Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Obecnie każdy z nas przykłada ogromną uwagę do urządzania swoich wnętrz. Chcemy, by idealnie oddawały one nasz charakter i wpisywały się w nasze preferencje. Istnieje jednak taka grupa osób, dla których to sztuka jest najcenniejszą wartością i to właśnie ją chcą oni zaprosić do swoich salonów czy sypialni. Jak wiadomo, obrazy od znanych malarzy są jednym z pokaźniejszych wydatków, oczywiście jeśli zależy nam tylko na tym, by nabyć je w oryginalnej formie. Właśnie dlatego coraz częściej możemy spotkać się z reprodukcjami popularnych dzieł sztuki, które stanowią wyjątkowo skuteczny substytut oryginału. Jednocześnie wiele osób nie jest do końca przekonanych do tego, czy reprodukcje obrazów to rzeczywiście dobry pomysł na to, by zaprosić do swojego wnętrza nieco artystycznego wydźwięku. Wobec tego czy reprodukcje obrazów to niekwestionowany hit, czy może jednak kit?
Reprodukcje obrazów z pewnością nie da się nazwać oryginałami, jednak śmiało można określić je mianem perfekcyjnego zamiennika. Nie ukrywajmy, ale w naszym społeczeństwie panuje dość dziwne przekonanie odnośnie tego, że wszystkie przedmioty, w tym także dzieła sztuki, są „kitem” o ile brakuje na nich oryginalnego podpisu malarza czy jego logo. W kwestii reprodukowania dzieł sztuki jednak przekonanie to nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlaczego? Chociażby dlatego, że reprodukcji praktyczne od oryginałów odróżnić się nie da. Są one wykonane w perfekcyjny sposób i co więcej z uwzględnieniem każdego, nawet najmniejszego detalu. W przypadku kiczowatych i tanich podróbek, zauważymy wyraźne rozbieżności pomiędzy oryginałem, a jego marną kopią. Wówczas faktycznie określenie „kit” staje się jak najbardziej zasadne. Niemniej jednak użycie tego sformułowania w odniesieniu do reprodukcji, jest całkowicie zbędne. Do ich wykonania korzysta się z szeregu nowoczesnych technologii, a na sam koniec i tak poddawane są one obróbce ręcznej. Wobec tego, w tym momencie można je raczej nazwać prawdziwym „hitem”.
Jeśli wydaje się nam, że reprodukcje obrazów są tanią alternatywą dla oryginalnych dzieł sztuki i są one dodatkowo pozbawione wartości, to jesteśmy w ogromnym błędzie. Fakt, że cena reprodukowanego obrazu jest niższa niż autentycznego dzieła sztuki, nie warunkuje tego, że są one pozbawione wartości. Tak naprawdę, warto zwrócić uwagę na popularne portale aukcyjne, na których reprodukcje znanych obrazów osiągają na licytacji zawrotne ceny! Jest to kolejny dowód na to, że są to przedmioty o ogromnej wartości, często nawet o wartości kolekcjonerskiej, które absolutnie zasługują na to, by nazwać je „hitem”.
O wysokiej wartości materialnej reprodukcji obrazów można mówić wiele, jednocześnie na uwagę zasługuje też ich wartość dekoracyjna. Okazuje się, że wiele osób zdążyło się już o niej przekonać. Reprodukcje znanych dzieł sztuki coraz częściej bowiem goszczą w naszych wnętrzach i wprowadzają do niego odrobinę prestiżu i luksusu. Pasują one świetnie jako ozdoby sypialni, salonu, czy innych pomieszczeń, które chcemy nieco odmienić. Wobec tego reprodukcje obrazów na stałe wpisują się już w aranżację wnętrz, jako jeden z ich podstawowych i luksusowych elementów. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to kolejny dowód na to, iż takie obrazy, które są wiernym odzwierciedleniem oryginału, stały się niekwestionowanym hitem, który warto wysoko docenić.
Fot.: materiał prasowy Klienta.