Kalendarz i planery pozwalają porządkować i planować codzienność. Dzięki nim możemy być pewni, że o niczym nie zapomnimy. W sklepach nie brakuje gotowych wyrobów papierniczych, jednak zachęcamy do stworzenia własnego kalendarza.
W sklepach papierniczych często jest tak szeroki wybór notesów i kalendarzy, że z jednej strony trudno zdecydować się na jakiś, a z drugiej – równie trudno znaleźć coś dla siebie. Rozwiązaniem może być stworzenie własnej wersji. Zanim zabierzesz się za kreatywne robótki, zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Pomyśl, na jakim układzie (dziennym, tygodniowym czy miesięcznym) Ci zależy i co powinno się znaleźć w Twoim kalendarzu – może miejsce na luźne notatki albo listy do odhaczania? W jakich celach będzie Ci służyć taki planer? Tylko w zawodowych czy chcesz tam także umieszczać notatki o domowych obowiązkach i towarzyskich przyjemnościach? Zadbaj, aby na nic nie zabrakło miejsca.
Jeśli jeszcze nie znasz Canvy, to czas najwyższy nadrobić te braki! Platforma Canva umożliwia projektowanie wszelkich dokumentów – nie tylko kalendarzy, lecz także zaproszeń, wizytówek, plakatów, prezentacji, okładek książek i płyt, a nawet postów na Facebooka i Instagrama. Co istotne, aplikacja jest darmowa, choć istnieje możliwość wykupienia dodatkowych funkcji. W swojej podstawowej wersji paleta możliwości jest jednak wystarczająca.
W programie mamy możliwość wykorzystywania gotowych szablonów, w których zmienimy wybrane elementy, na przykład kolory, wielkość napisów czy tło, jak i możemy tworzyć od podstaw własne projekty.
Jak zaprojektować kalendarz w Canvie? Na początku musimy założyć darmowe konto na platformie, możemy to zrobić przy pomocy konta na Facebooku lub Google. Po zarejestrowaniu konta szukamy szablonów kalendarzy w wyszukiwarce. Mamy do wyboru szablony dla kalendarzy dziennych, tygodniowych, miesięcznych, więc projekt dobieramy do indywidualnej wizji i naszych potrzeb.
Aby spersonalizować projekt, możemy skorzystać z biblioteki Canvy, w której znajdziemy szeroki wybór ikon, grafik i ilustracji. W projekcie zmienimy kolorystykę i tło czy dodamy tekst, na przykład ulubione cytaty bądź motywujące wypowiedzi.
Gotowy projekt musimy zapisać w formacie .png lub .jpg i pobrać na komputer. Po pobraniu możemy wydrukować kalendarz, by zawsze mieć go pod ręką. Stworzony projekt zostanie zachowany na naszym koncie w Canvie, więc w każdej chwili będziemy mogli do niego wrócić i go edytować.
Jeśli nie lubisz korzystać z internetowych aplikacji, zrób samodzielnie kalendarz. Będziesz potrzebować zeszytu lub pliku kartek, które później zepniesz, na przykład zszywaczem, albo przewleczesz sznurkiem czy ozdobną wstążką. Przydadzą się również długopisy i kolorowe pisaki.
W zeszycie tworzymy własne schematy tabel i kalendarzowe układy, ale możemy inspirować się gotowymi, które znajdziemy w internecie. Warto wyznaczyć miejsce na istotne informacje, między innymi ważne adresy, terminy spotkań, listę lektur do przeczytania, przepisy kulinarne. Kolorowymi zakreślaczami zaznaczajmy najważniejsze notatki. Kalendarz DIY możemy ozdobić rysunkami i kolażami.
zdj. główne: Kyrie kim/unsplash.com