Pigment, lak i barwnik. Jakie są różnice?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kolor odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę i często stanowi kryterium wyboru ubrań, dekoracji, mebli, drobnych akcesoriów. Jednak mało kto myśli o tym, że nie jest to nieodłączna cecha każdego materiału.

Kolory, które nas otaczają, w wielu wypadkach zawdzięczamy naturalnym i syntetycznym substancjom barwiącym – barwnikom i pigmentom. Różnią się one właściwościami chemicznymi, pochodzeniem i obszarami zastosowania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Barwniki – właściwości, rodzaje i zastosowanie

Barwniki są zwykle organiczne, pozyskiwane z roślin i owadów. Bez problemu można je pozyskać w warunkach domowych, gotując warzywa, owoce lub ich części do uzyskania gęstego wywaru.

Barwniki rozpuszczają się w wodzie, olejach i alkoholu. Ich charakterystyczną cechą jest zdolność impregnacji barwionego materiału, dlatego znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, przy barwieniu tkanin, papieru, drewna, futer, włosów i skóry. W procesie barwienia wnikają w materiał i tworzą słabsze lub mocniejsze wiązania z włóknami. Wykazują także zdolności migracyjne – jeśli np. położysz kolorowe mydło na papier, to prędzej czy później on również ulegnie zabarwieniu.

Rodzaje barwników

Najbardziej znanym rodzajem barwników wykorzystywanych w życiu codziennym są te spożywcze. Są bezpieczne do konsumpcji i, jak sama nazwa wskazuje, służą głównie do barwienia żywności. Dają bardzo jasne i intensywne kolory, ale mało trwałe. Rozpuszczają się w wodzie i zwykle są sprzedawane w formie płynnej.

Innym rodzajem są syntetyczne barwniki rozpuszczalne w tłuszczach. Również mają jasne i wyraziste kolory, ale są bardziej stabilne i nie rozpuszczają się w wodzie, za to dobrze łączą się z parafiną, woskiem czy stearyną. Stosowane są do barwienia świec, tworzyw sztucznych, benzyny, skaju, gumy, tłuszczów technicznych, olejów, chemii gospodarczej (lakierów, kremów do butów itp.). Niekiedy wykorzystuje się je w przemyśle cukierniczym i kosmetycznym, jednak w tym przypadku taki barwnik musi posiadać odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Ważną i niezwykłą właściwością takich barwników jest ich koncentracja – w niektórych przypadkach producent zaleca użycie od 7 g do 10 g barwnika na tonę materiału. Z tego powodu do konsumenta końcowego trafiają w postaci rozcieńczonej, np. w parafinie lub olejach.

Istnieją także barwniki rozpuszczalne w alkoholu, acetonie, kwasach, barwniki siarkowe itd. Jak łatwo się domyślić, ich nazwa wskazuje na właściwość rozpuszczania się w konkretnych substancjach.

Przykłady barwników

Wśród barwników naturalnych wymienić można:

  • hemoglobinę;
  • chlorofil;
  • kraplak (alizaryna) pozyskiwany z korzenia marzany;
  • indygo (błękit indygowy) z indygowca barwierskiego, urzetu i rdestu ptasiego;
  • kwas karminowy z czerwców kaktusowych;
  • sepię z mątw.

Metodą kalcynacji z surowców organicznych można uzyskać czarne substancje barwiące.

Pigment – właściwości, rodzaje i zastosowanie

Pigmenty to rozdrobnione substancje (głównie minerały) chemicznie obojętne w stosunku do medium i nierozpuszczalne w wodzie. W farbie znajdują się w spoiwie (woda, olej schnący, nitroceluloza itp.). Jeśli mówimy o farbach mineralnych, to ich właściwości zależą bardziej od podłoża niż od pigmentu, a wiązanie z malowanym materiałem zapewnia właśnie spoiwo. Oznacza to, że sam pigment nie barwi materiału, ale osiada na jego powierzchni, przykrywa go.

Pigmenty można stosować w produkcji kosmetycznej (np. do mydeł, szminek i kremów), do barwienia cementu i betonu, tworzyw sztucznych, gumy oraz w produkcji farb. Pigmenty mineralne dają mętne kolory, choć w różnych odcieniach, a syntetyczne tworzą szeroką paletę żywych i wyrazistych kolorów, także neonowych.

Rodzaje pigmentów

Pigmenty można podzielić na absorpcyjne, metaliczne (drobiny metali lub ich stopów), perłowe (jednobarwne i wielobarwne), a także fluorescencyjne.

Istnieje także podział według metody otrzymywania. Wyróżniamy więc pigmenty na bazie tlenku żelaza, tlenku chromu, ołowiu, miedzi i sadzy.

Przykłady pigmentów

Najbardziej znane pigmenty to dwutlenek tytanu, biel ołowiowa i cynkowa, ochra, cynober, cynk, ultramaryna, azuryt, kobaltowy niebieski, zieleń brunszwicka, sadza, węgiel, czerń frankfurcka, brąz manganowy. 

A czym jest lak?

Słysząc słowo „lak”, większość z nas pomyśli o kolorowej substancji podobnej do wosku, z której robi się ozdobne pieczęcie na listach i dokumentach. I słusznie. Jednak lak to także substancja barwiąca, nierozpuszczalna w wodzie oraz większości rozpuszczalników. Nazwę zawdzięcza procesowi, w wyniku którego powstaje – zlakowaniu, czyli wytrąceniu barwnika z roztworu.

Tak zwane laki barwne są odporne na działanie światła i wyższej temperatury. Wykorzystuje się je do barwienia papieru, włókien, a także w produkcji farb (olejnych, klejowych i drukarskich).

Zdj. główne: Pawel Czerwinski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

9 − 5 =

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zoptymalizować wysyłkę delikatnych przedmiotów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pakowania
Jak zoptymalizować wysyłkę delikatnych przedmiotów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pakowania
Odkryj nowoczesne sposoby ochrony delikatnych przedmiotów podczas transportu. Zastosuj innowacyjne techniki pakowania, aby zapewnić bezpieczeństwo i satysfakcję swoich klientów.
/