Jaki papier do drukarki jest najlepszy? Rodzaje i gramatury

Martyna Świerc
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakość wydruku zależy nie tylko od rodzaju drukarki. Odpowiednio dobrany papier może sprawić, że wydruk z gorszej jakości urządzenia będzie wyglądał dużo lepiej. Z kolei źle dobrany papier, zastosowany w najlepszej drukarce, może odbić się na jakości wydruku i żywotności samego urządzenia.

Papier do drukarki to towar powszechnie dostępny. Ryzy znajdziemy na półkach w supermarkecie, w sklepach zabawkowych i papierniczych, a nawet w sklepach z artykułami AGD i RTV. Powszechność sprzedaży ryz papieru powoduje, że jako konsumenci przestajemy traktować go w kategorii produktu specjalistycznego. Bardzo często przy okazji innych zakupów łapiemy za jedną ryzę papieru ze sterty i idziemy dalej. Częstym kryterium doboru jest cena – w końcu to tylko papier, po co więc przepłacać. Takie działania mogą być jednak zgubne i dla naszych drukarek, i dla jakości wydruku. Czym się zatem kierować, by dobrać najlepszy papier do drukarki?

Papier do drukarki – sprawdź, zanim kupisz

Warstwy papieru
(fot. JJ Ying, źródło: unsplash.com)

Zanim w ogóle ruszymy na zakupy, warto przyjrzeć się naszej drukarce. Rodzaj drukarki to pierwsza determinanta zakupu papieru. W zależności od tego, czy drukarka jest atramentowa, czy laserowa, czy posiadamy w domu lub biurze drukarkę igłową, rodzaj papieru będzie miał znaczenie. Najbardziej popularne typy drukarek to dwa pierwsze.

Dla drukarek atramentowych odpowiednie są ryzy o małej gramaturze. Warto jednak zwracać uwagę, aby nie miały mniej niż 80 g/m2. Dzięki temu ograniczymy ryzyko zacinania się papieru w drukarce oraz swobodnie będziemy mogli wykonywać druk dwustronny. W przypadku mniejszej gramatury możemy już obserwować pogorszenie pracy z papierem. Dla drukarek laserowych odpowiednie są nieco większe gramatury – do 120 g/m2. Drugą determinantą wyboru papieru do drukarki powinno być finalne przeznaczenie wydruku. W zależności od tego, co i z jakim przeznaczeniem będziemy drukować, możemy dobrać gładkość papieru, jego grubość, perforację, kolor oraz fakturę.

Oznaczenia na ryzach

Różne gramatury i kolory papieru
(źródło: pexels.com)

Jak odczytywać parametry papieru, aby wybrać odpowiedni do naszego celu? Na ryzach możemy znaleźć całe mnóstwo oznaczeń, jednak warto znać kilka podstawowych pojęć:

  • Gramatura – to pojęcie pojawiło się już wyżej. Informuje ono o wadze papieru, wyrażonej w gramach na metr kwadratowy, i dotyczy wagi jednej kartki. Im lżejszy papier, tym jest mniej sztywny, a bardziej giętki. W biurach najczęściej używany jest papier o parametrach pomiędzy 80 a 120 g/m2. Bardziej artystyczne przeznaczenie, np. na zaproszenia czy wizytówki, ma sztywny papier o gramaturze około 160-250 g/m2.
  • Grubość – ten parametr wyrażony jest w mikronach i informuje o podatności papieru na zginanie. Dla przykładu: przeciętny papier biurowy ma grubość 110 mikronów.
  • Klasa papieru – wyrażona została dla odmiany w literach: A, B, C i informuje o kolorze. Papier klasy A jest najbielszy, klasy B jest wariantem pomiędzy, a klasy C jest wersją ekonomiczną i może się zdarzyć, że kolor będzie odbiegać od bieli nawet w stronę żółtego, szarego czy zielonkawego.
  • Nieprzezroczystość – wyrażona procentowo informacja o pochłanianiu światła przez papier. Im niższy wskaźnik, tym papier bardziej narażony jest na działanie światła. Może to skutkować np. przebijaniem druku na drugą stronę. Jeśli wykonamy na takim papierze druk dwustronny – katastrofa niemal murowana.
  • Format – parametr niemalże oczywisty, jeśli chodzi o papier do drukarki. Najbardziej popularny format, obsługiwany przez niemal wszystkie drukarki i uznawany za standardowy, to A4. Istnieją natomiast drukarki specjalistyczne, które umożliwiają używanie innych rozmiarów papieru.
  • Gładkość – ta cecha papieru drukarskiego ma duży wpływ na kolor wydruku. Gładkie kartki, wręcz o satynowym wykończeniu, pozwalają na precyzyjny wydruk z licznymi detalami, o pięknym kolorze i dużym kontraście.

Rodzaje papierów do drukarki

Kartka papieru
(fot. Ivan Gromov, źródło: unsplash.com)

Oprócz wymienionych wcześniej rodzajów papieru wyróżnić możemy także te bardziej specjalistyczne. Na rynku dostępne są papiery samoprzylepne, papiery dla artystów plastyków, papiery z częściowo gotowym szablonem, papier z przeznaczeniem na wizytówki, zaproszenia, czy koperty. Odrębnym zagadnieniem w tym zakresie jest papier fotograficzny. Oferta papierów drukarskich jest naprawdę bardzo szeroka. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Darmowe programy do tworzenia grafiki
Darmowe programy do tworzenia grafiki
W internecie znajdziesz wiele darmowych programów, dzięki którym stworzysz atrakcyjne grafiki. Podpowiadamy, z których warto korzystać.
/