Oceniaj po… grafice! Jak stworzyć idealny produkt z nadrukiem?

Karolina Dobrowolska
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli nadszedł czas, aby dodać do swojego sklepu kilka nowości, podpowiemy Ci, jak stworzyć różnorodne produkty drukowane, aby zrobić wrażenie na klientach.

Ale, jak się zapewne domyślasz, zanim zaczniesz oferować produkty drukowane w swoim sklepie, musisz najpierw stworzyć projekt.

1. Pomysł

Nie musisz być profesjonalistą, aby stworzyć projekt produktów drukowanych. Jeśli zaczynasz od zera i nie masz pomysłów na swój pierwszy wydruk, wybierz minimalistyczne wzory lub typografię. Są one nie tylko dość łatwe w wykonaniu, ale także popularne wśród kupujących online.

2. Projekt typografii

Tworząc projekty, trzymaj się wyraźnych kształtów i form, które są łatwe do rozpoznania lub odczytania. Na pewno chcesz, żeby Twój produkt wyglądał świetnie zarówno z bliska, jak i z daleka. Aby uzyskać odpowiedni projekt, utwórz kilka różnych wariantów. Ten sam design może wyglądać zupełnie inaczej po zmianie koloru, rozmiaru lub tekstury.

Porada od specjalistów: jeśli zdecydujesz się na więcej niż jeden krój pisma w swoim projekcie, upewnij się, że mają one kontrastujące różnice, które się uzupełniają, w przeciwnym razie projekt będzie wyglądał niechlujnie.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jest użycie zdjęć jako projektów do druku. Możesz nawet mieszać i dopasowywać różne elementy, aby stworzyć niepowtarzalną grafikę. 

Na koniec pomyśl o produktach, które chcesz drukować. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę metodę drukowania produktu, ponieważ wpłynie to na ostateczny wygląd Twojego projektu.

Praca przy laptopie
(fot. Stanley Dai, źródło: unsplash.com)

3. Przekształcenie pomysłu na projekt, czyli przygotowanie pliku do druku

Niezależnie od tego, czy chcesz nadać istniejącemu dziełu sztuki inny kształt, czy zaczynasz od pustego płótna, musisz przetłumaczyć swój projekt na plik do druku. Oto dwa sposoby, jak możesz to zrobić:

  • Utwórz samodzielnie plik do druku

Najpopularniejsze oprogramowania, za pomocą których można tworzyć pliki do druku, to Adobe Photoshop i Adobe Illustrator. Są to jednak profesjonalne narzędzia, które kosztują sporo, a większość początkujących projektantów nie jest w stanie tyle zapłacić. Na szczęście istnieją świetne darmowe alternatywy, które oferują podstawowe funkcje potrzebne do utworzenia pliku do druku.

Śmiało wypróbuj te bezpłatne edytory grafiki wektorowej typu open source, które są dostępne w systemach Linux, OS X i Windows:

  •  Poproś kogoś o pomoc

Jeśli nie czujesz się komfortowo, tworząc samodzielnie plik do druku, przekaż to zadanie profesjonaliście. Możesz zatrudnić freelancera za pomocą kilku kliknięć myszką.

4. Miej na uwadze wymagania techniczne

Niezależnie od tego, czy tworzysz plik do druku samodzielnie, czy ktoś inny robi to za Ciebie, postaraj się postępować zgodnie z podstawowymi wymaganiami graficznymi

Nie jest tajemnicą, że jakość Twojego produktu zależy od pliku wydruku, który prześlesz do wybranej przez siebie drukarni. Aby Twoje projekty wyglądały jak najlepiej, dokładnie przestrzegaj podstawowych wymagań graficznych, takich jak:

  • maksymalny rozmiar obszaru zadruku produktu,
  • zalecenia dotyczące rozdzielczości plików,
  • akceptowane formaty plików do druku (png, eps lub inne),
  • używanie przezroczystego tła.

Unikaj używania kolorowego tła, chyba że jest to część Twojego projektu. Nawet jeśli produkt, na którym chcesz drukować, ma ten sam kolor co tło projektu, po wydrukowaniu może wyglądać niewyraźnie.

Podczas pracy nad swoimi projektami pamiętaj, że to, co widzisz na ekranie komputera, może wyglądać zupełnie inaczej na danym produkcie (np. kubku, koszulce, plakacie). Jest to bardzo powszechne zjawisko, dlatego odrób swoją pracę domową i uważnie przeczytaj wytyczne dotyczące plików do druku dla każdego produktu.

5. Znalezienie odpowiedniego produktu do druku dla Twojego projektu

Czapka z daszkiem z nadrukiem loda w rożku
(fot. Joe Ciciarelli, źródło: unsplash.com)

Jeśli zdecydowałeś się dodać produkty drukowane do swojego sklepu, powinieneś wiedzieć, że jest kilka wyróżniających się towarów, które sprzedają się lepiej niż inne. Są to koszulki, bluzy, czapki, kubki i etui na telefony.

Jednak popularność produktu nie jest jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę. Nowe dodatki do sklepu powinny uzupełniać dotychczasową ofertę. Nie miałoby sensu wprowadzanie etui na telefony do sklepu sprzedającego ceramiczne naczynia kuchenne.

Wybierając produkty do swoich projektów, zastanów się również, jaki będzie nadruk i czy będzie dobrze wyglądał na konkretnym produkcie. Na przykład wzory świetnie się sprawdzają na kubkach czy elementach garderoby, zaś nadruki na całej powierzchni, a fotografie najlepiej wyglądają jako plakaty.

Ciężko pracowałeś, tworząc projekt, wybierając odpowiedni produkt i upewniając się, że efekt będzie zgodny z oczekiwaniami. Nic dziwnego, że chcesz, aby klienci pokochali nowy produkt. Ale jak przygotować nowe dzieło na udany start?

Porada od specjalistów: aby mieć pewność co do jakości nowego produktu, zamów próbkę przed wprowadzeniem jej do sklepu. Większość drukarni oferuje próbki po obniżonej cenie.

Podsumowując, przy tworzeniu projektów pamiętaj o produkcie i metodzie nadruku. Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi plików do druku i wiedz, że to, co widzisz na ekranie komputera, nie zawsze przełoży się na fizyczny produkt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zadbaj o design produktu i sprzedawaj opakowaniem!
Zadbaj o design produktu i sprzedawaj opakowaniem!
Czy wiesz, że sam design opakowania jest w stanie zwiększyć Twoje wyniki sprzedażowe? Przeczytaj i przekonaj się, że to możliwe.
/