Papier fotograficzny do drukowania. Na co zwrócić uwagę?

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zdecydowaliśmy się na drukarkę, kupiliśmy odpowiedni tusz, przyszedł czas na wybór papieru do zadań specjalnych. Papier do drukowania fotografii – jak go wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę, aby samodzielnie drukować dobrej jakości zdjęcia?

Profesjonalny wybór

Punktem wyjścia w wyborze odpowiedniego papieru fotograficznego jest analiza technologii, w jakiej pracuje posiadana przez nas drukarka. Najlepszy efekt osiągniemy przy użyciu drukarki termosublimacyjnej. Druga pod względem jakości jest grupa drukarek atramentowych: tutaj wyróżniamy drukarki pigmentowe i barwnikowe. Dla każdego rodzaju sprzętu znajdziemy dedykowany papier fotograficzny.

Jeżeli chodzi o wydruk zdjęć przy pomocy drukarki laserowej, to jak najbardziej jest on możliwy. Znajdziemy także odpowiedni papier fotograficzny dla tego rodzaju drukarki. Musimy się jednak liczyć z tym, że jakość wydruku będzie zdecydowanie gorsza w porównaniu do wyżej wymienionych drukarek.

Parametry papieru fotograficznego

Dłoń trzymająca zdjęcie
(fot. Markus Spiske, źródło: unsplash.com)

Zarówno w przypadku wyboru zwykłego papieru do drukowania, jak i tego specjalistycznego, parametryzacja papieru i jej zrozumienie stanowią kluczową wiedzę. Wiedząc, co oznaczają poszczególne wskaźniki, możemy dobierać idealny papier fotograficzny do naszych potrzeb:

  • Gramatura – w przypadku papieru fotograficznego jest to najważniejszy wskaźnik. Trwały, solidny i sztywny papier, dzięki któremu nasze zdjęcia przetrwają długie lata, to taki, którego gęstość jest nie mniejsza niż 200 g/m2. Bardzo dobrej jakości papiery są nawet o 30–50 g/m2 cięższe. Jeżeli parametry naszej drukarki na to pozwalają, warto wybierać grubszy papier.
  • Format – w przypadku tego parametru ogranicza nas funkcjonalność posiadanej drukarki. Na rynku dostępne jest pełne spektrum rozmiarów papierów fotograficznych – od bardziej standardowych, kojarzonych ze zdjęciami wywoływanymi u fotografa, po większe formaty jak np. A3.
  • Rodzaj powłoki – czyli tak zwany mat, półmat lub błysk. Powłoka oznacza stopień połysku papieru. Oprócz podstawowych rodzajów, można znaleźć także bardziej niestandardowe wykończenia, np. papier z powłoką satynową, perłową, jedwabistą, a nawet płócienną. 
  • Odczyn pH – ma wpływ na trwałość papieru. Bezkwasowy papier jest materiałem trwalszym i zdecydowanie lepszym, niż papier o odczynie kwaśnym.
  • Gradacja – ten parametr zarezerwowany jest dla profesjonalistów, a co najmniej dla osób, które mają już jakieś doświadczenie z drukowaniem zdjęć. Gradacja to po prostu kontrast. Do wyboru są papiery jednogradacyjne – z ustalonym fabrycznie kontrastem (najlepszy wybór dla początkujących) i zmiennogradacyjne – kontrast ustalamy samodzielnie (sam papier jest droższy, a jego obsługa wymaga pewnej wprawy).

Na drodze do drukowania idealnych zdjęć

Wydrukowane zdjęcia analogowe
(fot. Soragrit Wongsa, źródło: unsplash.com)

Decydując się na zakup papieru fotograficznego do samodzielnego drukowania zdjęć, należy rozważyć jeszcze kilka kwestii. Po pierwsze, kompatybilność całego zestawu do drukowania. Wielu producentów zaleca stosowanie drukarki, tuszu i papieru fotograficznego tej samej marki w celu osiągnięcia najlepszego efektu. Niekoniecznie jest to chwyt marketingowy mający na celu naciągnięcie klienta na duży zakup. Należy pamiętać, że to przecież przy użyciu produktów swojej marki producent testuje i udoskonala technologię druku zdjęć, tak aby osiągnąć najlepszy rezultat.

Po drugie, rozważmy z jakim przeznaczeniem drukujemy zdjęcia. Jeżeli fotografia jest nam potrzebna tylko na chwilę, np. jako pomoc przy prezentacji w pracy czy na egzaminie, nie ma sensu inwestować w wysokiej jakości papier o najlepszych parametrach. Natomiast jeśli tworzymy rodzinny album, chcemy zrobić komuś prezent albo drukujemy zdjęcia na wernisaż – warto zainwestować w wysokiej klasy papier fotograficzny o niecodziennych wymiarach, strukturze czy kolorze. Odpowiednio dobrany papier może wynieść zdjęcia na wyższy poziom, nadać im charakteru i niepowtarzalności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zapowiedź wydarzenia – Paperworld 2023 już w styczniu!
Zapowiedź wydarzenia – Paperworld 2023 już w styczniu!
W styczniu 2023 roku odbędą się największe na świecie targi artykułów papierowych. Zdradzamy najważniejsze informacje o tym wydarzeniu.
/