Czym w ogóle jest laminacja? W skrócie to proces, który polega na umieszczeniu danego dokumentu pomiędzy dwoma arkuszami folii laminacyjnej, a następnie zgrzaniu jej elementów. Zgrzewanie następuje za pomocą specjalnego urządzenia jakim jest laminator. Laminacja dokumentów wpływa znacząco na ich estetykę. Co powinieneś wiedzieć o laminacji?
Wiele drukarni posiada w swojej ofercie usługę laminowania dokumentów, a coraz więcej osób korzysta z tej usługi. Do laminacji można użyć folii błyszczącej lub matowej. Taki zabieg ma wiele zalet, ponieważ chroni ważne dla nas dokumenty przed kurzem, czy wilgocią. Laminarka stała się również podstawowym biurowym urządzeniem i pomaga zabezpieczać ważne dokumenty firmowe. Laminarka znalazła też zastosowanie na uczelniach, czy w instytucjach publicznych.
Oprócz wspomnianego już zabezpieczenia dokumentów, laminacja pozwala również na oszczędność. Nie trzeba robić wielu kopii danego dokumentu, co przekłada się na kolejne wydatki. Laminacja wpływa również na wizerunek Twojej firmy, czy restauracji. Dzięki temu, że karta menu jest zalaminowana nie jest zabrudzona. Laminarka zapobiega również blaknięciu kolorów. Informacje wywieszone np. w witrynie po czasie ulegają zniszczeniu i wyblaknięciu. Dzięki zalaminowaniu zachowają żywe i głębokie kolory, a dodatkowo usztywniają materiał, co zapobiega zagnieceniom.
Przed laminacją przygotuj odpowiednio stanowisko. To istotne w przypadku laminowania większej ilości dokumentów. Potrzebujesz miejsce na łączenie dokumentów i koszulek oraz docinanie po zalaminowaniu. Miejsce na przechowywanie koszulek, które będą laminowane, a także miejsce na laminator – z przestrzenią przed i za nim. Pozwala to na swobodne operowanie dokumentami.
Zanim przystąpisz do laminowania, warto odpowiednio przygotować stanowisko. Jest to istotne szczególnie w przypadku laminowania większej ilości dokumentów. Kilka minut przeznaczonych na przygotowanie zaowocuje nie tylko łatwiejszą i przyjemniejszą pracą, ale także pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.
Jeśli chcesz zakupić do swojej firmy laminator, zacznij od zadania sobie pytania – „co będę najczęściej laminował?”. Każdy laminator posiada pewien zakres grubości folii, które jest w stanie obsłużyć.
Grubość folii laminacyjnej określana jest w mikronach. 1 mikron to 0.001 mm (jedna tysięczna milimetra). Producenci przeważnie podają grubość frontu koszulki (np. 80 mic) lub obu części koszulki (2 x 80 mic). Grubość folii należy dopasować do dokumentu, który będzie poddany laminacji. Im większa grubość dokumentu, tym większa grubość folii.
Cena laminacji zależna jest od liczby dokumentów, a także rodzaju laminatu. Przykładowo dokument w formacie A7 od 11 do 50 sztuk, laminatem 100 mikronów kosztuje średnio 0, 70 gr za sztukę. A za laminację dokumentu w formacie A6 laminatem o grubości 100 mikronów zapłacimy 0, 85 gr za jeden egzemplarz.
źródło zdjęcia głównego: pexels.com