Jak dobrać właściwą formę druku?

Gabriela Matyszczak
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każda technika druku ma swoje wady i zalety. Wybierając odpowiednią metodę do swojej kampanii reklamowej, warto zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, jak nakład, czas oczekiwania na zamówienie czy cenę. Równie istotny jest fakt, czy nadruk ma znajdować się na papierze, koszulce, smyczy, a może naklejce. Możliwości jest wiele i niezależnie, jaki masz pomysł na reklamę swojej firmy, istnieje technika druku, która najlepiej odpowie Twoim potrzebom.

Czym charakteryzuje się sitodruk? 

Kiedy zastanawiasz się nad najlepszą formą druku, którą wykorzystasz w swojej kampanii reklamowej, na pewno przemyśl kwestię sitodruku. To bardzo popularna metoda, właśnie w przypadku gadżetów reklamowych lub odzieży. Jego zdecydowaną zaletą jest to, że doskonale sprawdzi się na każdego rodzaju materiale – od tkaniny, przez drewno aż po plastik. Oznacza to, że będzie dobrym wyborem zarówno, kiedy zależy Ci na stworzeniu koszulki z nadrukiem, jak i toreb reklamujących chwytliwym hasłem Twoją kampanię. Sitodruk to technika, która polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Z wyglądu przypomina ona siatkę sita, stąd ta popularna nazwa. Minusem sitodruku jest to, że jakość i trwałość wykonania zależna jest od używanych farb. Plusem za to jest fakt, że metoda jest tania, zarówno kiedy chodzi o druk większej ilości materiałów, jak i pojedynczych sztuk. 

Biała koszulka
(fot. Mediamodifier, źródło: unsplash.com)

Dlaczego wybiera się druk cyfrowy? 

Na pytanie o największe zalety druku cyfrowego, zdecydowanie można odpowiedzieć w trzech słowach – szybki i tani. Na druk cyfrowy decydują się firmy w sytuacjach, kiedy potrzebują jak najszybciej mieć wydrukowane konkretne dokumenty dla swoich klientów w niewielkich nakładach i małym formacie. Za pomocą druku cyfrowego nie opłaca się wydrukować setki ulotek, świetnie sprawdzi się on jednak w przypadku stworzenia spersonalizowanych pakietów informacyjnych specjalnie dla konkretnych klientów – druk zajmuje bowiem niewiele czasu, a koszta nie są wysokie. Dzięki personalizacji wydruku, każdy pakiet może posiadać inne dane, na przykład adres, nazwę firmy albo imię i nazwisko, co stanowi zdecydowaną przewagę druku cyfrowego nad sitodrukiem czy offsetem. Kolejnym plusem druku cyfrowego nad innymi jego rodzajami jest to, że dzięki swojej szybkości, przed opracowaniem projektu końcowego, można zlecić do druku kilka „próbek”, z których następnie wybrana zostanie ostateczna forma projektu. Dzięki temu, że nie zajmuje to wiele czasu, w przypadku, kiedy potrzebuje się konkretnych materiałów nagle, również najlepiej sprawdzi się właśnie druk cyfrowy. 

Kiedy wybrać druk offsetowy? 

Offset to bardzo popularny rodzaj druku, który zdecydowanie charakteryzuje się jedną z najlepszych jakości wykonania. Proces jest bardziej skomplikowany i długotrwały niż w przypadku sitodruku, dlatego druk offsetowy wykorzystywany jest w przypadku dużych kampanii reklamowych. Wymaga uprzedniego stworzenia projektu, który zostanie nadrukowany. Istotne jest również to, że cena wydruku za pomocą metody offsetowej zdecydowanie maleje wprost proporcjonalnie do rozmiaru zamówienia. Właśnie dlatego offset jest tak popularną metodą w dużych kampaniach – jego koszty zwracają się dopiero przy setkach lub tysiącach egzemplarzy, a na realizację trzeba sporo poczekać. Najczęściej za pomocą offsetu drukowane są ulotki, prasę, książki, w drukarniach takich jam totem.com.pl

Mężczyzna czytający gazetę
(fot. Roman Kraft, źródło: unsplash.com)

Wielkie możliwości – druk solwentowy

W jaki sposób drukowane są billboardy? Właśnie za pomocą druku solwentowego, czyli specjalnej metody, która pozwala drukowanym materiałom na to, by były odporne na działanie czynników atmosferycznych. Właśnie dlatego ta metoda najczęściej stosowana jest w przypadku nie tylko billboardów, ale również innych materiałów, które przeznaczone są do ekspozycji zewnętrznej, na przykład plakaty, choć zazwyczaj mowa jednak o wydrukach wielkoformatowych. 

Małe potrzeby – druk laserowy

Jeżeli potrzebujesz wydrukowania małego formatu, nie musi oznaczać to, że druk ma być gorszej jakości. Wręcz przeciwnie! Gdy mowa na przykład o ulotkach, o wiele bardziej skupiamy się na szczegółach. Właśnie w tym miejscu do akcji wchodzi druk laserowy, który najczęściej wykorzystywany jest, gdy drukowane materiały przeznaczone są dla szczególnie istotnych projektów. Używane w druku laserowym materiały są wysokiej jakości. Może być to na przykład papier premium lub wręcz… Ozdobna papeteria! Druk laserowy często wykorzystywany jest nie tylko, kiedy Twoja firma chce przedstawić się klientom z jak najlepszej strony, ale też gdy to klienci pragną mieć konkretne materiały swoich kampanii drukowane na specyficznym papierze, jak papierowe naklejki na zamówienie.

Kolorowe naklejki na szybie
(fot. Dan Gold, źródło: unsplash.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób zaoszczędzić na druku w firmie?
W jaki sposób zaoszczędzić na druku w firmie?
Oszczędzanie na druku w firmie opiera się na kilku prostych trikach, które warto poznać. Nie bój się ich stosować!
/