Przydatne części i akcesoria do drukarek 3D

Bartosz Promiński
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drukarki 3D mają wiele komponentów i wymagają do działania sporej liczby specjalistycznych narzędzi i części. Przez narzędzia mamy na myśli cały dodatkowy sprzęt niezbędny do sprawnego przebiegu procesu drukowania, podczas gdy części zamienne są dodatkami do części, które mogą ulec degradacji (jak dysze), pęknąć lub się wyczerpać. Warto znać przynajmniej część elementów, dzięki którym praca z drukarką będzie jeszcze bardziej efektywna.

Ręczniki i chusteczki

Opakowanie z nawilżanymi chusteczkami
(fot. Kelly Sikkema, źródło: unsplash.com)

Ręczniki i chusteczki są bardziej nieoczekiwanym wyborem, ale są bardzo pomocne w wielu sytuacjach. Możesz namoczyć je w wodzie, acetonie lub alkoholu izopropylowym (IPA) i wyczyścić platformę roboczą, jeśli jest pokryta klejem lub innymi pozostałościami. Innym zastosowaniem tego sprzętu jest czyszczenie narzędzi, rąk, a nawet nadanie drukarce ładnego połysku, aby wyglądała bardziej reprezentacyjnie.

Ręcznikami może być wszystko, od starej koszuli po ścierkę do naczyń lub ściereczkę z mikrofibry; zdecydowanie preferowane są ściereczki z mikrofibry, ponieważ zatrzymują brud i zanieczyszczenia. Możesz użyć tych samych ściereczek przeznaczonych do czyszczenia ekranów laptopów, a nawet specjalnych do czyszczenia muzycznych instrumentów dętych.

Papier ścierny

Szorstka faktura
(fot. Bernard Hermant, źródło: unsplash.com)

Papier ścierny to kolejny element wyposażenia drukarki 3D, który jest używany głównie do postprodukcji wydruków. Jeśli kiedykolwiek widziałeś część wydrukowaną w 3D, prawdopodobnie pamiętasz ten wyraźny wygląd linii na wydruku dzięki technologii drukowania FDM.

Możesz użyć papieru ściernego do zmieszania różnych warstw części wydrukowanej w 3D, aby ukryć linie warstw na wydruku, zarówno pod względem dotyku, jak i wyglądu. Części do szlifowania można stosować na wszystkich typach wydruków 3D, ale jest szczególnie przydatne w przypadku cosplayów lub innych modeli na wystawie.

Papier ścierny jest dostępny w różnych ziarnistościach, a im mniejsza liczba ziaren, tym mniej gładkie jest wykończenie. W przypadku wydruków 3D prawdopodobnie potrzebujesz asortymentu różnych papierów ściernych o różnych ziarnistościach.

Stół roboczy

Stół roboczy w warsztacie
(fot. Matt Briney, źródło: unsplash.com)

Platforma robocza to powierzchnia drukarki nad elementem grzewczym łóżka (jeśli drukarka ma podgrzewany stół), na której drukowane są części. Płyty są wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło i stal, a niektóre mają specjalne cechy, np. magnetyczne lub elastyczne. Jeśli platforma robocza pęknie, wygnie się lub wypaczy, powinieneś ją wymienić, ponieważ może to utrudnić poziomowanie łóżka.

Stoły robocze nie różnią się zbytnio jakością, ale, jak powiedzieliśmy, są wykonane z różnych materiałów i mają różne cechy. Lepsze płyty zapewniają lepszą przyczepność żarnika, który ma być ułożony i wydrukowany; dwie dobre opcje to płyta ze szkła hartowanego i elastyczny stół ze stali. Do stołu roboczego możesz zakupić specjalistyczne nakładki, np. BuildTak K8400-BT, które dostępne są na stronie https://sklep.avt.pl/.

Ostrze do usuwania nadruków

Ostrze do usuwania wydruku pomaga szybko i łatwo usunąć wydruki ze stołu roboczego. To narzędzie jest szczególnie przydatne, gdy używasz kleju na płycie lub filamentu, który bardzo dobrze przywiera, jak PETG. Używając ich, ostrze zawsze powinno być skierowane z dala od ciebie, ponieważ mogą być one dość ostre!

Ostrza do usuwania nadruku można uzyskać z uchwytem prostopadłym lub równoległym do ostrza. Jeśli nie chcesz kupować konkretnego produktu, użycie skrobaka do farby jest alternatywą dla majsterkowiczów, która działa bardzo dobrze.

Przewody i kable

Żółte kable
(źródło: pixabay.com)

Przewody mogą w końcu pęknąć z powodu zużycia, więc warto mieć pod ręką zapasowe okablowanie do swoich maszyn. Zwłaszcza na maszynach, takich jak drukarki 3D z wieloma ruchomymi częściami, przewody mogą ulec degradacji z powodu tarcia lub jeśli są zbyt mocno rozciągnięte lub ściśnięte. Możesz także chcieć dodatkowych przewodów, jeśli planujesz wykonywać małe projekty w swoim obszarze roboczym (jak w przypadku SBC).

Przewody mogą różnić się średnicą, ale jakość nie powinna się zbytnio zmieniać w zależności od marki. Aby wybrać wskaźnik, możesz potrzebować części zamiennych niektórych przewodów drukarki 3D, takich jak te do grzałki, termistora, silników krokowych.

Dysze

Dysze mogą z czasem ścierać się i niszczyć, co prowadzi do niespójnego wytłaczania, dlatego ważne jest posiadanie części zapasowych na wypadek zakleszczenia lub zatkania. Są one wykonane z różnych materiałów, od mosiądzu i stali po wolframowe i rubinowe; im bardziej przewodząca, odporna na ścieranie i twardsza dysza, tym lepiej.

Dysze różnią się jakością w zależności od materiału, z którego są wykonane, oraz jakości tegoż materiału.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak ekologicznie wysyłać i pakować paczki?
Jak ekologicznie wysyłać i pakować paczki?
Ekologiczne działania to dzisiaj absolutna podstawa. Czy wiesz, że możesz także ekologicznie wysyłać i pakować paczki? Sprawdź, jak to robić!
/