Druk dla wymagających estetów: fine-art

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wydruki obrazów, grafik oraz fotografii są nieodłącznym elementem wystroju każdego wnętrza. By cieszyły oko pełnią swoich kolorów przez długi czas, potrzebna jest odpowiednia technika druku.

Odpowiedzią na tę potrzebę jest druk artystyczny nazywany fine-art lub giclée, który pozwala na przygotowanie wysokiej jakości reprodukcji dzieł znanych artystów. W ten sposób sztuka staje się dostępna także dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup drogiego oryginału.

Czym jest fine-art?

Pojęcia fine-art i giclée obejmują cały proces tworzenia reprodukcji obrazów za pomocą druku atramentowego i przy użyciu specjalnych drukarek. Wysokiej jakości materiały drukarskie nie blakną, więc taki obraz utrzymuje wyrazistość i jasność koloru przez długi czas.

Termin giclée początkowo był stosowany tylko do tych obiektów artystycznych, które powstały na drukarkach Iris wynalezionych na początku lat 90., ale później rozszerzył swoje znaczenie także na wszystkie rodzaje wysokiej jakości drukarek atramentowych.

Technologia znacznie się rozwinęła i obecnie, aby uzyskać dokładniejsze odwzorowanie kolorów, wykorzystuje się specjalne kompozycje tuszu, rozszerzoną gamę kolorów i podłoża o dużej trwałości.

Zalety druku fine-art

Kolorowy obraz
(fot. Max van den Oetelaar, źródło: unsplash.com)

Druk artystyczny jest pod wieloma względami lepszy od tradycyjnych technik. Pozwala na uzyskanie jaśniejszych kolorów, wyższej rozdzielczości, wyraźniejszego zarysowania szczegółów itp. Ponadto umożliwia wykonywanie wydruków nawet w małych nakładach i w krótkim czasie.

Zamiast czterech kolorów, które pierwotnie były używane w drukarkach Iris, mamy dziś do dyspozycji od 7 do 12. To pozwala na uzyskanie nawet do 16 milionów odcieni i płynne przejścia tonalne.

Zaletami obrazów tworzonych w tej technologii są więc:

  • niesamowite podobieństwo do oryginalnego dzieła;
  • najwyższa jakość i dokładność transmisji kolorów;
  • długowieczność;
  • przystępny koszt.

Co składa się na wysoką jakość wydruku?

Odpowiedni sprzęt

Drukarki fine-art, w odróżnieniu od zwykłych drukarek atramentowych, pozwalają na wydruk w bardzo wysokiej rozdzielczości – od 1200 do 2880 dpi. Z reguły należą do klasy wielkoformatowej i zawierają 8–12 wkładów z tuszami pigmentowymi, które zapewniają kolorom żywotność nawet do 200 lat. Wydruk jest ładny, maksymalnie zbliżony do oryginalnego obrazu i bez widocznych pikseli.

Szeroki zakres kolorów

Drukarki fine-art wykorzystują rozszerzony model kolorów CMYK – w najczęściej 8-kanałowej głowicy znajdują się: żółty, magenta i jasna magenta, cyjan i jasny cyjan oraz 3 poziomy czerni. Obrazy są tworzone poprzez nakładanie atramentów pigmentowych bezpośrednio na medium. W rezultacie wydruki mają wyjątkową i szeroką gamę wyrazistych kolorów, doskonałą czerń i czystą biel.

Portret kobiety
(fot.Max van den Oetelaar, źródło: unsplash.com)

Archiwalna jakość

Drukarki giclée korzystają z atramentów pigmentowych, które w przeciwieństwie do barwnikowych mają wysoką odporność na blaknięcie i długo zachowują swoją jakość.

Kolejnym elementem, który zapewnia wydrukom wysoką żywotność, jest bezkwasowe podłoże – papier lub płótno wysokiego gatunku i o jakości archiwalnej. Wybór papierów do wydruków giclée jest bardzo szeroki. Wszystkie produkowane są na bazie bawełny, lnu lub pulpy drzewnej i charakteryzuje je grubość i sztywność wyższa niż w przypadku zwykłych papierów fotograficznych. Właśnie ta sztywność może się okazać pewną wadą, ponieważ papier trudniej wyprostować, a obrazy wydrukowane z rolki będą się zawijać przy montażu.

Do przygotowania druku fine-art wykorzystuje się zwykle profile barwne ICC, czyli pliki opisujące w jaki sposób konkretne urządzenie ma odtworzyć lub wyświetlić obraz. Każdy papier i każde urządzenie ma swój profil, który należy uwzględnić dla uzyskania gwarancji wydruku najwyższej jakości i z jak najwierniej odwzorowaną gamą kolorystyczną. Zwykle takie profile dostępne są na stronach producentów markowych papierów.

Druk artystyczny stosuje się głównie do tworzenia reprodukcji grafik, fotografii i obrazów. W ostatnim czasie popularne jest także wykonywanie tą techniką limitowanych edycji prac jednego artysty, który osobiście bierze udział w całym procesie, podpisuje gotowe wydruki lub dodaje odręcznie jakiś unikatowy element. Gotowe obrazy nierzadko otrzymują numer seryjny oraz certyfikat autentyczności. Jeśli więc zakup oryginalnego obrazu przerasta nasze możliwości finansowe, a chcemy wzbogacić swoje wnętrze czymś efektownym i wyjątkowym, warto rozważyć kupienie wydruków fine-art.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Fotoceramika – co to takiego?
Fotoceramika – co to takiego?
Fotoceramika to proces produkcji specjalnych pamiątek, takich jak tabliczki pamiątkowe czy tablice nagrobne, wykorzystujący zaawansowane technologie druku cyfrowego i wypalania ceramiki. Proces ten pozwala na uzyskanie wysokiej jakości i trwałych wydruków na ceramice, które są odporne na czynniki atmosferyczne i czas.
/