Co to jest ploter i komu może się przydać?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ploter najczęściej kojarzymy z drukowaniem, choć możliwości tego urządzenia są o wiele szersze i współcześnie znajduje ono zastosowanie w wielu dziedzinach.

Plakat filmowy, projekt budowlany, billboard przy drodze, koszulka z nadrukiem czy trójwymiarowe logo firmy – co je łączy? Najprawdopodobniej w całości lub częściowo zostały wykonane przy użyciu plotera.

Czym jest ploter?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest ploter. Najprościej mówiąc, jest to peryferyjne urządzenie komputerowe, które służy do obróbki płaskich materiałów o dużej powierzchni. I chociaż nazwę zawdzięcza angielskiemu plot (rysować), współczesne plotery oprócz drukowania mogą również ciąć i grawerować. Plotery można podzielić ze względu na ich budowę, funkcję czy technikę druku. Znajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle, poligrafii, agencjach reklamowych, pracowniach graficznych lub architektonicznych.

Jakie są rodzaje ploterów?

Plotery dzielą się na kilka rodzajów i różnić się mogą budową, sposobem działania, techniką druku czy funkcją. Ze względu na budowę wyróżniamy plotery:

  • płaskie – pracują na położonym płasko materiale. Głowica do nakładania tuszu (lub nożyk do wycinania) przesuwa się po pionowej poprzeczce, która dodatkowo może poruszać się także wzdłuż całej powierzchni obrabianego materiału;
  • bębnowe – materiał jest nawinięty na rolki i przesuwany za pomocą obrotów bębna. Poprzeczka z piórem jest umieszczona nad osią bębna i nie porusza się.
Maszyna drukarska
(fot. Bank Phrom, źródło: unsplash.com)

Ze względu na funkcję plotery dzielimy na:

  • drukujące – najpowszechniej stosowane plotery, służące do druku wielkoformatowego m.in. schematów, grafik, plakatów, banerów, map, projektów budowlanych i fotografii;
  • grawerujące – plotery wycinające wzory w materiałach twardych, takich jak szkło, drewno czy metal, w dwóch wymiarach (na osi X i Y) oraz w trzech wymiarach (także na głębokość); służą do przygotowywania matryc, wycinania trójwymiarowych napisów i wzorów;
  • tnące – służą do nacinania lub wycinania kształtów w miękkich materiałach, ten typ ploterów najczęściej wykorzystuje się do przygotowywania naklejek, etykiet, naprasowanek itd.

Najwięcej rodzajów można wyróżnić wśród ploterów drukujących. Za kryterium przyjmuje się tutaj technikę druku, czyli sposób, w jaki obraz przenoszony jest na materiał. Przede wszystkim są to plotery:

  • atramentowe – do druku wykorzystują klasyczne tusze na bazie wody;
  • laserowe – wykorzystują technikę druku laserowego, miejsce głowicy z atramentem zajmuje laser, dodatkowo plotery laserowe mogą być również tnące i grawerujące;
  • solwentowe – drukują z użyciem tuszów na bazie rozpuszczalników organicznych; wydruk solwentowy jest dużo trwalszy niż tradycyjny atramentowy.

Oprócz wyżej wymienionych można spotkać plotery kreślące, pisakowe, termiczne czy sublimacyjne, a także takie, które łączą w sobie różne funkcje, np. drukująco-tnące lub grawerująco-drukujące.

Maszyna drukująca
(fot. Élise Morin, źródło: unsplash.com)

Komu przyda się ploter?

Ploterów używają głównie poligrafowie, agencje reklamowe, geodeci, kartografowie, projektanci, architekci, graficy i fotografowie. Mają też szerokie zastosowanie w wielu branżach spoza tych wymienionych. Projekty i obiekty wykonane z pomocą ploterów towarzyszą nam w ten czy inny sposób niemal na każdym kroku. Są to m.in.:

  • tablice reklamowe i banery,
  • billboardy, cityboardy, citylighty,
  • wydruki na plandeki samochodowe,
  • tablice informacyjne i szyldy,
  • znaczki numeryczne na drzwi,
  • trójwymiarowe loga,
  • plakaty, wielkoformatowe grafiki i fotografie,
  • mapy, schematy, projekty budowlane i wiele innych.

Plotery służą również do nacinania i wycinania kształtów w folii samoprzylepnej, styropianie, kamieniu, drewnie, do przygotowywania naprasowanek na odzież czy do wykrawania elementów ubrań i obuwia.

Okładki czasopism
(fot. Charisse Kenion, źródło: unsplash.com)

Ponieważ ploter jest urządzeniem peryferyjnym, nie będzie działać bez komputera i odpowiedniej konfiguracji, a ta może wymagać profesjonalnej wiedzy i przygotowania. Dodatkowo duże gabaryty i koszty zakupu oraz eksploatacji urządzenia sprawiają, że plotery nie są tak przystępne jak klasyczne drukarki i nie nadają się do użytku domowego.

Jeśli potrzebujesz plotera do jednorazowych lub mniej masowych projektów, możesz zlecić ich wykonanie specjalistycznym firmom. Gdy wiesz, że ploter jest Ci niezbędny w codziennej pracy, możesz pomyśleć o zakupie własnego urządzenia. Pamiętaj jednak, by był to zakup świadomy i dokładnie przemyślany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

3 × dwa =

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przydatne części i akcesoria do drukarek 3D
Przydatne części i akcesoria do drukarek 3D
Posiadasz drukarkę 3D? Nie zapomnij zaopatrzyć się w części wymienne i przydatne akcesoria.
/