Długopis 3D. Zabawka dla dzieci czy ciekawy gadżet piśmienniczy?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z rozwojem drukarek 3D, druk przestrzenny stał się dostępny dla większości z nas. Jednak to długopisy 3D uczyniły go bardziej dostępnym dla wszystkich, a przy tym dziecinnie prostym.

Dziś drukarki i długopisy 3D są urządzeniami tak powszechnymi i dostępnymi, jak komputery osobiste czy smartfony. I choć drukarki nadal wymagają specjalnego oprogramowania i wiedzy, to już użycie długopisu 3D ograniczone jest jedynie naszą wyobraźnią. Być może dlatego ten niepozorny gadżet ma łatkę zabawki dla dzieci.

Krótka historia długopisu 3D

Wbrew pozorom, długopis 3D nie jest jakąś nowinką na rynku. Pierwszy model, 3Doodler, powstał już w 2013 roku. Jego twórcy, Peter Dilworth, Daniel Cowen i Maxwell Bogue, nie byli zadowoleni z możliwości, jakie w tamtym czasie dawały drukarki 3D, dlatego postanowili stworzyć własne urządzenie, które w założeniu miało stać się podstawowym narzędziem do druku przestrzennego. Jak wiemy, tak się na razie nie stało i, chociaż do dzisiaj na rynku pojawiło się wiele nowych modeli, to długopisy 3D nadal żyją w cieniu drukarek.

Na czym polega druk 3D?

Druk 3D na stałe zagościł w przemyśle, nauce, medycynie, budownictwie, sztuce, a nawet gastronomii i wciąż znajdujemy nowe możliwości jego wykorzystania.

Pierwszy etap druku polega na przygotowaniu w specjalnym programie cyfrowego, trójwymiarowego modelu przedmiotu, który chcemy wydrukować. Następnie model zostaje „pocięty” na warstwy przez inny program (tak zwany slicer). W ostatnim etapie drukarka stopniowo układa te warstwy przy użyciu specjalnego, roztopionego wkładu – filamentu.

Wydruki 3D
(źródło: pixabay.com)

Filament to termoplastyczny materiał, który początkowo ma formę cienkiej żyłki nawiniętej na szpulę. Z tej szpuli trafia do drukarki, gdzie zostaje podgrzany do temperatury topnienia i przez dyszę w ruchomej głowicy nałożony na płytę grzewczą urządzenia. Technologia ta nazywa się Fused Deposition Modelling, w skrócie FDM.

Jak działa długopis 3D?

Obsługa długopisu 3D nie jest tak skomplikowana, nie wymaga specjalnej wiedzy technicznej i dodatkowego oprogramowania, choć sam wydruk również opiera się na technice FDM. W przypadku długopisu naciskamy jeden przycisk, by filament został roztopiony i wypuszczony przez dyszę. Następnie wystarczy zacząć kreślić przestrzenny obiekt. Filament, który stanowi wkład do długopisu, występuje w wielu kolorach i typach, ale obecnie największą popularnością cieszy się PLA, który jest tani, całkowicie biodegradowalny i nieszkodliwy dla środowiska.

Długopis 3D – dla kogo?

Samolot stworzony z pomocą długopisu 3D
(fot. VCG / Visual China Group / Getty Images)

Długopis 3D niesłusznie kojarzony jest przede wszystkim z zabawką. Z pewnością ma on jednak walory edukacyjne i może pomóc w rozwoju kreatywności dzieci. Stanowi też ciekawy gadżet i może okazać się trafionym prezentem, nawet dla wybrednego dziecka. Zabawkowe modele długopisów są na pewno tańsze (choć nie zawsze tanie) i mniej wydajne, niż te „dorosłe”.

W przypadku starszych użytkowników długopis 3D może przydać się np. miłośnikom modelarstwa do tworzenia niepowtarzalnych miniatur oraz majsterkowiczom, którzy kochają naprawiać drobne usterki w domu. Przypadnie do gustu także osobom, które lubią praktyczne i nietypowe rozwiązania w życiu codziennym, np. drukowane mydelniczki czy koszyki na owoce.

Wśród profesjonalistów długopis 3D znalazł dwa główne zastosowania:

  1. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie drukarki, która nie daje możliwości dodrukowywania lub poprawiania elementów w gotowym wydruku. Modele drukowane mogą mieć mniejsze i większe defekty lub ubytki, które łatwo naprawimy z pomocą długopisu Jeśli model wymaga dodania jakiegoś detalu, tutaj również można sięgnąć po długopis. 
  2. Jako narzędzie kreatywne znalazł swoje miejsce w sztuce. W odróżnieniu od drukarki, która zwykle ma ograniczoną powierzchnię druku, długopis 3D daje możliwość niemal niczym nieskrępowanego tworzenia obiektów przestrzennych i twórczego wyrażania się. Właśnie dlatego sięga po niego wielu współczesnych artystów.

Chociaż zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli przeznaczona jest dla dzieci, to bez trudu znajdziemy też takie, które określa się mianem profesjonalnych. Dla młodszych użytkowników może to być ciekawy gadżet o walorach edukacyjnych, ale dopiero w rękach dorosłego długopis zaprezentuje swój prawdziwy potencjał i stanie się urządzeniem praktycznym i precyzyjnym. Prawdopodobnie długopisy nigdy nie zastąpią drukarek, niemniej bez wątpienia nie są tylko zabawkami, a już na pewno nie tylko dla dzieci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak można uszlachetnić druk?
Jak można uszlachetnić druk?
Podnieś jakość i walory wizualne swoich wydruków! Oto kilka najpopularniejszych metod.
/