektury. Na 8 mln zł zadłużeni są producenci opakowań drewnianych. Pozostałe 321 tys. zł to dług wytwórcy opakowań z metalu.

Zdj. główne: Ismael Paramo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co zrobić, kiedy drukarka nie widzi tuszu?
Co zrobić, kiedy drukarka nie widzi tuszu?
Kompatybilne tonery lub tusz często generują problemy ze sprawnym działaniem drukarki. To nic wyjątkowego ani strasznego. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z tym kryzysem w ośmiu krokach!
/