Uwaga, szkło! Czyli jak zapakować delikatne przedmioty

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pakowanie szklanych i innych podatnych na uszkodzenia w transporcie przedmiotów to nie lada wyzwanie. Jak zabezpieczyć przesyłkę, aby dotarła do adresata w nienaruszonym stanie? Podsuwamy kilka rozwiązań!

Nadawanie przesyłek, które zawierają delikatne i kruche przedmioty, wiąże się ze stresem. Nigdy nie mamy pewności, czy przedmiot trafi w ręce nowego właściciela w nienaruszonym stanie. Mowa tu nie tylko o szklanych, porcelanowych i ceramicznych przedmiotach. Podobne obawy rodzi wysyłanie elektroniki, kwiatów i ozdób z nich wykonanych, żywności itd. Jak skutecznie zabezpieczać przedmioty wysoce wrażliwe przed wysyłką?

Dobrze dobrane pudełko to połowa sukcesu

Pierwszą, podstawową zasadą dobrego zapakowania paczki, jest dobór kartonu. Musi być dostosowany do rozmiaru przesyłki. Przede wszystkim – nie za luźny. Towar, który przemieszcza się w pudle, jest bardziej podatny na uszkodzenia. Wolne przestrzenie także narażają przedmiot na zniszczenie. Dlatego bardzo ważne jest po pierwsze odpowiednie dopasowanie, a następnie wypełnienie pustych przestrzeni w pudełku wypełniaczami.

Wypełniaczem może być dosłownie wszystko. Możemy w tym celu użyć ścinków tektury, zmiętych gazet, tekstyliów, gąbki. Jeżeli chcemy, aby nasza paczka była zapakowana profesjonalnie i elegancko, wówczas zastosować można fachowe wypełniacze: styropian, plastikowe poduszki wypełnione powietrzem, skropak (elementy wykonane z tworzywa, które kształtem i teksturą przypominają chrupki) czy wełnę drzewną.

Kluczem do sukcesu jest także jakość kartonu, z którego wykonane jest opakowanie. Powinien być gruby i nie posiadać mechanicznych uszkodzeń. Porządne pudełko nie rozpadnie się kurierowi w trakcie transportu. Jest mniejsze ryzyko, że zostanie uszkodzone przez inne, cięższe paczki lub podczas przekładania z miejsca na miejsce.

Zabezpieczenie wysyłanego przedmiotu

W zależności od tego, co wysyłamy, warto zastanowić się, w jaki sposób możemy dodatkowo zabezpieczyć przedmiot. W wersji minimum można owinąć rzecz folią bąbelkową lub pergaminem. Przedmiot można włożyć w osobną folię powietrzną, styropianowy stelaż albo zastosować podwójne opakowanie kartonowe.

Jakimś pomysłem jest także zaznaczenie na kartonie informacji o tym, że przesyłka jest delikatna. Czy ostrzeżenie to będzie respektowane na poczcie czy w firmie kurierskiej, to już niestety inna sprawa. Spróbować w każdym razie nie zaszkodzi. W tym celu można zaopatrzyć się w dedykowane naklejki albo wykonać napis markerem.

Naklejki na paczkę
(fot. Avector / iStock / Getty Images Plus / Getty Images)

Jedna paczka, wiele elementów

Nie zawsze wysyłamy pojedyncze przedmioty. Co więc w przypadku, gdy w paczce będzie ceramiczny garnek wraz z pokrywką albo komplet kieliszków? Wtedy każdy z elementów musimy zapakować oddzielnie. Idealnym rozwiązaniem byłoby owinięcie każdego przedmiotu folią bąbelkową, umieszczenie w małym kartoniku, a następnie włożenie wszystkich mini paczek do jednego zbiorczego kartonu.

Podobnie powinniśmy potraktować przedmiot, który da się rozłożyć na części. Tj. jeśli wysyłamy nocną lampkę to należy: zwinąć i zakleić kabel, osobno zapakować stelaż, osobno zabezpieczyć kinkiet oraz całkiem niezależnie zapakować żarówkę (jeśli także ją wysyłamy).

Jeżeli elementem wysyłki są także drobne elementy, np. śrubki umożliwiające skręcenie przedmiotu lub biżuteria, należy zabezpieczyć je przed zniszczeniem i zgubieniem. Podczas otwierania paczki takie malutkie elementy lubią się zawieruszyć. Warto zapakować je w oddzielny woreczek, małe pudełko lub kopertę. Dobrze w tym celu sprawdza się koperta bąbelkowa, która dodatkowo chroni zawartość.

Wysyłanie szklanych i generalnie kruchych przedmiotów zawsze wiąże się z ryzykiem. Warto poświęcić dłuższą chwilę i kilka złotych na przemyślane pakowanie. Dzięki temu pomyślnie zrealizujemy transakcję kupna i sprzedaży. Oszczędzi nam to problemów z ewentualnymi zwrotami i rozczarowaniem klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Papier ekologiczny, czyli jaki?
Papier ekologiczny, czyli jaki?
Czy papier może być eko? Jeszcze jak! Sprawdź, co rozumiemy pod pojęciem ekologiczny papier.
/