Artykuł sponsorowany
Branża produkcyjna wymaga wielu maszyn i urządzeń, aby wszystkie procesy mogły być przeprowadzane jak najbardziej efektywnie. Nie we wszystkich branżach niezbędne są jednak nowoczesne rozwiązania, czasami proste i sprawdzone opcje sprawdzają się równie dobrze na różnych etapach produkcji.
Linia produkcyjna została wymyślona przez Henry’ego Forda. To właśnie on usprawnił produkowanie różnorodnych dóbr. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnymi liniami produkcyjnymi, które wykorzystują różnorodne maszyny, np. etykieciarki do butelek. Wszystkie je łączą jednak te same cechy. Linie produkcyjne ułożone są w linii, która wyznacza logiczny ciąg wykonywania czynności produkcyjnych. Na początku odbywa się oczywiście wytwarzanie, następnie przeprowadzany jest montaż, a na samym końcu pakowanie i etykietowanie. Obecnie produkcja jest w dużym stopniu zautomatyzowana. Dzięki temu możliwe jest usprawnienie wykonywanych czynności, a także wyeliminowanie czynnika błędu ludzkiego. Zastosowanie linii produkcyjnej zwiększa efektywność prac, a także przekłada się na większe zyski dla danego przedsiębiorstwa.
Współczesne firmy, aby utrzymać się na rynku, a także sprostać wymaganiom klientów, muszą inwestować w jak najlepsze rozwiązania technologiczne i techniczne. Dzięki temu możliwa jest efektywna i zyskowna produkcja. Linia produkcyjna to podstawa. Z jakich elementów się składa? Jakie urządzenia ją tworzą? Przekonajmy się!
Wyróżnia się kilka typów linii produkcyjnych. Pierwszą z nich jest linia produkcji jednostkowej, która zajmuje się tworzeniem produktów pojedynczych. Kolejnym rodzajem jest linia produkcji małoseryjnej, zajmująca się wytwarzaniem kilku podobnych do siebie produktów. Ten rodzaj wykorzystywany jest głównie w pracy rzemieślniczej. Trzeci rodzaj to linia produkcji seryjnej i masowej. W tym przypadku tworzone są większe serie powtarzalnych towarów. Ostatni rodzaj to linia produkcyjna ciągła, w której produkcja odbywa się w sposób ciągły.
Bez odpowiednich urządzeń, linia produkcyjna nie miałaby jednak sensu. Nie da się jednoznacznie wskazać, jakie maszyny składają się na daną linię, ponieważ ich kształt i wyposażenie zależy głównie od specyfiki danego przedsiębiorstwa – jego potrzeb i wymagań. Niezależnie jednak od tego, co produkuje dana firma, zwykle znajdują się w niej: taśmy, podajniki, chwytaki, separatory, mieszadła, rozdrabniacze, ładowarki, zbiorniki, chłodnice, przesiewacze, sortery, urządzenia pakujące, urządzenia paletyzujące, kapslownice itd. Liczba sprzętów i ich rodzaje, zależne są od charakterystyki firmy.
Firmy produkcyjne, w których wytwarzane są towary w butelkach, potrzebują specyficznych urządzeń i narzędzi. Etykieciarki do butelek pozwalają w szybki i prosty sposób umieścić na opakowaniach niezbędne informacje. Niektóre produkty muszą zostać opatrzone specjalnymi oznaczeniami, zanim zostaną dopuszczone do obrotu. Za pomocą etykieciarki można taśmowo naklejać etykiety na wiele butelek. Takie rozwiązanie znacząco przyspiesza i ułatwia pracę na linii produkcyjnej. Etykieciarki mogą być ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Zależnie od modelu możliwe jest naklejanie etykiem nie tylko butelki, lecz także na inne wyroby.
Fot.: Remy Gieling/unsplash.com