Jak wydać papierową książkę na Amazonie?

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzysz o wydaniu papierowej książki? Dzięki tej propozycji od Amazona Twoje marzenie jest dostępne na wyciągnięcie ręki!

Amazon jest międzynarodową platformą handlową, na której kupić i sprzedać można w zasadzie wszystko. W każdym razie wszystko, co legalne. Na Amazonie od jakiegoś czasu można handlować także autorskimi książkami. Dostępne są dwie wersje: e-booki oraz tradycyjne, papierowe publikacje. Jak to działa?

Kindle Direct Publishing – zarejestruj się i zacznij wydawać swoją twórczość

Pierwszym krokiem w realizacji marzenia o wydaniu swojej książki jest rejestracja na portalu Kindle Direct Publishing. Rejestracja jest całkowicie darmowa i umożliwia wydawanie publikacji w formie e-booków oraz tradycyjnych wydruków na papierze. Po rejestracji wgrywamy plik z książką w wersji elektronicznej. Po uzupełnieniu materiałów o okładkę oraz opis, książka jest gotowa do sprzedaży.

Amazon bierze na siebie część techniczną. Jeżeli decydujemy się na dystrybucję e-booka, firma kompleksowo obsłuży klienta, a także wyśle książkę na wskazany czytnik, np. Kindle. Sprzedawcą jest więc Amazon. My jesteśmy wskazani jak autor i otrzymujemy prowizję od sprzedanych egzemplarzy. Proste i wygodne rozwiązanie.

Książka papierowa dzięki Amazon

Wydanie książki w formie papierowej jest równie proste, jak dystrybucja e-booka. Wgrywamy plik z treścią, spis treści, okładkę, opis. Po kilku kliknięciach nasza książka pojawia się jako dostępna do zakupu na Amazonie. Co ciekawe, Amazon nie drukuje książki z góry w konkretnym nakładzie. Pliki przekazywane są do realizacji dopiero po zakupie książki przez klienta.

Podobnie jak w przypadku e-booka, Amazon bierze na siebie zagadnienia techniczne, wydruk, obsługę klienta. My na swoim koncie KDP możemy śledzić, ile egzemplarzy publikacji się sprzedało i czekać na przelew od Amazona. Nie ponosimy także żadnych dodatkowych kosztów związanych z wydrukiem.

Rozwiązanie, które stworzył Amazon, jest ze wszech miar korzystne. Autor nie jest zasypany kartonami wydrukowanych książek, które czekają na sprzedaż. Nie marnuje się papier. Druk na żądanie odbywa się płynnie, na rynek wprowadzona jest dokładnie taka ilość publikacji, jaka się sprzedała.

Sprzedaż książek przez Amazon – co warto wiedzieć

Amazon nastawiony jest na światowe rynki, więc publikowanie książek w języku polskim nie przyniesie nam dużego zysku. Najbardziej uniwersalny jest rzecz jasna angielski. To w tym właśnie języku komunikuje się większość użytkowników platformy.

Skoro o zysku mowa. Czy sprzedaż autorskich książek na Amazonie może być dochodowym biznesem? Tak. Po pierwsze dzięki różnicy kursów walut i niskiej wartości złotego. Po drugie Amazon dość uczciwie dzieli się zyskiem. Ze sprzedaży e-booków otrzymamy jako autor ok. 70% ceny sprzedaży.

W przypadku książek drukowanych, nasz zarobek zależny jest od ceny – im droższa książka, tym więcej na niej zarobimy. Musimy pamiętać, że papierowa książka wiąże się z kosztami, których nie generuje e-book – wydruku i przesyłki do nabywcy. Musimy więc tak skalkulować koszty, aby sprzedaż faktycznie nam się opłaciła.

Dlatego najlepszą opcją jest działanie dwutorowe. Jeżeli zaoferujemy czytelnikom tańszą wersję cyfrową i droższą papierową, sami będą mogli zdecydować, jaką kwotę chcą przeznaczyć na publikację. Na papierowych książkach, drukowanych na żądanie, możemy zarobić więcej, niż przez dystrybucję samego e-booka. Warto więc rozważyć wszystkie opcje i wybrać tą najbardziej korzystną ekonomicznie dla nas.

Zdjęcie główne: Aaron BurdenHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Przem 16.11.2022

    bardzo.fajnie, że jest coś takiego,.dzięki👍✨

  • Józek 20.11.2022

    Mam pytanie. Książka (w j. angielskim), tylko po korekcie językowej. Czy to wystarcza? Czy muszę dostarczyć książkę gotową do druku?
    Czy Amazon sprzedaje też książki napisane w języku polskim?
    Czy muszę też dostarczyć projekt okładki?

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Problemy z drukiem? Winne może być nawilżenie papieru
Problemy z drukiem? Winne może być nawilżenie papieru
Papier to tworzywo silnie higroskopijne i może absorbować lub oddawać wodę otoczeniu. Dlatego gdy pojawią się problemy z drukiem, warto zadbać o kontrolę poziomu wilgotności.
/