Printure.pl
  • Wiadomości
  • Druk
    • Reklamowy
    • Artystyczny
  • Poradnik techniczny
  • Baza wiedzy
No Result
View All Result
  • Wiadomości
  • Druk
    • Reklamowy
    • Artystyczny
  • Poradnik techniczny
  • Baza wiedzy
No Result
View All Result
Printure.pl
No Result
View All Result

Printure.pl > Druk > Artystyczny >

Album pełen wspomnień. Jak stworzyć fotoksiążkę?

Klaudia Kostyra Klaudia Kostyra
2 czerwca 2021
w Artystyczny, Druk
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Fotoksiążka w przekroju

(fot. Pontus Wellgraf, źródło: unsplash.com)

Fotoksiążki to publikacje graficzne, które dają ogromne możliwości stworzenia kreatywnej i wytrzymałej kroniki naszych najcenniejszych wspomnień.

Fotoksiążka w przeciwieństwie do klasycznego albumu nie wymaga przyklejania zdjęć lub wkładania ich w specjalne „okienka”. Możemy wybrać nie tylko fotografie, które w niej umieścimy, ale także kolorystykę i design stron, papier do druku, rozmiar książki i okładkę. To znaczy, że od początku do końca to my decydujemy, jak będzie wyglądać ostateczny projekt.

Od albumu do fotoksiążki

W czasach naszych dziadków fotografia jako forma sztuki była kosztowną i rzadką przyjemnością. Na zdjęciach uwieczniano tylko naprawdę szczególne momenty z życia. Takie pamiątki skrupulatnie przechowywano i przekazywano z pokolenia na pokolenie.

Gdy fotografia analogowa stała się powszechna, nasze domowe albumy zaczęły pękać w szwach od zdjęć robionych z różnych okazji – imprez rodzinnych lub szkolnych, wyjazdów i wycieczek. Jednak możliwość robienia zdjęć nadal była ograniczona liczbą klatek na kliszy w aparacie.

(fot. Toa Heftiba, źródło: unsplash.com)

Fotografia cyfrowa zdjęła z nas wszelkie limity. Możemy robić zdjęcia o dowolnej porze dnia i nocy, w dowolnej chwili. I rzeczywiście lubimy uwieczniać wszystko, a nasze zdjęcia najczęściej trafiają do folderów na komputerze, do których rzadko zaglądamy. Trzeba jednak pamiętać, że każde urządzenie i każdy nośnik danych cyfrowych musi się kiedyś zepsuć, a wtedy pożegnamy się na zawsze ze swoimi pamiątkami.

I tutaj wkracza fotoksiążka, czyli album fotograficzny nowej generacji.

Jak może wyglądać fotoksiążka?

Ponieważ fotoksiążki są wykonywane na zamówienie, każda jest inna i wyjątkowa. Projekty albumów mogą różnić się pod wieloma względami.

Rozmiar i kształt. Fotoksiążki mogą być bardzo małe, standardowe w formacie A4, a także większe – nawet 40 × 30 cm. Mogą być kwadratowe albo prostokątne w orientacji pionowej lub poziomej (panoramiczne).

Technika druku i papier. Zasadniczo mamy tu dwie możliwości. Po pierwsze druk cyfrowy w wariancie matowym i błyszczącym. To szybki i stosunkowo niedrogi sposób na wydrukowanie zdjęć w bardzo wysokiej jakości. Po drugie zdjęcia na papierze fotograficznym, również w wersji matowej i błyszczącej. Ta technika opiera się na naświetlaniu papieru jak w tradycyjnym wywoływaniu zdjęć i pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższej jakość.

Wnętrze i strony. Tutaj liczy się przede wszystkim dobór zdjęć, ale także ich układ i rozmieszczenie na poszczególnych stronach. Możemy zdecydować, czy chcemy im dodać ramki lub umieścić na kartach naszej fotoksiążki dodatkowe elementy ozdobne i tekst – opisy uwiecznionych wspomnień, daty, cytaty, życzenia lub wyznania. Strony fotoksiążek można wzmocnić tekturą, aby zapewnić im lepszą trwałość, pokryć błyszczącym lub matowym laminatem, a nawet urozmaicić różnymi papierami teksturowymi.

(fot. Mockaroon, źródło: unsplash.com)

Okładka. Tutaj również jest duża możliwość wyboru. Okładki mogą być miękkie, twarde, z błyszczącym wykończeniem. Mogą być też zrobione z tkaniny lub sztucznej skóry. Jeśli chodzi o kolorystykę, to możliwości są nieograniczone. Na okładce naszej książki możemy nawet wydrukować zdjęcie lub zdjęcia.

Łączenie arkuszy. Książki mogą być bindowane klasycznie lub płasko. Płaskie bindowanie pozwala na pełne otwarcie książki na szerokość 180 stopni, co z kolei daje możliwość wydruku jednego zdjęcia na całej rozkładówce.

Tematyka. Fotoksiążka może, choć oczywiście nie musi, być spięta jakimś głównym tematem lub motywem. Mogą być książki ślubne, rodzinne, dziecięce, ciążowe, dla jubilatów, reportażowe, z podróży czy przedstawiające historię czyjegoś związku.

Jak widać, możliwości są ogromne. Tak naprawdę dowolny materiał fotograficzny możemy przekształcić w piękną i wyjątkową fotoksiążkę.

Jak stworzyć własną fotoksiążkę?

Wydruk i bindowanie oczywiście najlepiej zlecić profesjonalistom. Jednak projekt możemy przygotować samodzielnie bez wychodzenia z domu. W sieci dostępnych jest wiele darmowych programów oferujących setki szablonów. Wiele z nich udostępnianych jest bezpośrednio przez firmy zajmujące się wydrukiem fotoksiążek, więc gotowy projekt można od razu przesłać do drukowania.

A poniżej kilka porad jak przygotować swój projekt:

  1. Zastanów się nad tematem swojej fotoksiążki, ponieważ to od niego będzie zależał dobór materiału fotograficznego. Każda fotoksiążka może opowiadać inną historię, a jaką? Ty decydujesz!
  2. Wybierz zdjęcia. To najbardziej czasochłonny etap tworzenia fotoksiążki, ale możesz go sobie ułatwić. Wybieraj zdjęcia etapami, np.: najpierw odłóż 10 najbardziej udanych, następnie wybierz 5 z nich. Zdjęcia powinny być różnorodne, uzupełniać się wzajemnie i opowiadać historię z różnych perspektyw. I nie wracaj do odrzuconych zdjęć – jeśli nie wywołały w Tobie reakcji emocjonalnej od razu, to znaczy, że w fotoksiążce też nie będą interesujące.
  3. Zaprojektuj rozkładówki, czyli zwróć uwagę nie na pojedyncze strony, ale na to jak ze sobą korespondują po otwarciu książki. Dobrze, jeśli zdjęcia na tej samej rozkładówce będą spójne kolorystycznie. Łącz ze sobą zdjęcia: połącz statyczne, spokojne z dynamicznymi, zabawnymi. Oglądanie fotoksiążki będzie o wiele przyjemniejsze. Nie umieszczaj twarzy ludzi na styku stron, pamiętaj, że jest to miejsce zgięcia. Nie umieszczaj maksymalnej liczby zdjęć na rozkładówce. Nie przesadzaj z elementami ozdobnymi i ramkami. To odwraca uwagę od kontemplacji samego zdjęcia i wprowadza pewien chaos na stronach fotoksiążki. Zostaw wokół zdjęć trochę przestrzeni.
  4. Wybierz okładkę. Okładka jest zasadniczo początkiem i zakończeniem fotoksiążki, dlatego powinna odzwierciedlać wybrany motyw i pasować do niej stylem oraz kolorystyką.

Fotoksiążki są drukowane na nowoczesnym sprzęcie, dzięki czemu obrazy mają wysoką rozdzielczość i zachowują reprezentacyjny wygląd przez kilka dziesięcioleci. To wspaniały sposób na przechowanie cennych chwil z życia, a także oryginalny pomysł na wyjątkowy prezent dla bliskiej nam osoby.

Tagi: drukowanie zdjęćrodzaje papieru
Poprzedni wpis

Jak skutecznie reklamować usługi drukarskie w sieci?

Następny wpis

Zaznacz swoją obecność w mieście! Największe zalety billboardów

Następny wpis
Pusty billboard

Zaznacz swoją obecność w mieście! Największe zalety billboardów

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap

Czy opakowanie towaru może mieć wpływ na wizerunek marki?
Reklama

Czy opakowanie towaru może mieć wpływ na wizerunek marki?

25 stycznia 2023
Gadżety reklamowe – warto inwestować we własną przyszłość
Reklama

Gadżety reklamowe – warto inwestować we własną przyszłość

23 stycznia 2023
kaboompics/pixabay.com
Poradnik techniczny

Jak drukować z telefonu?

11 stycznia 2023
Jakie są rodzaje druku?
Druk

Jakie są rodzaje druku?

5 stycznia 2023

Kategorie

  • Baza wiedzy
  • Druk
  • Marketing i pozycjonowanie
  • Poradnik techniczny
  • Reklama
  • Wiadomości

Tagi

atramenty do drukarek billboardy reklamowe branża poligraficzna czasopisma design drukarka drukarki drukarki domowe druk artystyczny druk ekologiczny druk i poligrafia drukowanie 3d drukowanie zdjęć druk reklamowy druk wielkoformatowy Eticod gadżety biurowe gadżety reklamowe jakie kolory katalog produktów marketing maszyna drukująca Full LED nadruk nadruk na odzieży nadruk na ubraniach nadruk reklamowy nowoczesne drukarki opakowania na produkty poligrafia polskie wydawnictwa poradnik techniczny problemy techniczne przygotowanie do druku reklama rodzaje papieru self-publishing techniki drukarskie techniki druku ulotka reklamowa uszlachetnianie druku usługi poligraficzne wiadomości wizerunek firmy wizytówka firmowa wydarzenia

Reklama

Jak dobrać właściwą formę druku?

Czytaj więcej

Dlaczego warto zamówić papier pakowy z nadrukiem?

Czytaj więcej

Sprawdzona drukarnia w Warszawie Druk24h – druk najwyższej jakości zawsze na czas

Czytaj więcej

Uczenie maszynowe – czy to się sprawdza w Google Ads?

Czytaj więcej

Jak zwiększyć sprzedaż w e-commerce?

Czytaj więcej

Rodzaje form drukowych

Czytaj więcej

Ekologiczne gadżety konferencyjne – zareklamuj swoją firmę!

Czytaj więcej

Pozycjonowanie sklepu internetowego – na czym polega i dlaczego jest ważne

Czytaj więcej

Stojaki na ulotki – sprawdzona i tradycyjna forma reklamy

Czytaj więcej

Co to jest influencer marketing i jak to wykorzystać w swojej firmie?

Czytaj więcej

Agencja SEO – jak wybrać skuteczną?

Czytaj więcej

Czy w ubezpieczeniu nieruchomości warto szukać oszczędności?

Czytaj więcej

Fleksodruk dla tekturowych opakowań wysyłkowych (i nie tylko)

Czytaj więcej

Pożyczki online przez internet – bezpieczeństwo, wygoda i szybkość

Czytaj więcej

Kiedy warto postawić na assistance krótkoterminowe?

Czytaj więcej

DTP kluczem do marketingu międzynarodowego

Czytaj więcej

Jak wygląda internet domowy z umową bezterminową?

Czytaj więcej

Reprodukcje obrazów – hit czy kit?

Czytaj więcej

Kalendarze personalizowane

Czytaj więcej

Kserokopiarki Canon – obowiązkowy element wyposażenia biura i nie tylko

Czytaj więcej

Portal związany z drukiem i poligrafią, który udowadnia, że tusz i arkusz papieru nadal mają duże znaczenie w działaniach marketingowych, a współczesne drukarki 3D oferują to, o czym kiedyś śnili widzowie „Zaczarowanego ołówka”.

Wydawca

Blue Whale Press sp. z o.o.
ul. Polska 114
60-401 Poznań
bluewhalepress.pl

Ostatnie wpisy

  • Czy opakowanie towaru może mieć wpływ na wizerunek marki? 25 stycznia 2023
  • Gadżety reklamowe – warto inwestować we własną przyszłość 23 stycznia 2023
  • Jak drukować z telefonu? 11 stycznia 2023
  • Jakie są rodzaje druku? 5 stycznia 2023
  • Jakie są rodzaje druku? 5 stycznia 2023
  • Jakie są rodzaje druku? 5 stycznia 2023
  • Targi CCE International już w marcu! Poznaj program wydarzenia 5 stycznia 2023
  • Dzierżawa kserokopiarek – znakomite rozwiązanie dla rozwijających się firm 2 stycznia 2023

Kategorie

Wiadomości

Druk

Poradnik techniczny

Baza wiedzy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Więcej szczegółów o przetwarzaniu danych osobowych znajdziecie Państwo w zakładce Polityka prywatności.
  • Redakcja
  • Zasady współpracy
  • Kontakt
  • Marketing i pozycjonowanie

© 2021 Printure.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

No Result
View All Result
  • Wiadomości
  • Druk
    • Reklamowy
    • Artystyczny
  • Poradnik techniczny
  • Baza wiedzy

© 2021 Printure.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.