Papier kraftowy. Jaki jest i do czego możesz go wykorzystać?

Agata Dobosz
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wszelkiego rodzaju produkty możemy pakować i zabezpieczać na wiele sposobów. Wśród materiałów stworzonych z myślą o pakowaniu wyróżnia się papier kraftowy, który coraz bardziej wypiera plastikowe reklamówki. Czym się cechuje taki papier i jak się go wykorzystuje?

Papier kraftowy to inaczej papier siarczanowy, który wykonuje się z makulatury lub tzw. włókien pierwotnych. Możemy go nabyć w zwojach lub arkuszach i w dwóch różnych fakturach – gładkiej bądź prążkowanej. Występuje w czterech kolorach: białym, beżowym, szarym i brązowym oraz w różnych gramaturach, na przykład 50, 60, 70.

Jakie są właściwości papieru kraftowego?

Papier kraftowy jest gruby i nie przepuszcza światła. Jego jednolita powierzchnia umożliwia szybkie i proste wykonywanie nadruków. Za największą zaletę papieru kraftowego możemy uznać dużą wytrzymałość. Warto tu podkreślić, że czasami dodatkowo wzmacnia się jego strukturę, dzięki czemu staje się on jeszcze bardziej trwały i odporny na obciążenia.

Kolejną zaletą papieru kraftowego jest fakt, że ten materiał zalicza się do najbardziej ekologicznych sposobów pakowania. Znaczenie ma tu nie tylko surowiec, z którego jest wytwarzany, czy sposób produkcji, lecz także możliwość jego ponownego wykorzystania, na przykład w procesie recyklingu. Jest w pełni odnawialny.

Możemy też zauważyć, że papier kraftowy wyróżnia się unikalnym wykończeniem powierzchni, dzięki czemu zapewnia bardzo dobrą przyczepność taśm pakowych. Powłoka materiału może zarówno pozostać w tzw. stanie surowym, jak i zostać poddana zmianom poprzez naniesienie dodatkowej warstwy – wewnętrznej bądź zewnętrznej. Wśród najpopularniejszych technologii ich nakładania można wskazać:

  • gumowanie,
  • laminowanie,
  • metalizowanie,
  • powlekanie.

Jak wykorzystuje się papier kraftowy?

Ze względu na liczne zalety, przede wszystkim wysoką odporność na rozerwanie, papier kraftowy znalazł szczególne zastosowanie w przemyśle opakowaniowym i technicznym. Wykorzystuje się go:

  • do produkcji kopert, torebek i toreb,
  • do produkcji wstążek, sznurków i taśm,
  • do pakowania artykułów spożywczych i przemysłowych, a także ceramiki, mebli, książek czy kwiatów, 
  • jako materiał wypełniający w pakowaniu,
  • jako materiał osłonowy w przemyśle lakierniczym,
  • w czasie remontów w celu zabezpieczania powierzchni,
  • do wykonania worków powietrznych sztauerskich,
  • jako przekładki,
  • do zabezpieczania towarów i krawędzi palet przed uszkodzeniami w transporcie.

Z pewnością papier kraftowy najczęściej wykorzystuje się do pakowania zakupów. Jego popularność jednak wzrasta – ze względu na konieczność wyboru ekologicznych rozwiązań – i możemy zauważyć, że od jakiegoś czasu modne stało się pakowanie prezentów w papier kraftowy. Jednolity materiał w stonowanym kolorze wygląda elegancko. Prezent warto dodatkowo przewiązać kolorową wstążką lub sznurkiem jutowym i zatknąć za nie kwiaty – sprawdzą się zarówno żywe, jak i suszone. Tak przygotowany podarunek wygląda oryginalnie. 

Warto też wspomnieć, że z papieru kraftowego coraz częściej wykonuje się drobne przedmioty, takie jak talerze, kubki, albumy na zdjęcia, kartki okolicznościowe, pudełka na ciasta, torebki na prezenty czy ozdobne wstążki do balonów. Takie ekologiczne drobiazgi chętnie są wykorzystywane na przykład jako akcesoria weselne.

Zdj. główne: congerdesign/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Skład książki. Jakie kroki są niezbędne?
Skład książki. Jakie kroki są niezbędne?
Interesuje Cię skład książek? Poznaj ten fascynujący proces krok po kroku!
/