Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne

Karolina Dobrowolska
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy wyborze metody znakowania należy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Najważniejszym z nich jest grawerowany materiał, wymagana precyzja znakowania, szybkość produkcji oraz kształt grawerowanego obiektu. Zatem, aby określić, która metoda będzie najlepsza, musimy przeanalizować kilka czynników.

Rodzaj grawerowanego materiału

Za pomocą metody mechanicznej, można wygrawerować prawie wszystko, w przeciwieństwie do laserów, których nie możemy użyć do oznakowania wszystkich materiałów. Nie wszystkie tworzywa sztuczne są zdatne do grawerowania laserowego za pomocą jednego urządzenia, niektóre materiały wymagają lasera YAG, a inne CO2.

Z drugiej strony, lasery są bardziej sterowalne – dzięki temu są odpowiednie do delikatnych materiałów, które zostałyby zniszczone, gdyby je ostemplowano lub przecięto zbyt głęboko i agresywnie.

Rodzaj oznaczenia

Lasery umożliwiają tworzenie pionowych krawędzi, podczas gdy grawerowanie mechaniczne umożliwia wyrycie zarówno pionowych wzorów, jak i w kształcie V, które są bardzo popularne w grawerunku ozdobnym. Za pomocą laserów jednak możemy kontrolować grawer, czego nie można powiedzieć o metodzie mechanicznej.

Grawer laserem
(fot. Opt Lasers, źródło: unsplash.com)

Precyzja

Z racji, że lasery tną światłem z niebywałą precyzją, są znacznie doskonalsze pod tym kątem niż tradycyjne cięcia, tłoczenie lub wybijanie. 

Automatyzacja

Lasery są wyjątkowo programowalne, co oznacza, że można je skonfigurować wyjątkowo szybko, aby uzyskać interesujące nas parametry. Z tej racji są preferowaną metodą do grawerowania znaków takich jak numery seryjne czy kody kreskowe.

Złożone oznaczenia 

Czcionki dekoracyjne, czcionki szeryfowe, zdjęcia, logo czy grafika; to tylko niektóre z grawerunków, jakie można uzyskać za pomocą lasera, co byłoby znacznie trudniejsze, droższe lub po prostu niemożliwe w przypadku cięcia diamentowego, mikroudarowego lub tłoczenia. Lasery również lepiej się nadają dla oznaczeń, które się zmieniają, na przykład logo.

Maszyna do laserowego graweru
(fot. Opt Lasers, źródło: unsplash.com)

Cena

Grawerowanie laserowe jest zazwyczaj tańsze w zastosowaniach przemysłowych, głównie ze względu na jego elastyczność i programowanie. 

Co wybrać?

Najlepszy sposób na porównanie laserowego grawerowania obrotowego z bardziej tradycyjnymi metodami – grawerowanie odbywa się na podstawie własnego produktu i wymagań produkcyjnych. Mimo wszystko obecnie preferuje się grawerunek laserowy ze względu na niższą cenę i elastyczność w doborze parametrów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Plik RAW a JPG. Zalety i wady obu rozwiązań, cz.1 – plik RAW
Plik RAW a JPG. Zalety i wady obu rozwiązań, cz.1 – plik RAW
Czym są pliki JPG i RAW? Jakie są między nimi różnice? Który format jest lepszy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym cyklu, którego pierwsza część skupia się na RAW
/