Ranking lokalnych drukarni w Polsce – polecamy!

Redaktor Blue Whale Press
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak powszechnie wiadomo, coraz więcej rzeczy dzieje się w Internecie. Skutkiem tego jest chociażby dający się dostrzec zanik księgarni, a co za tym idzie, również drukarni. Jednak mimo tego, książki nie wyszły całkowicie z obiegu, a w naszym życiu wciąż mają znaczenie plakaty, wizytówki czy inne rodzaje druku. Dlatego też, wiele aktywnych firm nadal działa w Polsce i cieszy się zachwalającą opinią. 

  1. KopiaMax Poznań

KopiaMax, a dokładnie KOPIAMAX SMORAWSKI jest jedną z lepszych firm kopiarskich w Poznaniu, która istnieje na rynku od 1986 roku. Mimo że na początku drukarnia oferowała tylko ksero, na przestrzeni lat ich oferta znacznie się powiększyła. KopiaMax oferuje profesjonalne usługi kserograficzne (druk, skan, ksero, zarówno te proste, jak i w cyfrowej jakości). Drukarnia zajmuje się także laminowaniem wielkoformatowym, oprawianiem dokumentów czy tworzeniem wizytówek. Do jej nieszablonowych zadań należy także tworzenie pieczątek, grawer czy dorabianie kluczy różnego rodzaju. Oprócz osób indywidualnych, swoje usługi kieruje także do firm, zarówno projektowych, jak i budowlanych oraz do architektów. Różnorodne projekty można zlecać na maila [email protected]. Sama firma natomiast znajduje się na os. Czecha 73B w Poznaniu i działa od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00-21:00, nawet w okresie wakacyjnym. 

  1. Opolgraf Opole

Opolgraf jest dziełową drukarnią w Polsce, która funkcjonuje już od 75 lat. Mimo że jej specjalnością jest wydruk książek w różnorodnych oprawach (broszurowa, twarda, ze spiralą), można tam także zlecić wydruk czasopism czy akcydensów, takich jak plakaty, ulotki, gazetki reklamowe, kalendarze itp. Opolgraf zajmuje się także wydrukami wielkoformatowymi. Drukarnia wykonuje je na różnorodnych materiałach, takich jak arkuszowy, PCV, drewno, szkło czy nawet na materiałach rolowych, takich jak tapety, folie, a nawet etui do telefonów. Firma ta oferuje także szeroką galerię możliwości, takich jak wypukły, matowy czy błyszczący lakier, tłoczenie, brokat, złocenie i wiele innych rodzajów czcionki. Oprócz oferowanych usług, warto także wspomnieć o nagrodach. Drukarnia zdobyła I miejsce w rankingu drukarń dziełowych organizowanym przez Magazyn Literacki Książki w 2012, 2014, 2015 i 2016 roku. Jeżeli jesteście ciekawi, jak powstają książki, Opolgraf prowadzi także swoje social media, gdzie pokazuje kulisy ich produkcji oraz projekty, które współtworzy, np. współpraca z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu. Firmy należy szukać na ul. Niedziałkowskiego 8-12 w Opolu, w godzinach 8:00-16:00.

  1. Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex Sp. z o.o.

Firma Zapolex działa na rynku już od 32 lat, jednak w wyniku przekształceń własnościowych od 1994 roku są to Toruńskie Zakłady Graficzne ZAPOLEX Sp. z o. o. Świadczy ona usługi poligraficzne oraz drukarskie, w ich ofercie bowiem można znaleźć oprawy twarde, miękkie czy zeszytowe, a także ulotki, foldery, teczki firmowe oraz takie usługi, jak przyklejanie materiałów reklamowych (np. etykiety), sztancowanie, dziurkowanie, zakładanie obwolut czy wklejanie różnorodnych gadżetów. Firma chwali się także różnego rodzaju drukiem, np. lakierem offsetowym, UV, wypukłym, dyspersyjnym czy folią błyszczącą i matową oraz tłoczeniem. Warto wspomnieć także, że w Toruńskich Zakładach Graficznych Zapolex produkuje się również zapachowe książki, które cechują się m.in. wodoodpornością czy zwiększoną wytrzymałością na rozciąganie. Drukarnie możecie znaleźć na ul. gen. Sowińskiego 2/4 w Toruniu. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

  1. SOWA Piaseczno pod Warszawą 

Drukarnia SOWA jest dziełową drukarnią cyfrową, która specjalizuje się w druku rolowym i arkuszowym oraz w posiada dobrze wyposażoną introligatornię. Oprócz cyfrowo drukowanych książek, czasopism czy instrukcji obsługi, firma specjalizuje się także m.in. w materiałach szkoleniowych, reklamowych, ulotkach, plakatach, kartach okolicznościowych, a nawet w zabawkach edukacyjnych, takich jak puzzle czy fiszki. Jeśli chodzi o oprawy, drukarnia oferuje twardą, miękką, zeszytową, szytą, klejoną czy spiralową. SOWA w 1996 roku jako pierwsza wprowadziła na polski rynek usługę druku książek na życzenie, a w 2020 roku usługę POD+, która pozwala na tani druk książek w nakładach od 1000 do 10 000. Firma między innymi w 2021 roku zyskała miano w wyniku Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych Najlepszej Polskiej Cyfrowej Drukarni Dziełowej. Miejsce to znajdziesz na ul. Raszyńskiej 13 w Piasecznie. Swoje usługi świadczy od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

  1. Drukarnia Skleniarz Kraków

Drukarnia Skleniarz została założona w 1991 roku przez Włodzimierza Skleniarza. Oferuje ona wszystkie usługi z zakresu druku, jak i prac introligatorskich. W ich ofercie znajdują się bowiem książki, broszury, katalogi, plakaty, wizytówki, ulotki, albumy czy nawet kalendarze. Drukarnia Skleniarz została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. Medalem Europejskim przyznawanym przez BBC czy Złote Gryfy przyznane w 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016 roku. Zapytania ofertowe można składać na [email protected], sam budynek natomiast znajduje się na ul. Bolesława Czerwieńskiego 3d w Krakowie i oferuje usługi od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Jak widać, drukarnie to wciąż firmy, które są potrzebne w dzisiejszym świecie. Są one niezbędne nie tylko w naszym prywatnym życiu (książki czy oprawa prac dyplomowych), ale także dla różnego rodzaju firm, chociażby tych marketingowych. Ulotki, afisze, wizytówki czy czasopisma to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata, dlatego warto wspierać i doceniać drukarnie, szczególnie te lokalne. 

Zdj. główne:tookapic/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zapanować nad kolorami wydruku?
Jak zapanować nad kolorami wydruku?
CMYK, RGB i Pantone – wyjaśniamy, jak działają kolory w druku.
/